Yeni Porsche Taycan’dan güç gösterisi

0
355
high_taycan_2019_porsche_ag_3_
Yeni Porsche Taycan, arka arkaya 26 kez 0-200 km/s hızlanma testinden başarıyla geçti.

Porsche‘nin Zuffenhausen üretim tesisinden çıkan tamamen elektrikle çalışan ilk spor otomobili yeni Taycan’dan etkileyici test değerleri. 600 bg güç ve dört tekerlekten çekiş gücüne sahip Porsche Taycan, üst üste gerçekleştirilen hızlanma testlerinin hepsinde tam motor gücüne ulaşabilecek şekilde tasarlanmış elektrikli güç aktarma sistemiyle, eylül ayında gerçekleşecek dünya tanıtımı öncesinde dikkatleri üzerinde topladı.

Seri üretim öncesi sürümüyle gerçekleştirilen ön testlerde, 0 km/s’den 200 km/s’ye üst üste 26 kez çıkmayı başaran modelin Sprint Challenge süresince kaydedilen ortalama hızlanma süreleri, 10 saniyenin biraz altında gerçekleşti. En hızlı ve en yavaş denemeler arasındaki fark ise sadece 0,8 saniye oldu.

Güney Baden’in Lahr şehrindeki bir havaalanında, 28° C’de yapılan test sürüşlerinde,  yaklaşık 2,3 kilometre uzunluğundaki pistin tamamı ve taksi yolunun her iki yönü kullanıldı.

Porsche’nin tamamen elektrikle çalışan ilk spor otomobili Taycan, sıradışı hızlanma değerleri, bir spor otomobile eş seviyede çekiş gücü, devamlı ve çok daha iyi bir motor gücü sağlamasıyla dikkat çekiyor.

high_taycan_2019_porsche_ag_2_
Taycan, elektrikli otomobiller için normal voltaj düzeyi olan 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle çalışan ilk otomobil.

Senkron motorla gelen performans

Taycan’ın ön ve arka akslarında, ‘Sabit Hareketli Senkron Motor-SHSM’ adı verilen iki güçlü elektrikli motor yer alıyor. Sürekli mıknatıslı senkron motorun tasarımı, işlevi ve termal faaliyeti Porsche’den beklenen yüksek performansın ortaya çıkarılmasını sağlıyor.

Saç tokasına benzeyen statör

Taycan’ın elektrikli motorlarının bir başka özelliği de statörün solenoit bobinlerinin yuvarlak kablolar yerine dikdörtgen kablolardan oluştuğu saç tokası sarım metoduna sahip olmaları. Kablolar bükülü olarak statörün lamine çekirdeğine sokulmadan önce saç tokasını andıran bir şekle sahip oldukları için “saç tokası” olarak anılıyor. Açık uçlar lazer ışını kullanımıyla birleştirilmiş. Saç tokası teknolojisi kabloların daha sıkı bir biçimde sarılmasını sağladığından, statöre daha fazla bakır katılmasını mümkün kılmış. Bu da motor gücünü ve torkunu hacimle orantılı olarak artırmış. Taycan gibi yüksek performanslı bir otomobile yönelik bir başka önemli avantaj da saç tokası statörün daha verimli şekilde soğutulabilmesi.

high_taycan_2019_porsche_ag_4_
Porsche’nin tamamen elektrikle çalışan ilk spor otomobili Taycan, sıradışı hızlanma değerleri, bir spor otomobile eş seviyede çekiş gücü, devamlı ve çok daha iyi bir motor gücü sağlamasıyla dikkat çekiyor.

800 voltluk sistemle çalışan ilk otomobil

Taycan, elektrikli otomobiller için normal voltaj düzeyi olan 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle çalışan ilk otomobil. Yalnızca bununla sınırlı olmamakla birlikte, bu durum, devamlı yüksek güç ve şarj kapasitesi sağlayarak hızlı sürüş ve hızlı yüklemeyi mümkün kılıyor ve yüksek voltajlı kablolamanın ağırlığını da azaltıyor.

Sürüş sistemi konsepti (SHSM ve 800 volt teknolojisi) ve termal yönetim sistemi, güce gerek duyulduğunda, yüksek seviyede yeniden üretilebilirlik sağlıyor. Otomobilin ihtiyaçlarına göre tasarlanmış olan soğutma sistemi, bir spor otomobilden beklenen performansı, ihtiyaç halinde üst üste birkaç kez yakalamayı mümkün kılıyor. Porsche performans ve çeşitlilik açısından geniş bir kapasite yakalamış durumda. Akıllı termal yönetim sistemi, kış aylarında verimli ve isteğe yönelik ısıtma fonksiyonları da sunuyor.

Taycan 250 km/s’nin üstünde azami hıza sahip. 0 km/s’den 100 km/s’ye 3,5 saniyeden çok daha az bir sürede çıkan Taycan’ın lityum iyon bataryasının brüt kapasitesi 90 kWh seviyesinde.

high_taycan_2019_porsche_ag_1_
Taycan 250 km/s’nin üstünde azami hıza sahip. 0 km/s’den 100 km/s’ye 3,5 saniyeden çok daha az bir sürede çıkan Taycan’ın lityum iyon bataryasının brüt kapasitesi 90 kWh seviyesinde.

Test pisti: Lahr havalimanı

1913’te açılan ve aslen zeplinlere yönelik bir hava sahası olarak öngörülen Lahr, İkinci Dünya Savaşı sonrasında önce Fransız askerleri, 1967’den sonra da Kanadalı NATO askerleri tarafından askeri hava sahası olarak kullanıldı. Bir Alman otomotiv derneğinin bölge şubesi olan ADAC Südbaden, NATO askerlerinin 1994’te çekilmesinden sonra, tesisi motor sporu etkinlikleri için kullanmaya başladı. Regio-Ring olarak da bilinen pist 1996-1998 arasında Formula ve otomobil yarışlarına ev sahipliği yapıp, zaman zaman 30 bin kişiyi aşan seyirci kitlelerini ağırladı. Günümüzde Karlsruhe’yi Basel’e bağlayan A5 karayolunun hemen dışında yer alan havalimanı, iş ve kargo uçuşlarının yanı sıra otomotiv sektörü tarafından test sürüşleri ve hız ölçümleri için kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here