Ağır ticari araç satışları ekim ayında da arttı

0
118
taid
Ağır ticari araç satışları ekim ayında da arttı.

Ağır ticari araçlara talep ekim ayında da devam etti. Ekim ayında 602 adet kamyon, 1.255 adet çekici olmak üzere toplam 1.857 adetlik satış gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde satışı gerçekleşen ağır ticari araç sayısı ise 11 bin 726’ya ulaştı.

2019 yılı ilk 10 ayında toplam satışlar 5 bin 119 adet olarak gerçekleşmişti. Pazar geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 129 büyüdü.

“Henüz beklenen seviyelerde değiliz”

Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) Başkanı İlhami Eksin, ağır ticari araç pazarında toparlanmanın devam ettiğini belirterek, “Pazar ilk 10 ayda geçen yıla göre yüzde 129 büyüdü. Ancak artış gibi görülse de 2019 yılının çok düşük gerçekleşmesinin baz etkisi olarak düşünülebilir. Ötelenen taleplerin pazara yansıması, araç tedarik sorununun bir nebze de olsa çözülmesi bu artışın etkenleri arasında görülebilir. Ekonomide yaşanan büyüme ve olumlu sinyaller, ağır ticari araç pazarına da yansıyacaktır.” dedi.

Eksin, sektör ortalamasının 25 bin adet olduğu düşünüldüğünde henüz satışların istenilen seviyede olmadığını sözlerine eklerken, “2020 yılı sonu için hedeflenen 14 bin adetlik satış, daha önceki yıllar göz önüne alındığında çok yüksek bir beklenti değil. Çünkü ağır ticari araç pazarı, ülkemizde önceki yıllarda 39 binli adetleri görmüştü.” şeklinde değerlendirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here