Volvo Trucks, yeni yazılım ve gelişmiş motorlarla yakıt tüketimini düşürüyor

0
462
volvotrucks-T2015-0413
Volvo Trucks, hız sabitleme sistemi devrede değilken bile sürücülere yakıt tüketimini düşürmek için yardım eden yeni işlevler tanıttı.

Volvo Trucks, hız sabitleme sistemi devrede değilken bile sürücülere yakıt tüketimini düşürmek için yardım eden yeni işlevler tanıttı. Yeni yazılımla birlikte Euro 3, Euro 4, Euro 5 ve EEV pazarları için tanıtılan geliştirilmiş D13 dizel motorlar yüzde 3’e kadar yakıt tasarrufu sağlayacak.

Volvo Tork Yardımcısı olarak adlandırılan yeni işlev, uzun yol operasyonlarında hız sabitleme sistemi devrede değilken daha verimli sürüş sağlayarak yakıt tüketimini azaltmayı amaçlıyor.

spokes-person-peter-hardin-volvo
Volvo Trucks Ürün Yönetimi Direktörü Peter Hardin

Volvo Trucks Ürün Yönetimi Direktörü Peter Hardin, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Hız sabitleme sistemi kullanılamadığında sürücülerin yakıt tasarrufu için yardıma ihtiyaçları olduğunu gördük, Akıllı hız sabitleme sistemimiz I-Cruise halen yakıt tüketimini optimize etmek için en iyi yol, ancak bazen uygulanamayabiliyor. Bu yolla bu gibi durumlarda sürücülerin yakıt tasarrufu yapmalarına destek olabileceğiz.

Volvo Tork Yardımcısı, otomatik olarak kamyonun torkunu ve hızlanmasını yolun topografisine, yüke ve hız değişimlerine uyarlayarak daha verimli bir sürüş sağlamak için tasarlandı. İşlev sadece hız sabitleme sistemi devrede değilken etkinleşiyor.

volvotrucks-T2013-0823
Yeni yazılımla birlikte Euro 3, Euro 4, Euro 5 ve EEV pazarları için tanıtılan geliştirilmiş D13 dizel motorlar yüzde 3’e kadar yakat tasarrufu sağlayacak.

Başka bir destekleyici işlev, motorun “yeşil bandı” geçildikten sonra püskürtülen yakıtı sabit tutuyor. Hafifçe ödün verilen performans artırılan yakıt ekonomisiyle telafi ediliyor.

Yeniden kalibre edilmiş daha az hassas bir pedal daha yumuşak bir tork gelişimi yaratıyor. Böylece kamyon daha kolay kontrol ediliyor.

Peter Hardin, açıklamasına söyle devam etti: “Ekonomik sürüşte daha az yetenekli olan sürücüler, bu sürüş tarzına sahip olanlara göre daha çok faydalanacaklar. Yeni yazılım; ağır yüklerde, sık eğim değişimlerinde ya da geniş hız aralıklarında daha farkedilebilir bir sonuç veriyor. Sabit hızda hafif yükler taşıyan sürücüler daha az yakıt tasarrufu yapıyor. Saha testlerinde yüzde 3’e kadar tasarruf yapılabileceğini gördük.

volvotrucks-T2019-0163
Ekonomik sürüşte daha az yetenekli olan sürücüler, bu sürüş tarzına sahip olanlara göre yeni işlevlerden daha çok faydalanacaklar.

Geliştirilmiş donanım

D13 motorun Euro 6 Step D sürümlerinde 2019’un başlarında tanıtılan donanım gelişimi Euro 3’ten Euro 5’e kadar motorların da standartlarını yükseltiyor. Yeni silindir gömlekleri ve yeni V şekilli piston segmanları ile iç sürtünme azaltılırken turbo verimliliği artırıldı ve daha iyi sığa ile motor yönetimi bir üst sürüme yükseltildi.

Toplamda bu donanım gelişimi, yeni yazılımın yakıt tasarruf potansiyeli sürücünün deneyimine ve işletim şartlarına bağlı olsa da yaklaşık yüzde 1 yakıt tasarrufu sağladı.

volvotrucks-T2019-0084
Volvo Tork Yardımcısı olarak adlandırılan yeni işlev, uzun yol operasyonlarında hız sabitleme sistemi devrede değilken daha verimli sürüş sağlayarak yakıt tüketimini azaltmayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here