Alışan, Tırsan FiloTIR ile devam ediyor

1
2161

Türkiye’nin önemli lojistik firmalarından biri olan Alışan Lojistik, Tırsan FiloTIR’dan 36 ay süreyle kiraladığı 55 adet Tırsan Perdeli Maxima Plus yarı treyleri 12 Nisan tarihinde Tırsan Adapazarı fabrikasında gerçekleştirilen bir törenle teslim aldı. İlk kez 2015 yılında Tırsan FiloTIR’dan 30 adet yarı treyler kiralayan Alışan Lojistik, kiralamanın getirdiği maliyet avantajı ve operasyonel rahatlıklar nedeniyle filosunu yenilemek amacıyla yeniden kiralamayı tercih etti ve filosundaki kiralık yarı treyler adedini 101’e çıkardı.

Teslimat törenine Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Satış ve Bayi Yönetimi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç, Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, Nakliye Operasyonları Koordinatörü Erkut Kasapseçkin ve İdari İşler Direktörü Ayhan Özekin katıldı.

FiloTIR’ın kiraladığı yarı treyler sayısı 500 adede ulaşacak

Alışan gibi ikinci nesil tarafından yönetilen şirketleri gördükçe Türkiye’de de şirketlerin sürdürülebiliyor, kurumsallaşabiliyor ve Türkiye’nin ihracatında söz sahibi olabiliyor olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Alışan ile yıllardır sürün tedarikçi müşteri ilişkilerini son üç yıldır farklı bir boyuta taşıdıklarını dile getirdi. Artık Türk firmalarının da araç kiralayarak hizmetlerini sürdürdüklerini ve Alışan gibi öncü firmaların kiralamanın sağladığı katma değerin farkına vardıklarını kaydeden Çetin Nuhoğlu, batıda araç kiralamanın payının toplam satışlar içinde yüzde 50’nin üzerinde olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Özellikle büyük filolar kendi mal varlıklarına araç satın almazlar, hizmet satın alırlar. Aracı kiralayarak aylık ödeyecekleri parayı bilirler. Kilometre başına maliyete odaklanırlar. Bakımı ve onarımı dış kaynaktan temin ederler.

Tırsan’ın bir kuruluşu olan FiloTIR’ın kiraladığı yarı treyler sayısının nisan sonu itibariyle 500 adede ulaşacağını açıklayan Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, yürürlükteki mevzuat nedeniyle araç kiralama işinin Türkiye’de hakettiği noktaya gelemediğini vurgulayarak, 2018 yılında 750 adede ulaşacak FiloTIR’ın 2019 yılından itibaren her yıl yüzde 20 büyümesini hedeflediklerini dile getirdi.

Kiralama hizmetini sadece yurtiçinde sunmadıklarını, 335 adedi doğrudan Kässbohrer servisi olmak üzere uluslararası alanda hizmet veren 6 bin adet servislerinin bulunduğunu dile getiren Çetin Nuhoğlu, çağrı merkezlerinin 17 dilde 7/24 hizmet verdiğini belirterek, bir Tırsan kuruluşu olan FiloTIR’ın kiraladığı yarı treyler sayısının nisan ayı sonu itibariyle 500 adede ulaşacağını açıkladı.

Firmaların ayda 400 – 500 Euro ödediklerini ve bunu ayda yaptıkları km’ye böldüklerinde km başına maliyetlerini bilir hale geldiklerini kaydeden Çetin Nuhoğlu, ilk defa bu kadar büyük bir adedi bir firmaya kiraladıklarını vurgulayarak, sıfır ya da ikinci el yarı treylerleri, 15 günden üç hatta beş yıla kadar bir süre için kiraladıklarını sözlerine ekledi.

2015 yılında Alışan Lojistik ile ilk 30 adet yarı treylerin kiralanması için bir araya geldiklerinde müzakerelerini fiyat odaklılıktan ziyade hizmet odaklılıkla sürdürdüklerini kaydeden Tırsan Satış ve Bayi Yönetimi Koordinatörü Ertuğrul Erkoç, araç kiralayan lojistik firmalarının asla ve asla aracın tekerleğinin durmasını ya da aracın herhangi bir kaza sonucu serviste günlerce beklemesini istemediğini belirterek, bununla ilgili FiloTIR’da bir altyapı kurduklarını ve müşterilerinin hangi yerleşkelerde servislerini kullanacağını, yılda kaç km yapacağını, hangi parçanın kaç km kullanılacağını tespit ettiklerini ve kullanılacak servislerde bakım ya da onarım anında kullanılacak parçaları hazır bulundurduklarını ifade etti.
İlk kiraladıkları 30 adet yarı treylerin 36 aylık kiralama sürecinde arıza ya da hasar nedeniyle bir gün bile bekleyen bir araç bulunmadığnı, dolayısıyla servislerine gelen bütün araçların gerekli bakım ve onarımlarının 24 saat içinde yapılarak yola çıkarıldığını kaydeden Ertuğrul Erkoç, bir aracın kaza sonucunda ağır hasar görerek onarım için 15 – 20 gün beklemesi durumunda ikinci gün içinde ikame araç verdiklerini belirterek, son olarak kiraladıkları 55 adet yarı treylerin tren yüklemeli olduğunu söyledi.

