Anadolu Isuzu, ihracatını oransal olarak en çok artıran beşinci firma oldu

1
1393

Türkiye İhracatçılar Meclisi, 2016 yılındaki “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Anadolu Isuzu, ihracatını oransal olarak en çok artıran firmalar sıralamasında beşinci sırada yer aldı.

2004 – 2014 yılları arasında üst üste on bir yıl midibüs ihracat önderliği unvanını elde eden Anadolu Isuzu, bir yıllık aradan sonra 2016 yılında tekrar midibüs ihracat önderi olmuştu. Türkiye’de üretilen ve dünyaya ihraç edilen Isuzu midibüs ve otobüsleri sayesinde Anadolu Isuzu, 2016 yılında ihracatını oransal olarak en çok artıran beşinci firma oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin açıkladığı 2016 yılı “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye’nin geçen yıl dünya ticaretinden aldığı pay yüzde 0.89 olarak gerçekleşti. İlk 1000 firmanın sektörel performanslarına bakıldığında, otomotivin yüzde 27.2’lik pay ile 2016’da da birinciliğini sürdürdüğünü ve sektörün geçen yıl 22 milyar 184 milyon Dolar’lık ihracat gerçekleştirdiği görülüyor.

İhracatını oransal olarak en çok artıran firmaların büyük yol kat ettiğini söyleyen Büyükekşi, Anadolu Isuzu’nun bu sınıfta beşinci sırada yer aldığını söyledi.

Anadolu Isuzu, uyguladığı küresel strateji sayesinde 22 yıldır etkin olarak devam eden ihracat faaliyetlerinde 2016 yılında 666 adet araç satışı gerçekleştirerek 56 milyon Euro’luk ihracata ulaştı. Geçmiş yıllarda daha dengeli durumda olan şirketin ihracat yelpazesi, yeni distribütör atamaları ile birlikte ivme kazanırken, bu kapsamda 2016 yılında altı yeni distribütör ile anlaşma imzalandı.

Anadolu Isuzu, otobüs ürün grubunda her geçen yıl artan bir satış teğilimi yakalayarak 2016 yılında ihracatta yüzde 100’ün üzerinde büyüme gerçekleştirdi. Diğer yandan çeşitli ülkelerde yaşanan kriz nedeniyle kaybedilen pazarlar yerine yeni ülkeler müşteri yelpazesine eklendi.

Anadolu Isuzu, Avrupa’da karayolu taşımacılığında önemli bir pazarı oluşturan belirli ülkelere 2016 yılında 100’ün üzerinde araç satışı gerçekleştirdi. Ayrıca, Anadolu Isuzu’nun ilk CNG araçlarının satışı da yine Avrupa’ya yapıldı.

2004 – 2014 yılları arasında üst üste on bir yıl midibüs ihracat önderliği unvanını elde eden Anadolu Isuzu, 2016 yılında ihracatını oransal olarak en çok artıran beşinci firma olmasını da yine midibüs sınıfına borçlu. 2016 yılında tekrar midibüs ihracat şampiyonu olan Anadolu Isuzu, Türkiye’nin toplam midibüs ihracat pazarında yüzde 53’lük pazar payı ile önderlik unvanını elinde bulunduruyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz