30 bininci Mercedes-Benz Sprinter, üretim bandından indi

0
2057
Renault Trucks


Türkiye’nin en çok tercih edilen minibüslerinden biri olan Mercedes-Benz Sprinter’in 30 bininci aracı banttan indi. 2007 yılından beri Mercedes-Benz Türk ve Arobus işbirliğinde Türk mühendisliği ve Türk işçilerin emeğiyle üretilen Mercedes-Benz Sprinter minibüsler, bugün başta Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın 120 ülkesine ihraç ediliyor.

Türkiye’de 1996 yılından beri öğrenci, personel, yolcu ve yük taşımacılığı sektörüne hizmet veren Mercedes-Benz Sprinter, 10 yıldır Arobus ile istikrarlı şekilde yürütülen üretim işbirliğinde 30 bininci aracını banttan indirdi.

Sprinter minibüsler, 120 ülkeye ihraç ediliyor

İlk olarak 2007 yılında 200 adet üretim sığasıyla başlayan Mercedes-Benz TürkArobus işbirliği, 2013 yılı sonunda yıllık 5 bin adet üzerinde üretim hacmine ulaşarak hızla büyüdü. Arobus tesisilerinde Türk mühendisler tarafından tasarlanarak Türk işçilerin emeği ile üretilen Mercedes-Benz Sprinter minibüsler, 2014 yılında tamamlanan Sprinter Minibüs İhracat Projesi ile Türkiye’den pek çok ülkeye ihraç edilmeye başlandı. Hafif ticari taşıtlar ürün grubunda da sadece ithalatçı değil aynı zamanda ihracatçı konumuna yükselen Mercedes-Benz Türk, Türkiye ekonomisi ile sektöre katma değer sağlıyor. Türk mühendisleri tarafından tasarlanan Sprinter okul servisleri ve minibüsler bugün deniz aşırı 120 ülkeye ihraç ediliyor.

Mercedes-Benz Türk, Daimler’in küresel üretim ve Ar-Ge ağının çok önemli bir noktası konumunda. Daimler bünyesinde üretim ağında yer alan merkezler giderek daha fazla birbirine kenetlenirken Mercedes-Benz Türk üretim tesisleri bir yetkinlik merkezi olarak öne çıkıyor. Burada Türk mühendislerin geliştirdiği ve Türk işçilerin ürettiği modeller, en yüksek satış adetlerine ulaşan modeller olarak göze çarpıyor.

Türkiye’de minibüs denince akla Sprinter geliyor

Arobus işbirliğinde 30 bininci Mercedes-Benz Sprinter’in üretim bandından indirildiğini ve bunun yanı sıra yarım milyondan fazla koltuk üretildiğini kaydeden Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Direktörü Tufan Akdeniz, “Türkiye’de minibüs denince akla Sprinter geliyor. Bu başarıyı sunduğumuz ürünün kalitesiyle, servis, yedek parça, ikinci el ve finans konularında en üst seviyede verdiğimiz hizmetlerle elde ettik. 2016 yılında karşılaştırmalı hafif ticari taşıt pazarında bir basamak daha yukarı çıkarak en yüksek satış adedine ulaşan ilk üç marka arasında yerimizi aldık. Öğrenci ve personel taşımacılığında önemli bir role sahip olan Sprinter aracımızın 2016 yılında Türkiye’de 60 bininci satışını gerçekleştirdik. Bu başarı çizgimizi artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Arobus ile 2007 yılında iş anlaşması olarak başlayan ilişkimiz ise şu anda stratejik iş ortaklığına dönüştü. Geçtiğimiz 10 yıllık döneme bakıldığında, bu işbirliği neticesinde 30 bin adet Sprinter minibüs aracımızın üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini ve farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamak için 10+1’den 22+1’e kadar koltuk konfigürasyonlarıyla sunduğumuz ürünlerimizle müşterilerin beğenisi kazandığımızı görüyoruz. Sprinter minibüsün Türkiye’deki bu başarılarından esinlenilerek 2015 yılı itibariyle Arobus üstyapılı Sprinter minibüs araçlar DCAA (Daimler Central Europe, Asia & Africa) projesi kapsamında 120’den fazla deniz aşırı ülkeye ihraç edilmeye başlandı. Bu başarıda emeği olan herkese bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum.

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Pazarlama ve Satış Direktörü Tufan Akdeniz

Mercedes-Benz Sprınter okul servisi

Mercedes-Benz Türk, Sprinter’de sunduğu güvenlik donanımları ve konforu ile okul servisi pazarında müşterilerin beklentilerini araçta bulunan üst düzey güvenlik sistemlerini standart olarak sunarak en iyi şekilde karşılamaya devam ediyor.

Öğrencilere özel güvenlik sistemleri

Sınıfında sunduğu yüksek güvenlik donanımlarıyla öne çıkan Sprinter’de  9.nesil ADAPTIVE ESP  (ESP – Elektronik Dengeleme Programı), değişken yük ağırlığını dikkate alarak aracın ağırlık noktasını hesaplıyor ve güvenliği büyük ölçüde artırıyor. Mercedes-Benz Sprinter, yönetmeliklere uygun olarak Rüzgâr Savrulma Asistanı, Yağmurda Fren Desteği, Rampa Kalkış Desteği, Çarpışma Önleme Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Adaptif Fren Lambaları, Sıkışma Önleyicili Orijinal Elektrikli Kapılar ve okul araçlarında standart olarak kullanılan Kamera Sistemi ile öğrencilerin güvenli bir yolculuk yapmasını sağlıyor. Mercedes-Benz Sprinter, vücudun sırt bölgesini kavrayan ve konforlu baş dayama imkânı sunan ergonomik koltukları sayesinde rahatlığı ile de ön plana çıkarıyor.

Mercedes-Benz Sprınter minibüsler

Mercedes-Benz; farklı uzunluk, yükseklik, ağırlık ve dingil mesafesi seçenekleri ile pazara sunduğu hafif ticari taşıt modeli Sprinter’da üç farklı gövde uzunluğu ve iki farklı dingil mesafesi seçeneği ile ergonomi ve konforu bir arada sunuyor.

Mercedes-Benz hafif ticari taşıt ailesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz