Afyonkarahisar’ın yeni filosu Allison tam otomatik şanzıman donanımlı

2
542

Afyonkarahisar Belediyesi’nin şirketi Yüntaş A.Ş., şehirde ilk otobüs filosunu kurarken Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Isuzu Novociti Life otobüsleri tercih etti.

Yakın zamanda teslim aldığı 36 adet Allison T 2100 tam otomatik şanzıman donanımlı Novociti Life otobüs ile Afyonkarahisar’da toplu taşımayı geliştirmeyi hedefleyen Yüntaş A.Ş., yeni otobüsler ile yolcu ve sürücü konforunun yanı sıra düşük işletim maliyeti avantajları sağladı.

Yüntaş A.Ş. Otobüs İşletme Müdürü Nurullah Güncü; Allison tam otomatik şanzımanlı, yüksek manevra kabiliyetli, yeni nesil motorlu ve 60 yolcu sığalı Isuzu Novociti Life otobüsleri tercih ettiklerinin altını çizerek, “Şehrimizde daha önce sadece şahıslara ait minibüslerle toplu taşıma yapılıyordu. Bu nedenle Yüntaş olarak kaliteli ve konforlu toplu taşıma hizmeti sunmak üzere şehirdeki ilk otobüs filomuzu kurduk. Alımlarımız öncesinde yaptığımız ayrıntılı araştırmalar sonucunda sürücü, yolcu ve işletmemize sağladığı avantajlarla Allison tam otomatik şanzıman donanımı, otobüslerimiz için tercihimiz oldu.” dedi.

Allison T2100 serisi

Motorları 172 kW (230 bg) gücüne kadar olan şehiriçi otobüsler için tasarlanan Allison T2100 şanzıman, 8 m sınıfı için de sürüş ve yolcu konforunun yanı sıra yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyeti sağlıyor. Allison’ın tork konvertörü sarsıntısız bir şekilde motor torkunu çoğaltıyor ve böylece tekerlere daha fazla güç aktarılıyor. Patentli Allison Kesintisiz Güç Teknolojisi, sorunsuz tam güç geçişleri ile iyi hızlanma ve ivmelenme sunuyor.

Allison’ın sağladığı otomatik geçişler sayesinde sürücüler, vites değiştirmeye gerek kalmadan yola ve sürüşe konsantre oluyor. Şehiriçinde sürekli dur kalk yapılan yorucu hatlarda çalışan sürücülerinin konforlarını sağlamak üzere tam otomatik şanzımanlı araçlara yöneldiklerini kaydeden Güncü, “Güzergahlarımız, değişiklik göstermekle birlikte en az 20 km en fazla ise 35 km’lik hatlara sahip ve bu hatlarda ortalama 50-60 durak bulunuyor. Bir otobüsümüz, güzergahlar arasında 12 ile 17 sefer yapıyor. Böyle bir döngü de hem sürücü hem de yolcu konforu ön plana çıkıyor.” diye belirtti.

Güncü, günde 20 binin üzerinde yolcuya toplu taşıma hizmeti sunduklarını ve yolcu sayılarının gün geçtikçe gözle görülür bir şekilde arttığını dile getirdi. Yüksek kullanım ile doğru orantılı olarak işletim maliyetlerini de göz önüne aldıklarını ifade eden Güncü, “Manuel araçlarda baskı balata ömrü, yoğun kullanıma bağlı olarak oldukça kısadır, sürekli bakım, onarım ve değişim gerektirir. Tam otomatik şanzımanlı araçlarda ise mekanik debriyaj olmadığı için böyle bir maliyet ortadan kalkıyor. Bakım-onarım gerekliliği ve maliyetinin, manuel veya otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara (AMT) kıyasla oldukça düşük olacağını ön görüyoruz.” dedi.

Sürücülerinin özel sürüş eğitimleri aldıklarına da değinen Güncü, şöyle devam etti: “Sürücülerimiz, tam otomatik şanzımanlı araçlarımızın kullanımından ve rahatlığından oldukça memnunlar. Özellikle şehiriçinde sürekli dur kalk yapmaları nedeniyle otomatik şanzımanın konforundan çok memnunlar.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here