Yakıt hücreli Hyundai kamyonlar 2020’de İsviçre’de yola çıkıyor

1
3257
Hyundai_H2 XCIENT-FuelCell
Yeni nesil Hyundai H2 XCIENT Yakıt Hücreli kamyon

Hyundai Motor Company ve H2 Energy arasındaki bir ortak girişim olan Hyundai Hydrogen Mobility (HHM), bir H2Energy, Alpiq ve Linde ortak girişimi olan Hydrospider ile yakın bir gelecekte İsviçre ve Avrupa ülkelerinde yeşil hidrojen ekosistemi kurmak için bir ortaklık oluşturdu.

Bu çabanın bir parçası olarak HHM ve Hydrospider, Hydrospider’ın yeşil hidrojen üretimi ve gerekli dolum altyapısı kurma planı doğrultusunda yakt hücreli kamyonlar ile yeşil hareketlilik için yeni bir iş modeli sunmak için İsviçre Gösgen’deki hidroelektrik santralinde özel bir tören düzenlediler. Etkinlikte Hyundai, yeni nesil Hyundai H2 Xcient Yakıt Hücreli kamyonu hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve Xcient’i yolda giderken gösteren bir video yayımladı.

HMC-H2ENERGY
Hydrospider AG Başkanı Rolf Huber, Hyundai Motor Company Ticari Taşıt Mühendisliği Tasarım Grubu Başkanı Jihan Ryu, Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı ve Ticari Taşıt İş Birimi Başkanı Edward Lee ve Hyundai Motor Company Ticari Taşıt Çevreyle Dost İş Geliştirme Başkanı Mark Freymüller (soldan sağa), yakt hücreli kamyonlar ile yeşil hareketlilik için yeni bir iş modeli sunmak için İsviçre Gösgen’deki hidroelektirk santralinde düzenlenen toplantıda hazır bulundular.

Küresel anlamda önder hidrojen teknolojisi ile Hyundai, bir kamyon tedarikçisi olarak, çevreyle dost ağır hizmet kamyonları ile Avrupa pazarına girmeyi amaçlıyor. Gerçekten de bu yılın başlarında Hyundai ve H2 Energy, Avrupa’da filizlenen hidrojen hareketlilik ekosisteminde önder olma hedefiyle bir ortak girişim olan Hyundai Hydrogen Mobility’yi kurduklarını açıkladılar.

Bu ortaklığın bir parçası olarak HHM, otomotiv üreticisinin Avrupa temiz hareketlilik ticari taşıt sektörüne girdiğinin bir işareti olarak 2025 yılına kadar bin 600 yakıt hücreli elektrikli ağır kamyonu getirmeyi hedefliyor. Girişim, bu yakıt hücreli elektrikli kamyonları özel olarak tasarlanan bir yeşil ekosistem içinde H2 Mobility İsviçre Birliği üyelerinin yanı sıra İsviçre’de hidrojenli hareketliliği teşvik eden diğer taşımacılık ve lojistik firmalarına sunacak.

Hyundai-nexo-fcev
İlk yakıt hücreli otomobilini 1998 yılında geliştirmeye başlayan Hyundai Motor Company, 2018 yılında oldukça uzun bir menzile ve enerji verimliliğine sahip ikinci nelil yakıt hücreli elektrikli otomobili olan NEXO’yu tanıttı.

HHM, kendini, yeşil hareketliliğin karbon yayımlarıyla ilgili sıkı düzenlemelerle çevrelendiği Avrupa yakıt hücreli elektrikli ticari taşıt pazarında da konumlandıracak. Şirket varlığını İsviçre dışında Avrupa ülkelerine doğru genişletecek. Şu anda güçlü bir şekilde Almanya, Hollanda, Avusturya ve Norveç için çözümler ve ortak ağlar oluşturmaya odaklanılıyor.

Hydrospider, hidrojenin üretimi ve hidrojen dolum istasyonlarına dağıtımı için H2E, Linde ve Alpiq tarafından 2019 yılının başında kuruldu. Hidrojenin Alpiq’in hidroelektrik santralinde üretimi 2019 yılının sonunda başlayacak. 1917 yılında kurulan ve 1997 ve 2000 yılları arasında yeniden inşa edilen güç santrali, 100 yıldan fazla süredir elektrik üretiyor.