Kiralama, öz mala sahip olmaya göre çok daha avantajlı bir model

Bugün geldikleri noktada kiralamanın öz mala sahip olmaya göre çok daha avantajlı bir model olduğunun altını çizen Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, “Her şeyden önce 3 – 5 yılda bir teknoloji değişiyor, donanımlar değişiyor. Bunun avantajını kullanıyor olmak bize hizmet veren taraf olarak çok daha fazla artı değer sağlıyor. İkinci olarak araçların verimliliği artıyor. Bu da maliyetlerimizi düşürüyor. Sürprizle karşılaşmadığınız, maliyetleri kontrol altında tutabildiğiniz bir yapı ile hizmet veriyorsunuz. Hızlı yanıt vermek, proaktif olmak ve esnek bir altyapıya sahip olmak gerekiyor. İşlerin azalması ya da farklı donanımlara ihtiyaç duyulması gibi noktalarda çok daha hızlı hareket edip çok daha zengin bir donanım yapısıyla çok daha farklı seçeneklerle müşterilere çözüm üretebiliyorsunuz. Servis ve bu işin sürdürülebilirliği ilk başta bizim için bir soru işareti idi; ama üç yıldır hiçbir şekilde sorun yaşamadığımızı söyleyebilirim. Sistemi doğru kurmuş, güçlü bir ortak ile çalıştığınız takdirde çok daha iyi hizmet verebiliyorsunuz. Günün sonunda biz diyoruz ki, herkes ana işine, uzmanlaştığı konuya odaklansın. Biz de kendi işimize odaklanmak istiyoruz. Tırsan kendi işini çok iyi yapıyor. Araçların bakım ve onarım hizmetini bizim yapabileceğimizden çok daha iyi bir şekilde veriyor. Operasyon anlamında da muayene, plaka ve sigorta gibi pek çok şeyle bizim uğraşmamıza gerek kalmıyor.” dedi.

1985 yılından bu yana lojistik sektöründe etkinlik gösteren bir firma olduklarını ve işe uluslararası karayolu taşımacılığı ile başladıkları dile getiren Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, bugün gelinen noktada daha esnek bir altyapıya sahip olmak ve günün şartlarına ayak uydurmak için bütünleşik hizmet üretmek zorunda olduklarını ve intermodal taşımacılık yaptıklarını ifade etti. Maliyetleri düşürmenin yanı sıra karbon ayak izini azaltmak gibi bir sorumluluklarının da bulunduğunu kaydeden Damla Alışan, 300 bin paletlik depolama sığalarının yanı sıra hizmet yelpazelerinde yurtiçi ambalajlı dağıtım, sıvı, toz, gıda taşımacılığı, kimyasal tanker yıkama ve katma değerli hizmetler bulunduğunu açıkladı.
Yüzde 18 büyüme hedefleri doğrultusunda yurtdışı operasyonlarında kullanmak üzere Tırsan’dan 55 adet yeni yarı treyler kiraladıklarını açıklayan Alışan Lojistik Nakliye Operasyonları Koordinatörü Erkut Kasapseçkin, donanımları kiralayarak sektördeki maliyetleri paylaştıklarını belirterek, en güncel teknolojiyi yakalayarak performansı artırmak ve doğru donanımla doğru operasyonları gerçekleştirmek adına bugün burada olduklarını dile getirdi.
Son derece zorlu bir satınalma süreci yaşadıklarını ve bu süreç boyunca Tırsan ailesinin hem yenilikçi çözümleri hem de maliyet düşürücü yapıcı yaklaşımlarıyla kendilerine destek olduğunu ifade eden Alışan Lojistik İdari İşler Direktörü Ayhan Özekin, kiralamanın satın almaya göre önemli bir maliyet avantajı da getirdiğini belirterek, “Kiralama yapmak bize operasyonel anlamda çok ciddi rahatlıklar sağlıyor. Aracımız örneğin Avrupa’da yolda kaldığında, ya da hasar gördüğünde bunun sıkıntısını biz çekmiyoruz. Aracın bakım ve onarımıyla, muayenesiyle, sigortasıyla ya da plakasındaki bir sorunla biz ilgilenmiyoruz. Biz sadece kendi işimize odaklanıyoruz.” dedi.
Alışan Lojistik, Tırsan FiloTIR’dan 36 ay süreyle kiraladığı 55 adet Tırsan Perdeli Maxima Plus yarı treyleri 12 Nisan tarihinde Tırsan Adapazarı fabrikasında gerçekleştirilen bir törenle teslim aldı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz