Audi e-tron yüzde 85 eğimi çıktı

1
885
Audi_e_tron_tirmanis__2_
e-tron, İsveçli pilot Mattias Ekström’ün pilotluğunda yüzde 85 eğime sahip efsanevi pistin en dik noktası Mausefalle’i tırmandı.
Renault Trucks

Audi’nin ilk elektrikli SUV’u olan e-tron, bu kez yeteneklerini dünyanın en zorlu Alp disiplini parkurlarından biri olan Avusturya Kitzbühel’deki Streif pistinde gözler önüne serdi. e-tron, İsveçli pilot Mattias Ekström’ün pilotluğunda yüzde 85 eğime sahip efsanevi pistin en dik noktası Mausefalle’i tırmandı.

Audi’nin seri üretime geçmeden önce ABD’deki Pikes Peak yarışlarından Namibya’nın tuz düzlüklerine kadar birçok zorlu parkurda, en uç koşullarda test edilen ilk elektrikli SUV modeli e-tron’un bu kez durağı Avusturya Kitzbühel Kayak Merkezi oldu. Özel olarak hazırlanan e-tron, dünyanın en zorlu Alp disiplini pisti Streif’in yüzde 85 eğime sahip en dik noktası Mausefalle’i tırmanmayı başardı. 

Audi_e_tron_tirmanis__7_
Güvenlik için kafes ve yarış koltuğu takılan e-tron, tırmanış sırasında da hiçbir çekiş gücü sağlamayan ancak herhangi bir acil durumda devreye girebilecek bir halat ile de sağlama alındı.

Audi, bu zorlu tırmanış öncesinde e-tron’da birkaç geliştirme yaptı. Otomobilin öncelikle arka dingilde bulunan iki ve ön dingilde bulunan bir elektrikli motoru için ekstra güç verecek özel bir quattro sistemi hazırlandı. Böylece e-tron,  503 beygir (370 kW) güce ve toplam 8920 Nm torka sahip oldu. Otomobilin yazılımı tork dağılımı için modifiye edildi. e-tron’a son olarak daha iyi tutuş sağlamak üzere 19 inçlik kar lastikleri takıldı. Güvenlik için kafes ve yarış koltuğu takılan e-tron, tırmanış sırasında da hiçbir çekiş gücü sağlamayan ancak herhangi bir acil durumda devreye girebilecek bir halat ile de sağlama alındı. 

Audi_e_tron_tirmanis__5_
Özel olarak hazırlanan e-tron, dünyanın en zorlu Alp disiplini pisti Streif’in yüzde 85 eğime sahip en dik noktası Mausefalle’i tırmanmayı başardı.

İki kez DTM şampiyonu ve bir kez de Dünya Rallycross şampiyonu olan Mattias Ekström, tırmanış sonrasında “Yüzde 85 eğime sahip bir yamacı tırmanmak ilk başta imkansız gibi gelmişti. Ben bile otomobilin bu zorlu koşullar ile nasıl başa çıktığına hayret ettim. Bu hayatımda yaşadığım en sıradışı deneyimdi.” diye konuştu. 

Audi_e_tron_tirmanis__3_
Otomobilin öncelikle arka dingilde bulunan iki ve ön dingilde bulunan bir elektrikli motoru için ekstra güç verecek özel bir quattro sistemi hazırlandı. Böylece e-tron, 503 beygir (370 kW) güce ve toplam 8920 Nm torka sahip oldu.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz