Mercedes-Benz Türk, Kırklareli‘ndeki “yıldızlarını” ziyaret etti

0
1694
Renault Trucks


Mercedes-Benz Türk, otomotiv sektöründeki başarılı performansının ve yatırımlarının yanı sıra sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunuyor. Mercedes-Benz Türk, meslek sahibi olmak isteyen kızları eğitim yolunda desteklemek üzere ÇYDD işbirliği ile hayata geçirdiği ‘‘Her Kızımız Bir Yıldız’’ projesi kapsamında, şehir şehir dolaşarak yıldız kızlarla buluşmaya devam ediyor. Son olarak Kırklareli‘nde eğitimlerine destek verilen kızlarla bir araya gelen Mercedes- Benz Türk yetkilileri, ziyaretlerine bursiyerlerinin bulunduğu tüm illerde devam etmeyi hedefliyor.

Mercedes-Benz Türk, 2004 yılından beri sürdürdüğü sosyal sorumluluk projesi “Her Kızmız Bir Yıldız“ ile meslek sahibi olmak isteyen kızları eğitim yolunda destekleyerek, kadınların ekonomiye katılımını ve ülke kalkınmasına sunacakları katma değeri artırmayı hedefliyor. ÇYDD işbirliği ile hayata geçirilen “Her Kızımız Bir Yıldız“ projesi kapsamında, şehir şehir gezerek eğitimlerine destek olduğu kızlarla buluşan Mercedes-Benz Türk, son ziyaretini Kırklareli‘ne gerçekleştirdi. Mercedes-Benz Türk yetkililerinin Kırklareli’ndeki yıldızlarla bir araya geldiği ve kız öğrencilerin kişisel gelişimine destek olacak yaratıcı drama çalışmasının da yapıldığı buluşmaya 15 bursiyer katıldı.

Mesleki eğitimin yanı sıra kişisel gelişimler de destekleniyor

Maddi desteğin yanı sıra kızların yıldızlaşmasında ilginin, ekip ruhunun, cesaretin ve özgüvenin de çok büyük rolü olduğuna inanan Mercedes-Benz Türk yetkilileri, Kırklareli‘nde olduğu gibi diğer illlerde de yıldızlarla bir araya gelerek, onları eğitimleri ve meslek sahibi olmaları yönünde yüreklendiriyor. Bu ziyaretlerde, İstanbul’dan gelen bir bir uzman ile uygulanan yaratıcı drama çalışmalarıyla yıldız kızların kişisel gelişimlerine katkıda bulunuluyor.

Mercedes-Benz Türk, mezun bursiyerlere istihdam da yaratıyor

2004’te 17 ilde okuyan 200 kız öğrenciyi destekleyerek başlayan Mercedes-Benz Türk’ün sosyal sorumluluk projesi kapsamında bugüne kadar 58 ilde, 4 bin 200 öğrenciye meslek lisesi ve üniversite bursu verildi. Bugün, 200’ü üniversite öğrencisi bin 200 öğrenciye burs verilmeye devam ediliyor. Eğitimini tamamlayan 22 yıldız kıza iş olanağı veren Mercedes-Benz Türk, halen burs verilen öğrenciler için staj, yabancı dil eğitimi ve yurt içi kültür gezileri gibi olanaklar da sağlıyor.

Mercedes-Benz Türk, “Her Kızımız Bir Yıldız“ projesinin desteği ile eğitimini başarıyla tamamlayan kızlara istihdam olanakları da sunuyor. Şu anda şirket bünyesinde 22 yıldız kız çalışıyor. Bunlardan 13’ü Aksaray kamyon fabrikasında, dokuzu Hoşdere otobüs fabrikasında görev yapıyorlar.

Bursiyer sayısı kadar kapsamı da genişledi

İlköğretim okulu mezunu çalışkan kız öğrencileri mesleki eğitime teşvik etmek, onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve iş hayatında söz sahibi olmalarını sağlamak için hayata geçirlen “Her Kızmız Bir Yıldız“ projesinin kapsamı da zaman içinde genişledi. İlk dönemde motor, elektrik/elektronik, torna/tesviye, makina ressamlığı ve bilgisayar branşlarında mesleki eğitime öncelik verilen projede artık başka bölümler için de burs olanağı sağlanıyor. Mercedes-Benz Türk’ün yanı sıra yan sanayi firmaları, bayiler ve Mercedes-Benz Türk çalışanlarının da destek verdiği projede şu anda liseli öğrencilere sağlanan bursların  yüzde 68‘i teknik lise bursu, yüzde 13‘ü sanat, kalan kısmı ise sağlık ve diğer bölümlere verilen burslardan oluşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz