ZF, otobüs filolarını ZF Bus Connect ile araç veri sistemlerinin gücüne bağlıyor

0
340
BUS-CONNECT
Gelişmiş bir filo yönetim aracı olarak ZF Bus Connect, toplu taşıma veya özel otobüs operatörlerinin filolarının verimliliğini ve performansını artırmasını ve iyileştirmesini sağlıyor

ZF Bus Connect, otobüs filosu operatörlerinin ihtiyaçlarını karşılayan yeni bir ürün. Gelişmiş bir filo yönetim aracı olarak ZF Bus Connect, toplu taşıma veya özel otobüs operatörlerinin filolarının verimliliğini ve performansını artırmasını ve iyileştirmesini sağlıyor:

  • Güvenlik: Kazaları önlemek, belirlenen rota içerisinde kalınmasını sağlamak ve tehlikeli sürüş durumlarını tespit etmek üzere konum ve alan takibi ile sürücü davranışlarının izlenmesi.
  • Verimlilik: Otobüs bazında gerçek zamanlı anlık veri değerlendirmesi, sürüş ve güzergâh planlarının optimizasyonuna olanak tanır ve yakıt ekonomisini iyileştiriyor.
  • Çalışma Ömrü: Komponentlere gelebilecek olası hasar, aşınma ve yıpranmanın henüz gerçekleşmeden “sezgisel” olarak tespitine imkân veren teknoloji sayesinde aracın serviste geçireceği atıl sürenin kısaltılması ve doğru teşhisin en hızlı şekilde bulut iletişimi üzerinden yapılması sağlanıyor.

ZF Bus Connect, günümüz koşullarında karşılaşılan elektrikli, içten yanmalı veya hibrit sistemlere sahip her tip otobüs sürüş teknolojisi düşünülerek geliştirildi. Filo yöneticisi, gerçek zamanlı olarak takipteki tüm araçların o anki konumlarını canlı görüntüsü dahil olmak üzere kontrol edebiliyor, mevcut enerji veya yakıt tüketimini gözlemleyebiliyor, batarya şarj durumunu kontrol edebiliyor veya araç parçalarının durumunu, fren aşınmasını ve diğer sistem bilgilerini denetleyebiliyor.

ZF Bus Connect’in geliştirilmesinden sorumlu yönetici Florian Freund, “ZF Bus Connect ile otobüs operatörlerine tamamen elektrikli filolara geçiş yapmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Araçtan edinilen verilerin analiz edilmesi sayesinde, filonun CO2 ayak izine net bir bakış sunarken enerji veya yakıt tüketimini azaltarak operatörlerin filolarını verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyoruz.” dedi.

bus_connect
ZF Bus Connect dijital çözümü üç alanı kapsıyor: Araçtaki Yerleşik Ünite, bulut ve veri analitiği için web tabanlı portal.

Hepsi bir arada paket: tek sistem, üç alan

ZF Bus Connect dijital çözümü üç alanı kapsıyor: Araçtaki Yerleşik Ünite, bulut ve veri analitiği için web tabanlı portal. Filo operatörleri, ZF’den bu hepsi bir arada çözümü paket olarak satın alma veya bulut çözümüne kendi uyumlu Araç Üstü Üniteleriyle bağlanma ve üçüncü taraf bir çözüm olarak portal üzerinden bilgilere erişme olanağına sahip.

Karsan da ZF Bus Connect’i tercih etti

Karsan, hem yerli hem de ihraç pazarlar için geliştirdiği elektrikli otobüs modelleriyle eMobilitenin öncülüğünü yapıyor. Firma ZF’den hali hazırda tedarik ettiği elektrikli sürüş sistemlerine ek olarak, yeni e-ATA serisi otobüslerinde, filolarının bütüncül bir ortamda yönetilmesini sağlayan ZF Bus Connect Bağlantı Çözümü‘nü tercih etti ve bu sayede ZF ve Karsan arasında 360 derece hizmet konusunda büyük bir adım atıldı.

ZF Bus Connect çözümü

Her gün operasyona çıkan otobüs filolarından kesintisiz ve güvenilir geri bildirim almak için doğru ticari ve teknik raporlar gerekli. ZF Bus Connect uygulaması ile Gerçek Zamanlı İzleme, SoC (Batarya Şarj Durumu) İzleme, Veri Günlüğü ve Uzaktan Teşhis gibi birkaç temel fonksiyon sunuyor. Bu değerli veriler, Karsan’ın Ar-Ge, Satış ve Satış Sonrası Ekiplerini hem teknik hem de ticari açıdan geliştirmek için beslemenin yolunu oluşturacak. Ayrıca bu sayede Karsan, Kamu Filo İşletmecileri gibi kendi müşterilerine de filoya özel telematik özelliği sunmaya hazır hale gelecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz