25’inci yılında 30 bininci Mercedes-Benz Tourismo üretildi

0
499
RAFTRANS-mercedesbenz-tourismo
25 yıl önce dünya tanıtımı gerçekleştirildi ve şimdi Mercedes Benz, 30 bininci otobüsü teslim ediyor. Mercedes Benz Tourismo, tüm Avrupa’da zamanını en çok satan seyahat otobüsü.

İlk kez 25 yıl önce üretilen ve tüm Avrupa’da zamanının en çok satan seyahat otobüsü olan Mercedes‑Benz Tourismo’nun 30 binincisi sahibine teslim edildi. Üçüncü nesil Tourismo iki yıl önce pazara sunuldu ve güvenlik, verimilik ve yüksek seviyede konfor gibi tipik özellikleriyle en çok beğenilen nesil oldu.

Yıldönümü modeli Polonyalı otobüs firması RAF TRANS’a teslim edildi

Polonyalı otobüs firması RAF TRANS’ın Genel Müdürü Rafał Jańczuk, 30 bininci Tourismo’nun teslim töreninde şunları söyledi: “Mercedes‑Benz Tourismo gerçekten her alanda çok başarılı. İş anlamında Tourismo gerçek bir ekonomik mucize, yolcular ve sürücüler içinse güvenli ve konforlu bir otobüs.“ Yıldönümü modeli Rafał Jańczuk’a Varşova’da teslim edildi. RAF TRANS, yaklaşık 220 otobüsten oluşan filosuyla turizm taşımacılığı, düzenli hatlarda uzun yol taşımacılığı ve VIP taşımacılık hizmetleri veriyor. Mercedes-Benz Tourismo, şirket filosunun omurgasını oluşturuyor. RAF TRANS, VIP kullanımı için minibüslerde ve lüks sedanlarda da üç noktalı yıldıza güveniyor.

raftrans-tourismo
Soldan sağa: Roman Biondi (EvoBus), Rafał Jańczuk (RAF TRANS Genel Müdürü), Katarzyna Troicka-Jańczuk (RAF TRANS Genel Müdürü), Aleks Jańczuk (RAF TRANS) ve Artur Konarski (EvoBus Polonya CEO’su)

RAF TRANS, yıldönümü otobüsü için özellikleri seçerken ekonomiye, güvenliğe ve konfora büyük önem verdi. 12.3 metrelik yüksek katlı seyahat otobüsü Active Brake Assist 4 acil fren sistemi, ESP Elektronik Dengeleme Programı, ART otonom akıllı hız sabitleme sistemi, Şerit Takip sistemi ve Dikkat Yardımcısı gibi donanımlara sahip. Yolcular Luxline döşemeye sahip Travel Star Eco koltuklara otururlarken, kullanıcı dostu Comfort Plus sürücü bölümünde sürücü çok işlevli deri direksiyonu kullanıyor. Yüksek katlı otobüs, 394 beygir gücündeki sıralı altı silindirli verimli ve düşük yayımlı Mercedes-Benz OM 470 motorundan güç alıyor.

Bir isme sahip ilk Mercedes-Benz otobüs

Mercedes-Benz Tourismo’nun başarı hikayesi 1994 yılında O 350 Tourismo adıyla başladı. Bu otobüs bir ismi olan ilk üç noktalı yıldıza sahip otobüstü. Mercedes-Benz’in ekonomik ama aynı zamanda konforlu ve sağlam üretilmiş bu yüksek katlı otobüsü modern bir karoserin altında tüm tekerlerde disk frenlere sahip başarılı bir altyapı barındırıyordu. 12 metre uzunluğundaki iki dingilli yüksek katlı O 350 Tourismo, zengin donanım yelpazesiyle kısa sürede çok satan bir otobüs haline geldi. Tanıtımından sadece 10 yıl sonra Tourismo, özel donanıma sahip “Edition 10,000” özel serisi ile özel bir yıldönümü kutladı.

MB-O350Tourismo
Mercedes-Benz Tourismo O 350 (1995)

2006 sonbaharında, 12 bin adet satıldıktan sonra, ikinci nesil Tourismo pazara sunuldu. Artık yüksek katlı otobüs 12.1’den 14.0 metreye kadar üç farklı uzunlukta ve iki ve üç dingilli sürümlerle satın alınabiliyordu. Gövdenin yanı sıra donanımlar daha kişiselleştirildi ve böylece Tourismo kişisel operasyonlara ve ülkelere özel niteliklere daha iyi uyum sağladı. Yeni modelin en önemli güvenlik donanımı elektronik dengeleme programı ESP idi. İkinci nesil Tourismo sağdan direksiyonlu sürümün yanı sıra otomatikleştirilmiş ve tam otomatik şanzaman seçenekleriyle yeni iş alanlarına sesleniyordu.

Yeni Tourismo hızlı bir satış başarısı elde etti ve 2013 yılında, 1994 yılından bu yana üretilen 20 bininci Tourismo teslim edildi. 20’nci yılını kutladığı 2014’te Mercedes-Benz, Tourismo’da Şerit Takip ve AEBS gelişmiş acil fren sistemi gibi yenilikçi güvenlik ve yardım sistemlerini sunmaya başladı.

RAFTRANS-Tourismo
Polonyalı otobüs şirketi RAF TRANS için yıldönümü modeli

26 bin adet üretildikten sonra yüksek katlı Mercedes‑Benz Tourismo’nun üçüncü nesli pazara 2017 sonbaharında sunuldu. Tüm özellikleriyle seyahat otobüsü iş adamlarını, yolcuları ve sürücüleri her zamankinden daha çok etkiledi.

Her üç nesil boyunca Mercedes-Benz, Tourismo kavramını sürekli olarak geliştirdi ve niteliğini yükseltti. Bu nedenle hala seyahat otobüsleri arasında bir yıldız olarak kalmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here