VW Passat 45 yaşında

0
479
VW Passat

Üretimine 1973 yılında başlanan Passat, geçen sürede dünyadaki en önemli otomobil modellerinden biri haline geldi. Toplam 29 milyona ulaşan üretim adediyle Passat, Beetle (21.5 milyon) ve Golf (35 milyon) ile beraber en başarılı üç Volkswagen modeli arasında yer alıyor.

İlk olarak 1973 yılında pazara sunulan ve günümüzde her kıtada satışı gerçekleştirilen Passat, 45’inci yılını kutluyor. Bugüne kadar sekiz farklı nesilde 29 milyondan fazla üretilen ve Volkswagen tarihindeki en başarılı modellerden biri olan Passat’ın evriminde yeni bir başarıya daha yaklaşılıyor; 2019 yılında Passat kendi sınıfında 30 milyon satış adedini aşan ilk model olacak.

İlk Passat modeli, iki veya dört kapılı bir hatchback sedan olarak, büyük bagaj kapağıyla önceki bütün Volkswagen modellerinden daha farklı bir tasarımda satışa sunuldu. 4.190 mm uzunluğuyla, bugünkü T-Roc’tan biraz daha kısa olan ilk Passat modeli, geniş bir iç hacim sunuyordu. Model, 1974 yılında Passat Variant’ın tanıtımının yapılmasıyla iç hacim konusunda daha da iddialı oldu.

Son nesliyle uzunluğu 4.887 mm’ye ulaşan ve sahip olduğu üst sınıf özellikleri, kaliteli malzemeleri ile Passat, aynı zamanda otomobil mühendisliğindeki ilerlemelerin de aynası haline geldi. Bütün öncü teknolojik gelişmeler – ABS fren sisteminden modern, akıllı sürüş destek sistemlerine kadar– geçtiğimiz yıllarda Passat modellerinde yerini aldı. Hem aile hem profesyonel hayatın ihtiyaçlarını karşılayan model yer aldığı sınıfın en başarılı otomobili haline geldi.

45’inci yaşını kutlayan Passat, Sedan ve Variant olmak üzere iki farklı gövde tipi ve dizel / benzinli geniş motor ve donanım seçenekleriyle satışa sunuluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here