Akdeniz’in en büyük Ro-Ro gemisi Türkiye’de

1
427
DFDS_Ephesus_Seaways-02
Denizcilik ve lojistik devi DFDS’nin Türkiye’ye getirdiği Akdeniz’in en büyük Ro-Ro gemisi, “Ephesus Seaways” adıyla hizmete girdi.

Türkiye’nin en büyük Ro-Ro operatörü U.N. Ro-Ro’nun Akdeniz İş Birimi’ne bağlı olduğu Avrupa’nın denizcilik ve lojistik devi DFDS, Akdeniz’in en büyük Ro-Ro gemisini Türkiye’ye getirdi.

U.N Ro-Ro Pendik Limanı’nda gerçekleşen isim verme töreninin ardından Efes antik kentinden alınan ilhamla  “Ephesus Seaways” adı verilen 237 metre uzunluğundaki gemi  ilk kez Türk karasularından sefere çıktı.

İntermodal taşımacılık alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük ro-ro operatörü U.N. Ro-Ro’nun Akdeniz İş Birimi’ne bağlı olduğu Danimarkalı denizcilik ve lojistik devi DFDS, Türkiye’deki güçlü yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda DFDS’nin Türkiye’ye getirdiği 237 metre uzunluğundaki Akdeniz’in en büyük Ro-Ro gemisi, DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert Pedersen ve DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe’nin ev sahipliğinde 7 Mart Perşembe günü U.N. Ro-Ro Pendik Limanı’nda düzenlenen isim verme töreniyle hizmete girdi. Antik Efes kentinden alınan ilhamla “Ephesus Seaways” ismi verilen gemi, 6.700 liner metre sığasıyla hizmet verecek. Gemi, aynı zamanda Türkiye ile AB arasındaki rotalarda DFDS müşterilerine hizmet verecek en büyük ro-ro gemisi olma özelliği taşıyor. İstanbul’dan hareket edecek Ephesus Seaways, 12 Mart’ta Trieste’ye ulaşacak.

DFDS_Peder_Gellert_Pedersen___Eva_Lundstedt__Selcuk_Boztepe
DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert Pedersen, Volvo Group CEO’su Martin Lundstedt’in eşi Eva Lundstedt ve DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe (soldan sağa)

Ephesus Seaways” adı verilen geminin 7 Mart 2019 Perşembe sabahı gerçekleştirilen görkemli isim verme törenine isim sponsorluğunu temsil etmek üzere VOLVO Group CEO’su Martin Lundstedt’in eşi Eva Lundstedt de katıldı. Törene aralarında medya ve iş dünyasından konukların da bulunduğu 250 kişilik geniş bir katılım gerçekleşti.

DFDS Denizcilik Bölüm Başkanı Peder Gellert Pedersen törende yaptığı konuşmada şu açıklamada bulundu: Yeni gemimizi müşterilerimizin hizmetine sunmaktan ötürü son derece gururluyuz. 6.700 liner metrelik 450 TIR taşıma sığasına  sahip olan yeni gemimiz Ephesus Seaways Türkiye ve Avrupa arasında hizmet veren uluslararası karayolu nakliyecileri ve lojistik şirketlerine çok daha geniş bir hizmet sığası sunacak.

Törende DFDS Akdeniz İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Selçuk Boztepe ise Çin’in Jinling Tersanesi tarafından sipariş üzerine üretilen altı Ro-Ro gemisinden ilki olan bu gemimiz, DFDS’nin Akdeniz’deki mevcut ağında hizmet verecek. Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren gemilerimize, çalışanlarımızın önerileriyle Türkiye’deki UNESCO kültür miraslarının ismini verme kararımız kapsamında ‘Ephesus Seaways’ adı verildi. DFDS’nin bu güçlü yatırımının ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.” dedi.

DFDS_Ephesus_Seaways-01
6.700 liner metrelik 450 TIR taşıma sığasına sahip olan yeni gemi Ephesus Seaways, Türkiye ve Avrupa arasında hizmet veren uluslararası karayolu nakliyecileri ve lojistik şirketlerine çok daha geniş bir hizmet sığası sunacak.

DFDS’nin Türkiye’ye dev yatırımları sürüyor

Ephesus Seaways”, U.N Ro-Ro Pendik Limanı’ndan Türk Bayrağı’yla ilk kez Türk karasularında sefere çıkan dev bir Ro-Ro gemisi olarak Türk ihracatçısına ve Türkiye ekonomisine hizmet verecek. Yeni Ro-Ro gemilerinin ikincisinin de ilkbaharın sonuna doğru Türkiye’deki filoya katılması bekleniyor. Geniş yük sığaları ve yüksek teknolojileri sayesinde bu altı Ro-Ro gemisi, taşınan TIR başına kayda değer ölçüde daha az enerji tüketme özelliğine sahip. Tüm gemilerde ayrıca Ocak 2020’de dünya çapında yürürlüğe girecek olan kükürt sınırlaması yönetmeliğine uygun olarak kükürt oksit salınımını azaltan gaz yalıtım sistemleri bulunuyor. 

Yüksek sığalı ve çevre dostu filolar geliyor

Daha yüksek verimlilik ve daha geniş bir sığa sunan bu yatırım, yalnızca DFDS’nin Akdeniz’deki hizmet ağlarında Ro-Ro taşımacılık operasyonlarını geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda DFDS müşterilerinin faaliyetleri üzerinde de olumlu bir etki yaratacak. Hâlihazırda DFDS, İstanbul’da yeni bir “Yazılım Geliştirme Merkezi” kurarak Türkiye’deki DFDS çalışanlarının sayısını artırdı. Yazılım Geliştirme Merkezi’nin kurulması, filo ve liman sığalarındaki artışla beraber DFDS, Türkiye’nin ekonomisine ve geleceğine olan inancıyla ihracatını ve taşımacılık sektörünü desteklemeye devam edecek.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here