HYDROGEN-POMPA
Hydrospider, yeşil hidrojen üretir üretmez, yakıt hücreli araçların İsviçre pazarında başarıyla çalışmasını sağlayacak gerekli altyapı ile bir ekosistem yaratacak.

HHM, Hydrospider ve H2 Mobility İsviçre Birliği’nin adanmış üyeleri, güçlü bir iş modeli ile yakıt hücreli kamyon hareketlilik çözümleri için ortaklaşa bir altyapı kuruyorlar. Kendilerini tavuk-yumurta ikilemini çözmeye adayan bu oyuncular, ticari yakıt hücreli kamyon hareketliliğinin ekonomik ve ekolojik olarak uygulanabilirliğini gösteriyorlar.

Hyundai’nin dünyada önder konumda olan hidrojen teknolojisi ve yeşil hidrojen ile güçlendirilen yakıt hücreli kamyonlar için büyük talep, Hyundai’nin HHM vasıtasıyla İsviçre’de stratejik bir köprübaşı elde etmesine olanak sağladı. Bu arada çevreyle dost ticari taşıtlar için küresel talebin çevreyle dost yönetim politikalarının dünya çapında zorunlu hale gelmesiyle artması bekleniyor.

hyundai-hydrogen-event
Hydrospider AG Başkanı Rolf Huber, Hyundai Motor Company Ticari Taşıt Mühendisliği Tasarım Grubu Başkanı Jihan Ryu, Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı ve Ticari Taşıt İş Birimi Başkanı Edward Lee ve Hyundai Motor Company Ticari Taşıt Çevreyle Dost İş Geliştirme Başkanı Mark Freymüller ve Hydrospider AG Direktörler Kurulu Üyesi Amedee Murisier, Gösgen hidroelektrik santralinde gerçekleştirilen etkinlikte Hyundai’nin yakıt hücreli otomobiline sembolik hidrojen dolumu yaptılar.

Yeni nesil Hyundai H2 XCIENT Yakıt Hücreli kamyon

İsviçre’ye yakıt hücreli elektrikli kamyon filosunun tedariği, Hyundai’nin çevreyle dost ticari taşıt sektörüne doğru FCEV önderliğinin ilk genişlemesine işaret ediyor.

Hyundai H2 XCIENT Yakıt Hücreli kamyon Avrupa düzenlemelerine göre geliştirildi. Paralel olarak bağlanmış iki adet 95 kW yakıt hücresi yığını ile yeni 190 kW hidrojen yakıt hücresi sistemine sahip kamyon, tek bir dolumla yaklaşık 400 km’den fazla menzil sunuyor. Kamyon yaklaşık 35 kg hidrojen depolama sığasına sahip yedi büyük hidrojen tankı taşıyor.

Hyundai-Fuel-Cell-Truck-3
Yenilikçi Hyundai kamyon, 350 bar’lık bir basınç altında toplamda neredeyse 35 kg hidrojen sığalı yedi adet yakıt deposu sayesinde hidrojen ikmaline gerek duymaksızın 400 km yol alabiliyor.

Hyundai’nin yakıt hücreli elektrikli kamyonu, H2 Mobility İsviçre Birliği’nin adanmış üyelerinden başlamak üzere İsviçreli müşteriler tarafından elde edilebilecek.

Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı ve Ticari Taşıt İş Birimi Başkanı Edward Lee konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:Hyundai Hydrogen Mobility ve Hydrospider arasındaki bu ortaklık sayesinde Hyundai Motor özel olarak tasarlanmış bir ekosistemde yakıt hücreli elektrikli kamyonlarını sunacak. Bu güçlü iş modelimizin yakıt hücreli kamyon hareketliliğinin hem ekonomik hem de ekolojik olarak uygulanabilir olduğunu göstereceğine inanıyoruz. Bir kez daha Hyundai Motor, hem yenilikçiliğe hem de çevreye olan adanmışlığını gösterdi.

bev-vs-fcetruck
Yakıt hücreli elektrikli bir kamyon (FCEV) akülü elektirkli bir kamyona (BEV) göre daha fazla yükleme sığası, daha uzun menzil ve daha kısa dolum süresi gibi avantajlar sağlıyor.

