Volvo Penta, dünyanın ilk seri elektrikli itfaiye aracı için E-güç aktarma organları üretimine başladı

0
1853
Volvo-penta-producing-electric-driveline-fire-truck
Volvo Penta, önde gelen itfaiye aracı üreticisi Rosenbauer'in “Devrimci Teknoloji” (Revolutionary Technology - RT) adlı öncü itfaiye aracı için ısmarlama elektrikli aktarma organları üretimine başladı.

Volvo Penta, önde gelen itfaiye aracı üreticisi Rosenbauer‘in “Devrimci Teknoloji” (Revolutionary Technology – RT) adlı öncü itfaiye aracı için ısmarlama elektrikli aktarma organları üretimine başladı.

Volvo Penta Industrial Başkanı Giorgio Paris, konuyla ilgili olarak “2019 yılında Rosenbauer ile emob ortaklığımızı duyurduk ve kavramdan üretime rekor sürede geçtik. Bu, elektrifikasyon yolculuğumuzda bir kilometre taşıdır. Bugün piyasada elektrikli çözümlere yönelik artan bir talep görüyoruz ve bunun gibi işbirliği ve pilot projeler aracılığıyla bu talebi ve geleceğin beklentilerini karşılamayı hedefliyoruz.” dedi.

Volvo Penta ve müşterisi Rosenbauer, Volvo Trucks ve Volvo Buses‘ın kanıtlanmış teknolojisini uyarlayarak, tamamen yeni bir araç mimarisine sahip dünyanın ilk elektrikli itfaiye aracını tanıttı. Bu proje, Volvo Penta‘nın müşteri odaklı evrimsel yaklaşımının gerçek bir örneği.

Uyarlama & ilerleme 

RT, Volvo Penta‘nın elektrikli güç aktarma organlarını yeni zirvelere taşıdı. İki veya bazen üç elektrikli makineye sahip olabilen diğer Volvo Group elektrikli araçlarının aksine, RT’nin işini yapması için dört tane gerekiyordu. Dört elektrikli makinenin tümü aynı anda çalışabilmeli – ikisi tahrik için, biri ekstra akü gücü sağlamak amacıyla menzil uzatıcı için ve biri de örneğin itfaiyeciler köpük pompasını döndürmek isterse elektrikli PTO için. Bunu başarmak için Volvo Penta mühendisleri, Volvo Group teknolojisi açısından tamamen son teknoloji bir sistem oluşturdular.

Bir kent itfaiye kamyonunun gerektirdiği kompakt boyutları nedeniyle, Volvo Penta yeni bir Aktif Soğutma Ünitesi (ACU) yarattı. Bu bileşen, Rosenbauer ile kısmen işbirliği içinde geliştirildi. Yeni ACU, geleneksel 24V yerine 600V’luk bir sistemden yararlanıyor – bu ekstra güç, Volvo Penta‘nın yalnızca aküleri soğutmasına değil, aynı zamanda Rosenbauer araca soğutma kapasitesi sunmasına da olanak tanıyor. Bu, Volvo Penta‘nın tam uygulama, kullanım, iklim ve içinde çalışacağı ortamı göz önünde bulundurarak tasarımı optimize etmesinin ve tam elektrikli güç aktarma sistemini belirli bir araç için uyarlamasının bir yolu.

Volvo Penta elektrikli güç aktarma organları tarafından güçlendirilen üç Rosenbauer test itfaiye kamyonu şimdiden Berlin, Amsterdam ve Dubai’ye başarıyla teslim edildi. Şimdiye kadar ekipler, RT‘nin akü kapasitesine ve büyük bir dizel motora sahip olmamanın diğer birçok avantajına hayran kaldılar. Örneğin ekip kabin alanını artırmak ve daha fazla yan panel depolaması.

Şimdi ilk elektrikli aktarma organları İsveç’teki Volvo Penta Vara fabrikasında üretim aşamasına girdi. Burada ACU üretiliyor ve kurulumu müşteri için mümkün olduğunca basit hale getirmek için sistem kit (yazılımla yükleniyor ve birlikte paketleniyor) haline getiriliyor.

rosenbauer-03
Rosenbauer’in “Devrimci Teknoloji” (Revolutionary Technology – RT) adlı öncü itfaiye aracı

Müşteriyle birlikte bir yolculuk

Giorgio Paris, şunları söyledi: “Elektromobilite gibi yeni teknolojiler geliştirmeye gelince, müşterilerimizi en büyük varlığımız olarak görüyoruz. Müşterilerimizle uzun yıllar boyunca, daha sürdürülebilir ve yeni teknoloji çözümlerine dönüşümde anahtar olan, güçlü çalışma ilişkileri geliştirdik. Farklı uygulamalar üzerinde ve bir dizi sektörde yakın bir şekilde çalışarak, müşterilerimize bir elektromobilite platformu getirmek amacıyla güvenilir, güvenli ve değer yaratan – adım adım bir yaklaşımla – çözümler geliştirebiliriz.

Mevzuat ve müşterinin değişen ahlaki ilkeleri, daha sürdürülebilir ürünlere geçişi sağlıyor. Volvo Penta, bu geçişte müşterilerini desteklemek için sıkı iklim taahhütleri belirlemiş durumda. Dizel tabanlı teknolojiden elektrifikasyona geçiş, diğer yeni teknolojik gelişmelerin yanı sıra Volvo Penta‘nın dönüşümünde önemli bir unsur.

Giorgio Paris, sözlerini şöyle tamamladı: “RT’nin gerçek dünyadaki saha testlerindeki başarısı ve elektrikli tahrik hattının üretimine başlaması, Volvo Penta’nın elektrifikasyon yolculuğunda iki kilometre taşıdır. Güçlü işbirliği ile pekiştirilmeye devam edecek bir yolculuk. Hızlandırılmış bir tempoda sıfır yayımlı çözümleri daha da geliştirirken günümüz teknolojisine odaklanarak performans göstermeye ve dönüştürmeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz