Alstom, İstanbul’da tramvay hattına zeminden beslemeli APS güç sistemi temin edecek

0
581

Alstom, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tamamen zeminden beslemeli APS güç sistemi temin edecek ve yeni Eminönü-Alibeyköy (Haliç) hattına kurulacak bu sistem ile on kilometre uzunluğundaki hat tamamen katenersiz hale getirilecek.

Alstom, 30 tramvaydan oluşan tüm filo için iki yıl garanti altında olacak sürekli cer gücü iletim sistemi, yedek parça ve donanım tasarlayacak ve tedarik edecek. Anlaşma kapsamında, APS sisteminin test edilip işletmeye alınması, bakım personeli ve idari personele eğitim verilmesi konuları da bulunuyor.

Alstom Ortadoğu ve Afrika Kıdemli Başkan Yardımcısı Didier Pfleger, “İstanbul’a katenersiz modern güç besleme sistemimizi temin etmekten ve böylelikle şehrin güzelliğini korumaya yardımcı olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Alstom, bu muazzam şehrin kentsel ulaşımının geliştirilmesinde uzun zamandır rol almaktadır.” dedi.

APS sisteminde, tramvaya enerji, sınıflara ayrılmış ve zemin seviyesindeki güç besleme rayları ile sağlanıyor. İletken sınıflar, yayaların ve diğer karayolu kullanıcılarının emniyetini koruyarak, sadece tramvay aracı üzerini tamamen kapladığında etkinleşiyor. Elektrik enerjisi, tramvayın altında, orta bojiye yerleştirilen akım toplayıcı pabuçlar vasıtasıyla alınıyor. APS, bir yandan kentin çevresel güzelliğini korumaya yardımcı olurken, öte yandan katener sistemi ile aynı performansı garanti ediyor. Alstom, 2014 yılında dünyanın tamamen katenersiz ilk tramvay sistemini Dubai’de teslim edip işletmeye almıştı.

60 yıldan uzun süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Alstom, İstanbul’a metro araçları ve tramvaylar temin ettti. Alstom, 2011 yılında ise 328 km uzunluğundaki Eskişehir-Kütahya-Balıkesir bölgesel hattına sinyalizasyon sistemi sağlamak üzere bir sözleşme imzalamıştı. Alstom’un İstanbul ofisi, sinyalizasyon ve sistem projeleri için bölgesel bir merkez olmakla bereaber aynı zamanda Ortadoğu grubunun da yönetim merkezi konumunda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here