Hydrospider AG Başkanı Rolf Huber ise şunları söyledi: “Hyundai hidrojen teknolojisinde bir dünya önderi ve bu şirketin yeni Xcient yakıt hücreli elektrikli kamyonu ile daha da vurgulandı. Hydrospider bu öncü girişimin bir parçası olmaktan dolayı gurur duyuyor. Yeşil hidrojen üretir üretmez, bu araçların İsviçre pazarında başarıyla çalışmasını sağlayacak gerekli altyapı ile bir ekosistem yaratacağız.

Alpiq ve H2 Energy, İsviçre’de hidrojen tahrikli hareketliliğin gelişimi için yeni bir kilometre taşına ulaştılar

İsviçre’nin hidrojenin ticari üretimi için ilk sistemi Gösgen hidroelektrik santralinde planlanıyor. 2 MW’lik sistem, Alpiq ve H2 Energy’nin eşit oranda hisselere sahip olduğu Hydrospider tarafından inşa ediliyor. Alpiq ve H2 Energy, inşasına temmuz ayında başlanan tesiste 2019’un sonundan itibaren yakıt hücresiyle güçlendirilen 50 kamyon için hidrojen üretmeyi planlıyor.

FCEV-HDTruck
Hyundai H2 XCIENT Yakıt Hücreli kamyon Avrupa düzenlemelerine göre geliştirildi. Paralel olarak bağlanmış iki adet 95 kW yakıt hücresi yığını ile yeni 190 kW hidrojen yakıt hücresi sistemine sahip kamyon, tek bir dolumla yaklaşık 400 km’den fazla menzil sunuyor. Kamyon yaklaşık 35 kg hidrojen depolama sığasına sahip yedi büyük hidrojen tankı taşıyor.

Yakıt hücreli elektrikli kamyonlar sessizler ve dizel kamyonlara eşdeğer menzile ve yükleme sığasına sahipler. Havaya sadece su buharı saldıkları için çevreyle dost ve karbonsuzlar. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilen hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasında önemli bir rol oynayacaklar. İsviçre’nin en büyük hidrojen üretim sistemini planlayan Hydrospider, Gösgen’deki hidrogüç fabrikasında tam olarak da yenilenebilir enerji kaynağından hidrojen üretmeyi amaçlıyor.

Temmuz ayının başında Alpiq ve H2 Energy’nin eşit oranda hisselere sahip olduğu Hydrospider, 2 MW’lik hidrojen üretim sisteminin inşasına başladı. Sistem Aare kanalının sol setinde inşa ediliyor. Üretimin bu yılın sonunda başlaması hedefleniyor. İsviçre’nin ilk ticari ölçekteki hidrojen üretim sistemini kurmaya olan adanmışlıkları ile Alpiq ve H2 Energy, İsviçre’de hidrojenle güçlendirilen e-hareketliliğin pazara sunulmasındaki önemli rollerinin altını çiziyorlar.

FCE-HDTruck
Yakıt hücreli elektrikli kamyonlar sessizler ve dizel kamyonlara eşdeğer menzile ve yükleme sığasına sahipler. Havaya sadece su buharı saldıkları için çevreyle dost ve karbonsuzlar. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilen hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasına önemli bir rol oynayacaklar.

Hydrospider, gelecekte Gösgin’de yüzde 100 hidrogüçten elde edilen elektriği kullanarak çevreyle dost hidrojen üretmeyi amaçlıyor. Üretilen hidrojen ile Hyundai Motors ve H2 Energy arasındaki bir ortak girişim olan Hyundai Hydrogen Mobility tarafından 2025’te İsviçre yollarına çıkarılacak toplam bin 600 yakıt hücreli kamyonun ilk 50 adedine güç sağlanacak.

GOSGEN-SANTRAL
İsviçre’deki ilk 2MW elektroliz fabrikası, 2019’un sonunda Gösgen hidroelektrik santralinde yeşil hidrojen üretmeye başlayacak. 2 MW’lik sistem, Alpiq ve H2 Energy’nin eşit oranda hisselere sahip olduğu Hydrospider tarafından inşa ediliyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here