AKO Jant fabrikasının yeni üretim hattı devreye alındı

0
1029

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren AKO Jant, 3 milyon dolar yatırımla devreye aldığı yeni üretim hattı ile üretim sığasını ve istihdam gücünü bir üst seviyeye taşıdı. Yüksek teknoloji kullanılarak tasarlanan yeni hat, iş güvenliği açısından da sağlıklı üretimi hedefliyor.

AKO Grup bünyesinde, 2013 yılında faaliyete geçen AKO Jant, düzenli yatırımlarla gelişimini sürdürüyor. 23 bin 500 metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 120 bin metrekare alan üzerinde kurulu AKO Jant fabrikasında, 3 milyon dolar yatırımla bu yıl temmuz ayında devreye alınan yeni jant üretim hattı üretim sığasını yüzde 35 oranında artırırken; istihdamda da 60 kişilik bir artış sağladı.

Yeni hattın tasarımı, üretim işleminin ürün hattan inmeden tamamlanmasını sağlıyor. Tüm üretim süreçlerini bütünleşik bir şekilde gerçekleştiren üretim hattıyla, üretim sığasını jant ebadına göre 300 ile 900 adet/vardiya seviyesine taşıyor. Böylece, özellikle 17.5, 19.5 ve 22.5 ürün gruplarında müşteri talepleri daha hızlı karşılanabiliyor.

Guatemala dahil 30’dan fazla ülkeye ihracat

Hafif ticari taşıtlar, otobüs kamyon grubundaki araçlar ve zirai araçlar için sıvama tekniği ile jant üretimi gerçekleştiren AKO Jant, dünya pazarında ticari, zirai, endüstriyel araç üreticileri ve liman ekipmanları üreticilerinin tercihleri arasında yer alıyor. AKO Jant ayrıca, binek otomobiller ve 4×4 araçlar için de jant üretimi gerçekleştiriyor. En son teknoloji ile üretilen AKO Jant ürünleri, Güney Amerika kıtasında yer alan Guatemala dahil 30’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Son teknolojili tasarım

AKO Jant fabrikasında kurulan yeni jant üretim hattı, son teknoloji ile otomatik olarak tasarlandı. Ürettim hattı, robotlarla entegre çalışıyor. İş güvenliği tedbirlerinin de en yüksek seviyede alındığı bu operasyonlarda, sağlıklı bir üretim yapılması hedefleniyor.

Yeni hattın teknik özellikleri arasında, çember üretim grubunda otomatik yüklemede bükme ve kıvırma, 800 KVA’lık tam otomatik alın kaynak sıyırmak için sıyırma ve ezme grubu, çembere ilk formunu veren robot ile yüklemeli ağız açma presi, 14 inç’ten 24′ inç’e kadar tüm jant gruplarında üretim yapabilen, üç istasyonlu hadde grubu yer alıyor.

Kurulan yeni hatta robot ile bütünleşik, dikey kalibre presi ile çembere son şekil verilebilirken, çift tesirli sübap delme presi sayesinde otomatik sübap delme işlemi de gerçekleştiriliyor.

Yeni hattın montaj grubunda ise bir adet 150 tonluk montaj presi, robot ile bütünleşik altı istasyonlu otomatik kaynak makinesi grubu, jantların tam otomatik yalpa salgı ölçüm makinesi ile hat üzerinde ölçülmesi özelliği, ürünün hattan inmeden, robot ile kaynak temizliklerinin yapılmasını sağlayan fırçalama ünitesi özellikleri bulunuyor. Bu özellikler sayesinde montaj grubu sığası da bir vardiyada 400 ile 600 adet jant seviyesine çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz