Auto King, hizmet sektöründeki dönüşüme öncülük ediyor

0
3224
Renault Trucks

Auto King, otomobillerde hasar onarımının geleceğini ele aldığı vizyon toplantısında sigortacılık ve servis hizmet sektörlerinin seyrini değiştirecek yeni çalışma modellerini bayileri ile paylaştı. Araç servis hizmetlerine olan ihtiyacın önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini söyleyen Auto King Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, 2018 yılında yeni açacakları servis merkezleri ile ihtiyaca daha rahat cevap verebilecek şekilde yatırım yaptıklarını, kurumsal bir marka çatısı altına girmeyen servislerin bu süreçte piyasadan silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını hatırlatarak, alımına başladıkları yeni franchise başvurularıyla bu dönüşümü kaçırmak istemeyenlere önemli bir fırsat sunduklarını ifade etti.

Auto King’in tüm dünyada araç bakım ve servis hizmetlerinde yaşanan değişimi, gelecekteki eğilimleri ve Türkiye’deki hedeflerini ele aldığı toplantıda konuşan, Hazine Eski Müsteşarı, Akademisyen ve Ekonomist Mahfi Eğilmez, Accenture Türkiye Yönetici Ortağı Özgür Elmas, Sabah Gazetesi Otomotiv Editörü ve Otomotiv Gazetecileri Derneği Başkanı Ufuk Sandık yaşanan bu büyük dönüşüm hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardı. Toplantı sonunda konuşmacıların ortaya koyduğu tabloda, ilerleyen dönemde artan araç sayısı ile birlikte araç servis hizmetine olan ihtiyacın da artacağı; ancak kurumsal bir marka çatısı altına girmeyen servislerin bu süreçte piyasadan silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı gerçeği ortaya çıktı. 2018 yılında yeni kavramlı servis merkezleri için franchise vererek büyüyeceklerine dikkat çeken Auto King Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, Auto King çatısı altında yer almak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu söyledi.

Akademisyen ve Ekonomist Mahfi Eğilmez

“Bir bütünün parçası olmak gerekiyor”

Hasar maliyetlerini en uygun hale getirmek, müşteri memnuniyetini arttırmak ve ilişkiyi performans göstergeleriyle yönetmek isteyen sigorta şirketlerinin, güçlü bir marka algısı için hasar onarım hizmetlerindeki konsolidasyonu hızlandırdığını söyleyen Auto King Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, artık işin sadece onarım yapmanın ötesine geçtiğini belirtti. Teknoloji, müşteri beklentileri ve paydaşların oyunun kurallarıyla servislerin, tamirin çok ötesinde bir iş yapacağına işaret eden Ayhan Dayoğlu, “Bu durumda da iyi usta, iyi servis kavramı tarih oluyor. Servisçilik artık, bir bütünün önemli bir parçası olmaktan geçiyor. Bu durumda servislerin büyük bir çatı altında buluşup ortak fayda yaratması gerekiyor.” diye konuştu.

“Servis kategorileri üçe ayrılacak”

2001 yılında Türkiye’de mini onarım kavramını bir franchise servis sistemiyle destekleyerek hayata geçiren Auto King, hasarlanan parçayı değiştirmek yerine onarmak hedefiyle çıktığı yolda bugün ülke ekonomisine 1 milyar TL’den fazla tasarruf sağladı. 2018’den itibaren Auto King servislerinin ‘Ekspres mini onarım ve bakım servisleri’, ‘Hasar onarım servisleri’ ve ‘Mobil parça onarım servisleri’ olmak üzere üç ana kategoriye ayrılarak yönetileceğini söyleyen Auto King Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu, “Bu yeni servis tipleri ile ilgili tüm detay projelerinizi hazırladık. Yeni uygulamaya öncelikle İstanbul’da başlıyoruz. Hedefimiz 2018 yılında İstanbul’da yetkili servislerin ve sanayi sitelerinin olduğu bölgelerde 6 mobil parça onarım servisi açarken, mini onarım ihtiyaçlarını hızlıca karşılayıp İstanbul trafiğinde zaman kaybetmek istemeyen araç sahiplerine hizmet edecek 6 tane ekspres mini onarım ve bakım servisi açmak. Buna ilave olarak bir model hasar onarım servisi inşaatını tamamlarken yılda 10 bin araç onarımı yapabilecek hasar onarım servislerini de yapıya katacağız. Yeni bayilerimiz bu ayrıcalıklı servis modeline sahip olacak. Başvuruları toplamaya başladık.” dedi.

Auto King Genel Müdürü Ayhan Dayoğlu

“60 bin araç mini onarım için geliyor”

Kurulduğu günden bu yana Auto King’in sunduğu onarım hizmetlerinden 1.5 milyona yakın sigortalının faydalandığının altını çizen Ayhan Dayoğlu, “Bugün yurtiçinde ve yurtdışında 52 servis noktasıyla hizmet veriyoruz. Her yıl mini onarım hizmetinden yararlanan araç sayısı 60 bin adet seviyesinde. Auto King servisleri dışından toplanıp onarılarak tekrar ilgili servise gönderilen parça sayısı da 160 bin adet seviyesine yükseldi. Türkiye’de 120 bin metrekare toplam kapalı alanda, 120 adet mobil servis aracı ile 1600 teknisyen ve yönetici sayesinde, bilgi işlem altyapısı, eğitim akademisi ve operasyonlarla bu süreci yönetebilen bir başka firma daha yok.” değerlendirmesini yaptı.

“Yılda 1.8 milyon hasar dosyası açılıyor”

Ülkemizde bir yılda sigortaya konu olan yaklaşık 1 milyon 800 bin otomobil hasar dosyası açıldığını, bu araçların bir kısmının yetkili servislerde, bir kısmının da tamirhanelerde onarıldığını anımsatan Ayhan Dayoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İki servis tipi arasında ciddi fiyat ve onarım kalitesi farkı bulunuyor. Filo şirketleri de servis seçiminde zorlanıyor. İşleri zor. Uzun dönemli hesap yapmak ve hesabı denkleştirmeleri gerekiyor. Bir tarafta müşteri memnuniyeti, olumlu müşteri deneyimi yaratırken diğer tarafta maliyet optimizasyonu yapmak zor zanaat. İşte biz Auto King olarak buradaki ihtiyacı karşılamak için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz