Aston Martin’in ilk elektrikli modeli Rapide E üretime hazır

1
300
astonmartin_Rapide_E__1_
Dünyanın ilk sıfır yayımlı spor otomobili Aston Martin Rapide E’nin örtüsü açıldı.

Dünyanın ilk sıfır yayımlı spor otomobili Aston Martin Rapide E’nin örtüsü açıldı. Tamamen elektrikli iki motora sahip olan Rapid E, dünya çapında 155 adet üretilecek. 602 beygir güç üretebilen Rapide E, 0’dan 100 kilometre hıza 4 saniyede ulaşabiliyor. Aston Martin Genel Müdür Yardımcısı ve Baş Yaratıcı Sorumlusu Marek Reichman, Rapide E ile ilgili üretime hazır olduklarını söyledi.

astonmartin_Rapide_E__3_
Tamamen elektrikli iki motora sahip olan Rapid E, dünya çapında 155 adet üretilecek.

Aston Martin’in ilk elektrikli spor otomobili Rapide E üretime hazır hale geldi. Dünyanın ilk sıfır yayımlı lüks otomobili olma özelliğine sahip olan Rapide E görücüye çıktı. ‘Williams Advanced Engineering’ şirketi işbirliğiyle ortaya çıkan Rapide E’ye yalnızca 155 kişi sahip olabilecek. Tamamen elektrikli iki motor ile piyasaya girecek olan model, 602 beygir güç üretme sığasına sahip olacak. 800V’luk ve 65 kW-saat sığalı motor, 250 km/s’lik azami hız değerine ulaşabilecek. 0-100 kilometreye 4 saniyede çıkabilen Rapide E, tam şarj ile 322 kilometre yol kat edebiliyor. 950 Nm tork üretebilen çift elektrikli motor, elektrikli bataryasının azalması durumunda bile tam sığa gibi performans sağlayabiliyor.

astonmartin_Rapide_E__8_
602 beygir güç üretebilen Rapide E, 0’dan 100 kilometre hıza 4 saniyede ulaşabiliyor.

500 km menzili bulunuyor

Elektrikli otomobil sektörüne iddialı bir giriş yapan İngiliz efsanesi Aston Martin’in Rapide E modeli Galler’deki St Athan fabrikasında üretilecek. Bu fabrika, Aston Martin’in dünya çapındaki en büyük ikinci tesisi olma özelliği taşıyor. Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık bir şarj ile 1 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor. Eğer şarj işlemi 800V ve 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa da araç 500 km’lik menzil değerine 1 saat içerisinde kavuşuyor. Merakla beklenen Rapide E’nin 2019 sonlarına doğru satışa çıkması planlanıyor. Rapide E’de motor ve aktarma organlarında yapılan üst düzey revizenin dışında gövde kısmında da bir takım değişiklikler yapıldı. Aeoredinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini artırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı tanıyor. Aston Martin mühendislik ekibinin son projesi olan Rapide E’de bulunan gövde kanatlarının genişliği, motorun ve fren disklerinin en etkili şekilde soğutulmasını sağlıyor.

astonmartin_Rapide_E__11_
800V’luk ve 65 kW-saat sığalı motor, 250 km/s’lik azami hız değerine ulaşabilecek.

Dünyada bir ilk oluyor

Aston Martin CEO’su Dr. Andy Palmer, Rapide E ile ilgili yaptığı açıklamada “Rapide E’nin tanıtılması Aston Martin için çok büyük bir an. İlk elektrikli üretim otomobili olarak, gerçekten tarihi bir adım. Çevresel sorumluluk ve sürdürülebilirlik, hepimizin karşı karşıya kaldığı küresel bir sorun. Bir otomotiv mühendisi olarak, otomobil endüstrisinin uzun vadeli çözümler bulmaya ve zararlı yayımları azaltmaya öncülük etmesinden gurur duyuyorum. Aston Martin’in CEO’su olarak, Rapide E’yi gerçeğe dönüştürmek için Williams Advanced Engineering’le ve diğer ilgili teknoloji ortaklarımızla çalışmaktan memnuniyet duyuyorum. İlk tamamen elektrikli üretim modelimiz olan Rapide E, bilgi birikimimizi hızlı bir şekilde takip edecek ve gelecekteki EV modellerinin karakter ve yüksek performanslı yeteneklerini sağlamamıza yardımcı olacak. Rapide E, aynı zamanda, Lagonda’yı dünyanın ilk sıfır yayımlı lüks marka olarak yeniden piyasaya sürme yolunda kritik bir adım olarak hizmet edecektir.” dedi.

astonmartin_Rapide_E__7_
Rapide E, 400V’luk ve 50 kW’lık bir şarj ile 1 saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor. Eğer şarj işlemi 800V ve 100 kW-saat’lik bir istasyon ile yapılırsa da araç 500 km’lik menzil değerine 1 saat içerisinde kavuşuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here