ZF, WABCO’yu satın alıyor

0
406
ZF_forum-aerial-view
WABCO’yu bünyesine katmasıyla birlikte yıllık toplamda 40 milyar Euro’luk bir satış cirosuna sahip olacak ZF Friedrichshafen AG, birleşme ardından ticari taşıt teknolojilerinde önder küresel entegre sistem sağlayıcısı olacak.

Önde gelen küresel teknoloji grubu ve binek, ticari taşıt ve endüstriyel teknoloji için hareketlilik sistemleri sağlayıcısı olan ZF Friedrichshafen AG, hisse başına 136.50 dolar karşılığında WABCO’yu satın almak için kesin bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Planlanan satın alma, ZF’nin Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ile WABCO’nun Yönetim Kurulu tarafından onaylandı. WABCO’yu bünyesine katmasının ardından ZF’nin, ticari taşıt müşterileri için katma değer yaratan, önde gelen bir küresel entegre hareketlilik sistemleri sağlayıcısı olacağı ve iki şirketin konsolide satışlarının yaklaşık 40 milyar Euro olacağı belirtildi.

WABCO, otobüs, kamyon ve treyler gibi ağır ticari taşıtların emniyetini, verimliliğini ve dijital hizmet teknolojilerini geliştiren, dünya çapında önder bir fren kontrol sistemleri, teknoloji ve hizmet tedarikçisi konumunda. Firmanın zengin ürün ve hizmet yelpazesinde entegre fren sistemleri ve denge kontrolü, havalı süspansiyon sistemleri ve şanzıman otomasyon kontrollerinin yanı sıra aerodinamik, telematik ve filo yönetimi çözümleri bulunuyor. 40 ülkede yaklaşık 16 bin çalışanı bulunan WABCO’nun, New York Menkul Kıymetler Borsası’na kayıtlı olduğu ve 2018’de 3,3 milyar Euro gelir elde ettiği belirtildi.

ZF CEO’su Wolf-Henning Scheider, “ZF’nin WABCO ile ticari taşıt teknolojisi için dünyanın önde gelen entegre sistem sağlayıcısı olacağına ve bu sayede müşterileri, çalışanları ve sahipleri için uzun vadeli değer ve güvenlik yaratacağına inanıyoruz.” dedi. Sözlerine devam eden Scheider, “ZF için, ticari taşıt fren sistemleri konusunda bir uzman ve önderin satın alınması, istikrarlı ve büyüyen bir iş segmentinin eklenmesi ve mevcut ticari taşıt bölümümüzün araç dinamiği kontrolündeki uzmanlığının artırılması anlamına gelmektedir. Bu, ZF’nin güvenli ve otomatikleştirilmiş dijital çözümlerini kapsamlı bir şekilde son kullanıcıya ulaştırabilmesi için temel teşkil edecektir. Ve aynı zamanda sahiplerimiz, Zeppelin Vakfı ve Dr. Jürgen  ve Irmgard Ulderup Vakfı’nın çıkarları doğrultusunda ZF’nin sürdürülebilir güçlenmesiyle sonuçlanacaktır.“ dedi.

WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier konuyla ilgili olarak  “Sektörün saygın firması ZF ile güçlerimizi birleştirmek, geleceğin özerk (otonom), verimli ve dijital hizmet teknolojilerine sahip ticari taşıtlarına yönelik talebe göre yatırım yapmak için iyi konumlanmış önder bir küresel teknoloji şirketi yaratacak. ZF ile yenilikçi teknolojiler geliştirmek için her iki şirketin de mükemmellik, yenilik tutkusu ve olağanüstü müşteri odaklılığı için ödünsüz bir vizyonu paylaşan başarılı bir iş birliği geçmişimiz var.” dedi.

ZF-Forum-Aussen_abends
ZF, yaklaşık 7 milyar dolarlık bir öz kaynak değeri için hisse başına 136.50 $ karşılığında WABCO’yu bünyesine katacak. Birleşme işlemlerinin 2020 başlarında tamamlanması bekleniyor.

Başarılı ve tamamlayıcı iş kollarının entegrasyonu

ZF’nin Yeni Nesil Mobilite stratejisinin bir parçası olan satın alma, aynı zamanda şirketin ilk kez ticari taşıt frenleme çözümlerini de içerecek şekilde uzmanlığını genişletecek. Bu, kamyon ve treylerlerin acil fren manevraları dahil olmak üzere, özerk (otonom) sürüş işlevlerinin kontrolünde merkezi bir rol oynamaktadır. Devralmanın ardından, her iki şirketin müşterileri de ZF’de onlara tam entegre bir sistem yaklaşımı, E-Mobilite için yeni tahrik sistemleri ve özerk (otonom) sürüş işlevleri sunabilecek bir ortağa sahip olacaklar. ZF, özerk sürüş işlevlerinin öncelikle ticari taşıtlarda ve karmaşanın ve trafiğinin düşük olduğu  bölgelerde (örneğin fabrika sahaları, havaalanları, tarım) uygulanmasını bekliyor. Her iki firmanın birleşmesi ile ZF, ticari taşıtara yönelik geliştirilecek yeni teknoloji ve özerk sürüş işlevlerinde, binek araç yaşam döngülerine daha az bağımlı hale gelecek.

WABCO’nun planlanan stratejik kazanımı, ZF’nin yayımları azaltmak  ve karayolu güvenliğini artırmak amacıyla otomobillerin ve ticari taşıtların  görmesini, düşünmesini ve uygulamasını sağlayan (see-think-act) teknoloji çözümleri geliştirme ve sunma hedefiyle tutarlı. ZF zaten “görme” ve “düşünme” yetkinliği kapsamında duyarga sistemleri ve bilgi işlem  teknolojileri geliştirirken, WABCO ile gelişimine hız verilecek ticari taşıt teknolojileri ile araçların “harekete geçmesine” yönelik çözümler sunan yelpazesini tamamlayacak. ZF, direksiyon ve yürüyen aksam teknolojileri konusunda zaten önder bir tedarikçi konumunda.

ZF CFO’su Dr. Konstantin Sauer, “WABCO’nun hedeflenen stratejik kazanımı, ZF için iyi bir zamanda geliyor. TRW’nin başarılı bir şekilde entegrasyonunun ardından, ZF borç seviyelerini önemli ölçüde düşürdü, hatta hedeflerinin üzerinde bir başarı sağladı. WABCO, ZF’ye mükemmel uyum sağlayan ve stratejimizin uygulanmasını destekleyen güçlü bir nakit akışına sahip sağlıklı ve büyüyen bir şirkettir.” dedi.

Devralma işlemleri, WABCO’nun ödenmemiş hisselerinin yüzde 50’sinden fazlasıyla düzenleyici onaylara, diğer alışılmış kapanma koşullarına ve hissedar onayına tabi. ZF, işlemleri 2020 yılının başlarında sonuçlandırmayı bekliyor.

Her iki tarafın nakit akış profili nedeniyle ZF, devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından finansal kaldıracı önemli ölçüde düşürmeyi bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here