2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda hidrojenli otobüsler kullanılacak

0
516
foton-hidrojen-otobus
Hidrojen enerji şirketi SinoHytec tarafından geliştirilen yakıt hücreleri, Foton tarafından üretilen 9 metre ve 12 metre uzunluğundaki iki otobüse yerleştirildi.

Çin, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda tasarlanan ve hidrojenle çalışan iki otobüs, Çin’in kuzeyindeki İç Moğolistan özerk bölgesinde aşırı soğuk havalarda testten geçti.

Hidrojen enerji şirketi SinoHytec tarafından geliştirilen 60-kW ve 120-kW hücreler, Çinli otomobil üreticisi BAIC Motor’un bir yan kuruluşu olan Foton tarafından üretilen 9 metre ve 12 metre uzunluğundaki iki otobüse yerleştirildi. Foton Otomotiv Mühendisliği Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Qin Zhidong, otobüslerin Hulun Buir şehrinde test alanlarına eksi 30 santigrat derece sıcaklıkta sekiz saat boyunca park edildikten sonra başarıyla çalıştığını açıkladı.

Motor çalıştıktan sonra, entegre sıcaklık yönetim sistemi sayesinde dahili sıcaklık 30 dakikada 12 santigrat dereceye ve 40 dakikada 15 santigrat dereceye çıktı. 2022 yılında Beijing Kış Olimpiyatları’nda kullanılmak üzere tasarlanan otobüsler, düşük sıcaklıkta çalışma ve yokuşta kalkış ve tırmanma gibi testlerden geçti. Qin Zhidong’a göre, Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın yapılacağı şehirlerden biri olan Zhangjiakou’da hidrojen hücreleri tarafından beslenen 170 otobüs kullanıma hazır hale getirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here