3M Türkiye, Laska Enerji’ye ödülünü sundu

0
1594
Renault Trucks


3M Türkiye tarafından verilen 50 bin TL’lik ödülün sahibi olan Laska Enerji, kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle değerli hammaddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor. Laska Enerji bu yöntemle ortalama 1 milyon ağacın bir yılda temizlediği karbondioksit kadar salınımı engelleyecek.

3M Türkiye, Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde ödül ve yatırım kazanan girişimcilerin belirlendiği Big Bang’de, destek verdiği Laska Enerji firmasına ödülünü sundu. 29 Kasım tarihinde gerçekleştirilen törende 3M Türkiye Pazarlama ve Satış Operasyonları Direktörü Burcu Şat’ın elinden 50 bin TL’lik ödül çekini alan Laska Enerji, kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle değerli hammaddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor ve böylece karbon salınımının azaltılmasına katkı sağlıyor.

29 Kasım tarihinde gerçekleştirilen Big Bang’de Laska Enerji, 20 girişim arasında ilk 10’a girdi. Ödül töreninde konuşan 3M Türkiye Pazarlama ve Satış Operasyonları Direktörü Burcu Şat şunları söyledi: “3M olarak yüz on yılı aşkın süredir yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri yenilikçi ürünlere dönüştürüyoruz. 3M’de büyümenin lokomotifini; ‘3M Bilimi. Hayatın Her Anında’ yaklaşımı oluşturuyor. 3M’de bilimin, inovatif yaklaşımlarla insan yaşamını kolaylaştıracak çözümlere dönüştürülmesi işimizin temelidir. Geliştirdiğimiz her yeni ürünün temelinde bilim yatıyor ve inovasyon aslında bu bilim ve teknolojilerin iş alanlarımıza uygulanması olarak hayata geçiyor. İnovasyon, DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Desteklerimiz ile bilimi daha geniş kitlelere iletiyoruz.  Bu çerçevede bugün burada Laska Enerji ekibine ödülünü takdim etmekten büyük bir onur ve keyif duyuyorum; çünkü felsefelerimizin aynı olduğunu görüyoruz. Laska Enerji, bilim ve inovasyonu temel alıp atık lastikleri elektrik enerjisine dönüştürerek hem 3M olarak bizlerin de en büyük önceliklerinden biri olan çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor hem de yaşamları iyileştiriyor. Kendilerini gönülden tebrik ediyoruz.

3M Türkiye tarafından ödüle layık görülen Laska Enerji Kurucusu & CEO’su Onur Güdü ise şunları söyledi: “3M’den aldığımız ödül nedeniyle çok mutluyuz, projemize sağladıkları destek için teşekkür ediyoruz. Laska Enerji olarak atık lastiklerden temiz yakıt, çelik ve karbon siyahı üretmeyi planlıyoruz. Bu yakıt doğrudan elektrik enerjisine çevrilecek ve elde edilen karbon siyahı ise zenginleştirilerek birçok sanayi kolunda kullanılmak üzere temel hammadde veya katkı maddesi olarak tekrar üretime kazandırılacak. Bu, çevre korumaya ve karbon salınımını azaltmak açısından çok önemli bir girişim. Çünkü ham petrolden bir ton karbon siyahı üretilirken doğaya 5,2 ton Co2 salınımı yapılıyor. Laska Enerji’nin yöntemi ile bu ürünü ham petrolden elde etmek yerine lastik atıklarında ürettiğimizde ise her bir ton karbon siyahı ile 5 ton karsondioksidi önlüyoruz. Yılda 10 bin ton lastik dönüştürme hedefimizi gerçekleştirdiğimizde 3.500 ton alternatif karbon siyahı üretmiş olacağız. Bu da ortalama bir milyon ağacın, örneğin Belgrad Ormanı’nın bir yılda temizlediği karbondioksit miktarına eşdeğer.

3M Türkiye, Big Bang öncesinde de İTÜ Çekirdek girişimcisi 7 ekibi 3M Türkiye İnovasyon Merkezi’nde ağırlamış ve onların bu önemli yarışa hazırlanmalarına destek olmuştu. İTÜ Çekirdek girişimcilerinin belirlendiği Big Bang’de 20 girişim sahne aldı. Big Bang’de finale çıkmaya hak kazanan girişimler toplam 21 milyon TL’lik ödülü paylaştılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz