Aston Martin’in hikayesi

0
457

Londra’da küçük bir atölyede başlayan ve dünyaya adını altın harflerle yazdıran İngiliz efsane Aston Martin, sektörün duayenleri tarafından yalnızca bir otomobil olarak kabul görmüyor. El yapımı oluşu, sayılı üretimi ve James Bond’un bile önüne geçen şöhreti ile ona bir ‘Yıldız’ demek daha doğru.

İngiliz otomobil sektörünün en önde gelen markalarından biri olarak kabul edilen Aston Martin’in hikayesi, 1913 yılında Londra’da küçük bir atölyede başladı. Robert Bamford ve Lionel Martin tarafından, Bamford ve Martin LTD adı altında kurulan şirket, dönemin en teknolojik otomobili hedefiyle yola çıktı. O dönemde güçlü markalara karşı rekabet etmekte zorlanan Aston Martin, ilk ürettikleri otomobille büyük ilgi topladı. İlk otomobillerini 1914 yılında piyasaya süren ikili, tamamen el yapımı ürettikleri bu otomobilin üzerine son parçayı koyan kişinin adını yazdılar. O dönemden bu yana bu gelenek Aston Martin’de devam ediyor.

Fransa Grand Prix’de kullanılan Aston Martin

Yarışların efendisi

1920 yılına gelindiğinde ise, şirket merkezi Buckinghamshire’dan bir başka Birleşik Krallık şehri olan Kensington’a taşıdı. 1920 yılında gerçekleştirilen bu taşınma sonrasında şirket, iki yıl sonra Fransız Grand Prix’i için (dönemin en önemli otomobil yarışı) iki adet araç üretti. Markanın ilk yarışı olmasına rağmen ciddi bir başarı kazanan Aston Martin, adını dünyaya duyurmuş oldu. Bu başarının ardından kurumsal bir kimliğe bürünene Aston Martin, ağırlıklı yarış otomobilleri üretmeye başladı. Fransa’nın dünyaca ünlü “Le Mans 24 Saat” yarışları için araba üretmeye başlayan marka, gösterdiği performans ile adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başardı.

Geleneklere bağlı kaldı

Sonraki yıllarda Aston Martin spor otomobilleri başta Birleşik Krallık olmak üzere Amerika ve Avrupa yollarını arşınlamaya başladı. Yüzyılı aşkın bir geçmişi bulunan Aston Martin, bugün dünyada ihtişam, gösteriş ve gücün temsilcisi olarak kabul görüyor. Mühendislik ve tasarım anlamında otomobil dünyasında zirveye oturan İngiliz efsanesi, halen el işçiliği ile üretim yapıyor.

James Bond’dan çok konuşuldu

Aston Martin’in otomobil dünyasında çığır atlamasındaki kuşkusuz en önemli olay; James Bond ile tanışması olmuştur. Dünya sinemasının efsanevi ajanı 007 James Bond, Goldfinger filminde ilk olarak 1965 model bir DB5 kullanmış ve filmde Bond’dan çok Aston Martin konuşulmuştur. 007, otomobilin üzerindeki silahlar ile düşmanlarına karşı savaş vermiştir. James Bond filmlerinde bugüne kadar tam 10 tane Aston Martin modeli kullanılmıştır. Bunların beş tanesinde DB5 modeli, diğerlerinde ise DBS, VS Vantage Volante, V12 Vanguish ve DBS V12 görülüyor.

Aston Martin DBS Superleggera

Türkiye’de büyük hayranları bulunuyor

D&D Motorlu Araçlar çatısı altında Türkiye’de faaliyetlerine devam eden Aston Martin, Türk otomobil tutkunları tarafından da büyük ilgi görüyor. Ülkemizde 30’lu rakamları bulan satış adetleri, dünya pazarlarında örnek olarak gösteriliyor. D&D Motorlu Araçlar’ın satış grafiğinde yakaladığı başarı, Türkiye’yi Ortadoğu bölgesinde önder pozisyona yükseltti.

Aston Martin DB11 AMR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here