Yılın ilk yarısında otomotiv sanayinde daralma yaşandı

1
805
OSD-Logo-11
Otomotiv Sanayii Derneği, Ocak-Haziran dönemi verilerini açıkladı.

Türkiye otomotiv sanayi, ihracat pazarlarında ve iç pazardaki durağanlaşma sonucunda gerilemenin üst seviyede yaşandığı bir haziran ayını geride bıraktı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, toplam üretim geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında yüzde 7 oranında azalarak, 131 bin 194 adet oldu. Haziran ayında toplam ihracat yüzde 5 azalarak 109 bin 695 adet olarak gerçekleşirken, iç pazardaki daralma yüzde 39’a ulaştı. Ocak – haziran dönemi verilerine bakıldığında ise, yılın ilk yarısında toplam üretim, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, yüzde 3 azalarak 843 bin 193 adet, otomobil üretimi ise yüzde 7 oranında azalarak 557 bin 269 adet oldu. Toplam pazar ise ilk 6 aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azalarak 366 bin 487 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 10 daraldı ve 275 bin 870 adet olarak gerçekleşti.

Haziran dönemine ait veriler ışığında değerlendirmelerde bulunan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, geçtiğimiz aylarda başlayan yavaşlamanın Haziran ayında farklı bir boyuta ulaştığını belirtti. Daralan iç pazarın normale dönmesi için vergilendirme sisteminin değişmesini de kapsayan bir dizi önlemlerin alınması gerekliliğini işaret eden Yenigün, “Devlet vergi toplarken, ‘birim araç başına’ değil ‘büyüyen piyasadan toplanacak vergi’ olarak düşünmelidir. Araç fiyatları yükseldi, kredi faizleri ise çok arttı. Bu noktada ticari taşıtların kiralanmasının önündeki engeller kaldırılmalı. Devlet ihalelerinde öncelik yerlilik olmalı. Konut edinme konusunda mümkün kılınan düşük faizli kredi otomotiv için de uygulanmalı.” şeklinde konuştu.

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Haziran ayına ait üretim, ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. Kurdaki artış, ihracat pazarlarında ihraç edilen araç segmentlerinde gözlenen yavaşlama sinyalleri ve iç pazardaki daralma sonucunda haziran ayı gerilemenin en üst seviyede yaşandığı aylardan biri oldu. OSD verilerine göre, toplam üretim 2017 yılı Haziran ayına göre karşılaştırıldığında yüzde 7 oranında azalarak 131 bin 194 adet olarak gerçekleşti. Haziran ayında toplam ihracat yüzde 5 azalarak 109 bin 695 adet olarak gerçekleşirken, iç pazardaki daralma yüzde 39’a ulaştı.

OSD’nin ocak – haziran dönemi verilerine bakıldığında ise yılın ilk yarısında toplam üretim geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 3 azalarak 843 bin 193 adet, otomobil üretimi ise yüzde 7 oranında azalarak 557 bin 269 adet oldu. Toplam pazar ise ilk 6 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında azalarak 366 bin 487 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 10 daraldı ve 275 bin 870 adet olarak gerçekleşti. Otomotiv sanayii ilk yarıda yaşanan keskin düşüşü ticari araç ihracatıyla bir miktar gidermiş oldu. Ticari araç ihracatı yılın ilk yarısında yüzde 8 artarak, iç pazardan kaynaklanan üretim kaybını bir miktar dengeledi.

Hafif ticari taşıt pazarı yüzde 19 azaldı

Yıla iyi bir üretim performansıyla başlayan ticari taşıt grubu ise yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretimini yüzde 7 oranında arttırdı. Bu dönemde, hafif ticari taşıt grubu üretimi yüzde 5, ağır ticari taşıt grubu üretimi ise yüzde 31 seviyesinde arttı. Ancak ticari araç pazarında daralma 2017 yılı Ocak-Haziran dönemine göre yüzde 16’ya ulaştı. Hafif ticari taşıt pazarı yüzde 19 oranında azalırken, ağır ticari taşıt grubunda ise pazar yüzde 6 arttı. Ağır ticari taşıt grubundaki bu artış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 51 seviyesinde gerçekleşti.

Toplam ihracat 688 bin 81 adet oldu

Yılın ilk yarısında ihracat adet bazında yüzde 4 oranında azalırken, otomobil ihracatında yüzde 9 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 688 bin 81 adet olarak kaydedilirken, otomobil ihracatı 460 bin 552 adet düzeyinde gerçekleşti. 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle dolar bazında yüzde 15 artarken, Euro bazında ise yüzde 3 arttı. Bu dönemde toplam otomotiv ihracatı 16,8 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 7 artarak 6,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 4 azalarak 5,4 milyar Euro oldu.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Konuttaki düşük faizli kredi otomotiv için de uygulanmalı

Haziran dönemine ait veriler ışığında değerlendirmelerde bulunan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, geçtiğimiz aylarda başlayan yavaşlamanın haziran ayında farklı bir boyuta ulaştığını belirtti. Daralan iç pazarın normale dönmesi için vergilendirme sisteminin değişmesini de kapsayan bir dizi önlemlerin alınması gerekliliğini işaret eden Haydar Yenigün, “Devlet vergi toplarken, ‘birim araç başına’ değil, ‘büyüyen piyasadan toplanacak vergi’ olarak düşünmelidir. Araç fiyatları yükseldi, kredi faizleri ise çok arttı. Bu noktada ticari araçların kiralanmasının önündeki engeller hızla kaldırılmalı ve devlet ihalelerinde öncelik Türkiye’de üretilen yerli araçlar ekseninde olmalıdır. Konut edinme konusunda mümkün kılınan düşük faizli kredi otomotiv için de mutlaka uygulanmalıdır.” dedi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz