Ağır ticari araç pazarında düşüş sürüyor

0
554
ilhami-Eksin
TAİD Başkanı İlhami Eksin

2020 yılına iyi bir başlangıç yapan ağır ticari araçlar pazarı, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 47 azaldı. Nisan ayında 482 adet ağır ticari araç satışı gerçekleşti. Nisan ayında yüzde 37 kamyon ve yüzde 63 çekici olarak gerçekleşen dağılım, Ocak-Nisan döneminde yüzde 45 kamyon ve yüzde 55 çekici olacak şekilde gerçekleşti.

TAİD Başkanı İlhami Eksin, ağır ticari araç talebini etkileyen en önemli etkenlerden birinin iş potansiyeli olduğunu belirtirken, “Yaşanan bu zorlu süreçte toplum sağlığı açısından alınan tedbirler çerçevesinde ekonomide de durgunluk yaşanmaktadır. Bu durgunluk yıla iyi başlayan ancak düşüşün son 2 aydır devam ettiği ağır ticari araç pazarını da etkilemektedir.  Bir süre daha pazarın aşağı yönlü hareketini izleyebiliriz.” dedi.

Normale dönme sinyalleri pazarı da olumlu etkiler

Son 5 yılda ağır ticari araç pazarında düşüş yaşandığını sözlerine ekleyen İlhami Eksin, “Hayatın normale dönmesi ile birlikte ekonomideki belirsizliklerin de olumlu yönde ortadan kalkacağına inanıyoruz. Son 5 yılda ötelenen bir talep bulunuyor. Ötelenen bu taleplerin normale dönme sinyalleri ile birlikte pazara yansıyacağını düşünüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi ekonomi işliyorsa tekerlek döner. Yine makroekonomik dengelerin oturması ile birlikte tekerlekler de en kısa sürede dönmeye başlayacaktır.” şeklinde konuştu.

Araç tedarik sorunu yaşanmayacaktır

İlhami Eksin, ticari araç üreticilerinin ara verdikleri üretime kademeli olarak dönmeye başladıklarını belirterek, sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda pazarda araç tedariği ile ilgili bir sorun yaşanmasını beklemediklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz