Toyota ve Panasonic elektrikli araçlar için batarya üretimi yapacak

0
442
Toyota ve Panasonic, otomotiv sektörü için prizmatik batarya üretecek yeni bir şirket kuruyorlar.

Toyota ve Panasonic, önemli bir işbirliğine imza atarak otomotiv sektörü için prizmatik batarya üretecek yeni bir şirket kuruyorlar. 2020’nin sonunda kurulacak şirkette öz sermaye katılım oranı yüzde 51 Toyota, yüzde 49 Panasonic şeklinde olacak.

2020’nin sonunda kurulacak şirkette öz sermaye katılım oranı yüzde 51 Toyota, yüzde 49 Panasonic şeklinde olacak.

Toyota ve Panasonic işbirliği, prizmatik lityum iyon bataryalar, katı hal bataryaları ve gelecek nesil bataryaların araştırma, geliştirme, ürün mühendisliği, üretim, tedarik, sipariş ve yönetimini içerecek. Toyota batarya hücreleri için geliştirme ve ürün mühendisliği alanında donanım ve personel sağlayacak. Ortaklıkta görev alacak kişi sayısı 3 bin 500 civarında olacak ve üretilen ürünler çeşitli otomobil üreticilerine satılacak.

Toyota ve Panasonic işbirliği, prizmatik lityum iyon bataryalar, katı hal bataryaları ve gelecek nesil bataryaların araştırma, geliştirme, ürün mühendisliği, üretim, tedarik, sipariş ve yönetimini içerecek.

Otomotiv dünyasında tüketicilerinin beklentisi giderek değişiyor. Ağa bağlı otomobiller, özerk (otonom) otomobiller ve araç paylaşım servisleri gibi teknolojiler, küresel ısınma ve enerji kaynakları ile ilgili sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Araçlar bu tür sorunları çözmek için elektrikli olma yönünde ilerlerken, bataryalar onların en önemli unsurlarından biri olarak öne çıkıyor.

Toyota ve Panasonic yaptıkları işbirliğiyle birlikte Toyota’nın ve diğer otomobil markalarının elektrikli araçlarının yaygınlaşmasına katkı sağlayacak.

Bununla birlikte batarya ile ilgili sorunların da çözülmesi gerekiyor. Maliyet, enerji yoğunluğu, şarj süresi ve güvenliğinin yanı sıra dengeli tedarik sığası ve verimli geri dönüş yapılarının da gerçekleşmesi gerekiyor. Batarya üreticileri ve otomobil üreticilerinin bağımsız çabaları ise bu sorunu çözmek için yeterli olmuyor. Toyota ve Panasonic yaptıkları işbirliğiyle birlikte Toyota’nın ve diğer otomobil markalarının elektrikli araçlarının yaygınlaşmasına katkı sağlayacak. Yüksek sığalı otomotiv prizmatik bataryaları, sektöre hem performans hem de maliyet açısından önderlik yapacak.

Yüksek sığalı otomotiv prizmatik bataryaları, sektöre hem performans hem de maliyet açısından önderlik yapacak.

Toyota Genel Müdür Yardımcısı Shigeki Terashi konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Panasonic ile birlikte, elektrikli araç teknolojisinin temelinde yatan unsurlardan biri olan batarya konusunda rekabet düzeyimizi artırmak istiyoruz. Toyota’nın ve diğer otomobil üreticilerinin elektrikli araç sayısının artmasına katkı sağlayarak, küresel ısınma, enerji ve çevre ile ilgili sorunların çözümüne yardımcı olmak istiyoruz. Yeni şirket için beklentilerimiz büyük. 2017’de açıkladığımız gibi (küreselde yıllık 5.5 milyon elektrikli araç satışı) elektrikli araç hedefimizde daha fazla müşteriye daha iyi elektrikli araç üretmek istiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here