Alman Rhenus Lojistik’e iki adet DAF CF Elektrik

0
1316
Rhenus-Lojistik-iki-DAF-CF-Elektrik-Almanya_Picture
DAF Trucks, Rhenus’un Almanyalı Contargo firmasına iki adet DAF CF Elektrik teslim etti.

DAF Trucks, uluslararası Rhenus Grubu‘nun yüzde 100 iştirakı olan Alman Contargo‘ya iki adet tam elektrikli kamyon teslim etti. VDL‘nin E-Power Teknolojisi‘ne sahip DAF CF Elektrik, Alman Aşağı Ren bölgesindeki hinterland terminalleri çevresinde konteyner taşımacılığı için kullanılacak. Contargo’ya teslim edilen bu iki kamyon, Almanya’da kullanılan ilk DAF CF Elektrik kamyonlar olurken, kapsamlı saha testinde yer alan altıncı ve yedinci kamyonlar olarak kayda geçti.

DAF Trucks Pazarlama ve Satış Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Richard Zink, CF Elektrik’in anahtarını Rhenus Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Michael Viefers‘e verdi. Rhenus Grubu; kontrat lojistiği, nakliye lojistiği ve liman lojistiği alanlarında uzmanlaşmış kürsel bir lojistik hizmet şirketi. Dünya çapında 610’dan fazla noktada 4.8 milyar Euro ciro elde eden şirket, 29 bin kişi istihdam ediyor. İki adet CF Elektrikli kamyon, yılda toplam 2 milyon konteynerlik hacme sahip yüzde 100 Rhenus firması olan trimodal hinterland uzmanı Contargo’nun filosuna katılmış oldu.

Kentsel alanlar için elektrikli kamyonlar

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Richard Zink, “Taşımacılık sektörünün büyük bir dönüşümün zirvesinde olduğu açık. Contargo’nun hedefi daha iyi bir rota izlemek. Bu misyonu desteklemekten ve Contargo’nun başarısını iki DAF CF Elektrikli kamyonla daha da ileriye götürecek olmaktan gurur duyuyorum. Contargo, elektrikli kamyon ile ‘daha iyi bir rota’ izleyecek çünkü elektrikli kamyonlar gelecekte Avrupa’da giderek yaygınlaşacak. Rhenus gibi tanınmış firmalarla işbirliği içinde elektrikli kamyon deneyimimizi genişlettiğimiz için mutluyuz. Hem teknoloji hem de operasyonel dağıtım alanlarında topladığımız veriler nihai üretim modelleri için spesifikasyonları besleyecek ve böylece pazarın gereksinimlerine sorunsuz bir şekilde uymalarını sağlayacak.” dedi.

Karbondan arınma yönünde önemli adım

Contargo Genel Müdürü Jürgen Albersmann ise “Bu öncü DAF’ları ilk kullananlardan biri olmaktan gurur duyuyoruz. Hedeflerimizden biri 2050 yılına kadar karbondan arınmak. Bu kamyonlar, bu iddialı hedefe doğru atılan önemli bir adım oldu.” şeklinde konuştu.

Yerel konteyner teslimatı

DAF CF Elektrikli kamyonların ana üsleri Duisburg’da bulunacak ve alışılageldik Contargo kamyon filosu bünyesinde yerel konteyner teslimatlarında kullanılacak. Kamyonun idaresi, Contargo’nun servis sağlayıcısı olarak görev yapan Rhenus Trucking tarafından yürütülecektir.

DAF CF Elektrik

DAF CF Elektrik, tek dingilli veya çift dingilli treylerlerin yaygın olduğu kentsel alanlarda 37 tona kadar yük taşımacılığı için geliştirilmiş tam elektrikli bir 4×2 çekici. Araç, ‘2018 Yılının Uluslararası Kamyonu‘ olan DAF CF‘yi temel alıyor ve VDL’nin E-Güç Teknolojisi sayesinde tamamen elektrikle çalışıyor. Akıllı güç aktarma organı çekirdeği, mevcut toplam kapasitesi 170 kWh olan bir lityum-iyon akü paketi ile çalışan 210 kW’lık bir elektrik motoru. CF Elektrik, 100 kilometreye kadar bir menzili sahip. Bu da yükün ağırlığına bağlı olarak, kentsel alanlarda DAF CF’yi sıfır yayımlı yüksek hacimli taşıma için uygun hale getiriyor. Pillerin 30 dakikalık hızlı şarj özelliği bulunuyor ve tam şarj olması ise sadece bir buçuk saat sürüyor.

DAF CF Elektrik – Teknik özellikler

Kamyon ağırlığı                                                            9,700 kg

Electrikli motor                                                             210 kW

Tork                                                                             2,000 Nm

Pil kapasitesi                                                             170 kWh

Tam şarjlı araç yelpazesi                                    100 km’e kadar

Hızlı pil şarjı                                                             30 dakika

Tam şarj                                                            1.5 saat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here