Yeni Clio, Cenevre ile eşzamanlı Bursa’da da tanıtıldı

0
509
Yeni_Clio_Proje_Ekibi
Yeni Clio proje ekibi
Renault Trucks

306 milyon Euro yatırımla üretimi dünyada ilk kez Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda gerçekleşecek yeni Clio, kendi sınıfnıda ilk olan üst düzey teknolojilerle birlikte geliyor.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Clio, ilk kez üretileceği Türkiye’nin en büyük otomobil ve motor üreticisi Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda Genel Müdür Antoine Aoun’un katılımıyla gerçekleşen törenle eşzamanlı olarak tanıtıldı.

Renault Grubu’nun yeni nesil araçları için benimsemiş olduğu “özerk, mobil ve bağlantılı” otomobil kavramlarından yola çıkılarak tasarlanan yeni Clio için toplamda 306 milyon Euro yatırım yapıldı. Bu tutarın 181 milyon Euro’su yeni Clio’nun ilk kez üretileceği Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’na yapılırken 125 milyon Euro’su ise yeni iş olanakları sağlanarak Türkiye’deki 70’den fazla tedarikçiye yapıldı. Yeni Clio’nun üretimiyle birlikte 350 kişilik istihdam yaratılırken, geçtiğimiz yıl bu kapsamda yeni nesil otomobillerin üretimi için Oyak Renault’da sac parça üretim sığasını iki katına çıkartacak yüksek hızlı yeni pres hattı devreye alındı. Yeni nesil araçlarda kullanılacak motorların imalatı için de bu yatırımlara ek olarak ayrıca 100 milyon Euro yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisi yatırımı gerçekleşti.

Bursa’da üretilip, dünyaya ihraç edilecek

Benzinli ve dizel motor seçenekleri ile kısa bir zaman içinde dünyada ilk kez Oyak Renault’da seri üretimi başlayacak olan yeni Clio’nun tanıtım töreninde konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, “Bugün burada tüm dünya kamuoyunun merakla beklediği yeni Clio’yu sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Yeni Clio’nun seri üretimine en kısa süre içinde Renault Grubu’nun en verimli fabrikalarından biri olan Oyak Renault’da başlıyoruz. 300 milyon Euro’dan fazla yatırım yaptığımız yeni Clio’nun üretiminde görev almak üzere yaklaşık 350 kişiye istihdam sağladık. Oyak Renault olarak, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Renault’nun yeni otomobil projelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlamak ve bu sayede Türkiye’nin sanayisine, ihracatına ve istihdamına daha fazla katkıda bulunma hedefiyle tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. dedi.

Clio’nun, sınıfında önder ve Avrupa’nın en çok satan ikinci otomobili olarak Oyak Renault için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Aoun, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Clio ise sınıfında en üst düzey teknolojik özelliklerle gelmiş geçmiş en iyi Clio olarak tasarlandı. Modernliği ve zarafeti ile bir önceki nesillerin DNA’sını taşıyan yeni Clio, hem konfor hem de sürüş kolaylığı sağlayan yepyeni teknolojileri içinde barından benzersiz bir otomobil olarak ortaya çıktı. Yeni Clio’nun geliştirilmesinde mühendislik, satın alma, kalite, finans, üretim ve lojistik bölümlerinde görevli çok sayıda çalışanımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde Fransa’da ve fabrikamızda farklı görevler aldılar. Teknik özellikleri bakımından oldukça üstün bir araç olan yeni Clio’nun yerlilik oranı yaklaşık yüzde 55 – 60 aralığında. Bu oranı artırmak için Oyak Renault olarak Türk mühendisliğinin gücünü ortaya koyup var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

En üst düzey teknolojiler yeni Clio’da

1990 yılından bugüne tüm dünyada 15 milyon adetlik satış rakamı ile dünyada en fazla satılan Renault markalı araç olan ikonik model Clio’nun yeni sürümü, bugünün ihtiyaçlarını karşılayan ve kendi sınıfında ilk olan pek çok üst düzey teknolojiyle birlikte geliyor. “Evrim ve Devrim” çifte ilkesi esas alınarak tasarlanan yeni Clio, bir önceki neslin ana hatlarını taşıyan daha şık ve dinamik bir dış tasarıma sahip olurken, geniş alan yaratmak için daha kompakt hale getirilen şık iç tasarımında ise sınınfında ilk niteliğinde araç içi teknolojilerle öne çıkıyor.

Özerk sürüşe öncülük edecek

Özellikle kentiçinde son derece pratik elektrikli park freni gibi benzersiz birçok özelliği barındıran yeni Clio, daha fazla teknoloji barından araç içi uygulamalar, internet bağlantılı yeni multimedya sistemi, sürüş deneyimini kişiselleştirme imkanı sunan özelliklerle geliyor. En yeni standartlara uygun ileri teknolojilerle üretilen motorları sayesinde sınınfnıdaki en düşük yakıt tüketimi ve yayıma sahip olan yeni Clio, inovatif sürüş destek sistemleri ile de özerk sürüşe öncülük etmeye hazırlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz