Allison Transmission, yeni şanzımanını tanıttı

2
1427

Allison Transmission, yeni dokuz vitesli tam otomatik şanzımanları ile daha düşük yayım, geliştirilmiş yakıt tasarrufu ve gelişmiş start-stop yeteneği sunuyor.

Allison Transmission, Atlanta’daki Güney Amerika Ticari Taşıt Fuarı’nda ilk dokuz vitesli modelini tanıttı. Orta ve ağır sınıf ticari taşıtlar için tasarlanan bu yenilikçi tam otomatik şanzımanın 2020 yılında küresel pazara sunulması hedefleniyor.

Allison Transmission Ürün Mühendisliği ve Ürün Geliştirme ekiplerinin Kıdemli Başkan Yardımcısı Randy Kirk açıklamasında; “Bu yeni şanzıman ile Allison, yakıt verimliliği ve sera gazı yayımlarına ilişkin standartları sağlamaya olan kararlılığını ortaya koyuyor. Bu ürünü piyasaya sunmamız, Çevre Koruma Ajansı (EPA) Safha 2 GHG ve yakıt verimliliği standartlarının zamanlaması ile örtüşüyor.” dedi.

Yüksek ilk vites oranı ve sektöre öncülük eden diğer vites oranlarıyla Allison dokuz vitesli şanzıman; tork konvertörünün birinci viteste erken sıkışmasını sağlayan yüksek verimli dişli tasarımı sayesinde önemli bir yakıt tasarrufu sunuyor. Ayrıca dokuz vitesli şanzıman, motor yeniden başlatıldığında şanzımanın doğrudan devreye girmesini ve aracın aynı konumda tutulmasını sağlayan bütünleşik start-stop sistemini kapsıyor. Çeşitli uygulamalara değer katan dokuz vitesli yeni model; dağıtım kamyonları, kiralık kamyonlar ve okul otobüsleri için sunuluyor.

Randy Kirk konuşmasını “Yazılımımız, elektronik kontrol paketlerimiz ve diğer yakıt tasarrufu teknolojilerimiz, FuelSense ile birleştirildiğinde dokuz vitesli yeni modelimiz, yakıt verimliliği ve düşürülen yayımlar için yeni bir standart yaratarak Sera Gazı Yayımları Modeli’nin tüm gerekliliklerini karşılayacak. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki birçok taşıt üreticisi, kendileri için henüz bu yıl başlayan prototip değerlendirmelerinin heyecanını ve merakını yaşadıklarını ifade etti.” şeklinde sürdürdü.

Allison dokuz vitesli şanzıman, tüm dünyada 100 milyar milden fazla yol kat etmiş olan Allison 2000 Serisi altı vitesli ticari tam otomatik şanzımanların kanıtlanmış dayanıklılığını güçlendiriyor. Allison, 2000 Serisi ile birlikte piyasaya sürülen araçlara entegrasyon kolaylığı sağlayarak önceki altı vitesli modeli gibi aynı araç üreticilerinin ara yüzlerinde kullanılmak üzere tasarlandı.

Bu yeni şanzıman modeli sürücülere, küçük vites aralıkları ile daha sarsıntısız bir kalkış konfor sunarken, daha fazla verimlilik sunan artırılmış ivmelenmeyle sürüş keyfi yaşatıyor.

Motor torkunu sarsıntısız şekilde artırmak ve tekerleklere daha fazla güç iletmek için Kesintisiz Güç Teknolojisi kullanılan Allison şanzımanları, manuel, otomatikleştirilmiş manuel ve çift kavramalı (DCT) şanzımanlara kıyasla daha yüksek verim, yakıt tasarrufu, sürüş konforu, güvenlik ve kullanım kolaylığı sunuyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz