Volvo, düşük karbon teknolojisine olan talebi artırmak için First Movers Coalition’ın kurucu üyesi oldu

0
156
volvo-FirstMoversCoalition
Volvo, düşük karbon teknolojisine olan talebi artırmak için First Movers Coalition'ın kurucu üyesi oldu.

2050 iklim hedeflerine ulaşmak için gereken yayım azaltımlarının yaklaşık yarısı, erken geliştirme, gösterim veya prototip aşamalarındaki teknolojilere dayanıyor. Bu on yılda inovasyonu hızlandırmak, bu teknolojileri pazara sunmak ve onları maliyet açısından rekabetçi kılmak için kritik öneme sahip. Bu çabayı başlatmak için, Dünya Ekonomik Forumu, ABD Başkanlık İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile ortaklaşa, şirketlerin düşük karbonlu teknolojiler için pazar talebi yaratan satın alma taahhütlerinde bulunmaları için yeni bir platform olan First Movers Coalition‘ı duyurdu. Volvo Group, Koalisyon’a kurucu üye olarak katıldı.

Taahhütler, ortaya çıkan karbonsuzlaştırma teknolojilerini ticarileştirmek için toplu olarak yeterince belirleyici olmayı hedefliyor. First Movers Coalition, bu teknolojik çözümlere yatırım yaparak bu on yılda kilometre taşlarını yönlendirerek uzun vadeli etki yaratacak.

First Movers Coalition, çok çeşitli şirketlere taahhütlerde bulunma, harekete geçme ve geleceğin temiz ve karlı tedarik zincirlerini oluşturma fırsatları sunuyor. Ayrıca, ivme oluşturmak, devam eden çabaları tamamlamak ve girişimin tasarımına girdi sağlamak için bir dizi sivil toplum ve uzman kuruluşu bir araya getiriyor.

Volvo Group Başkanı ve CEO’su Martin Lundstedt, “Volvo Group, açık bir hedefle ortaklığın gücüne inanıyor – endüstri dikeylerinde sınıfının en iyisi düşük karbon teknolojisini hızla tanıtmak ve uygulamak. Birlikte gerçekten bir fark yaratacak kadar güçlüyüz ve hem kendimiz hem de ortaklarımızla birlikte Paris anlaşmasındaki hedefleri gerçekleştirmeyi amaçlayan bir yola geçişi hızlandırmak için çabalarımızı artırıyoruz.” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Børge Brende ise şunları söyledi: “Teknoloji bize yayımlarımızı azaltmak ve geleceğin daha güçlü ve daha kapsayıcı bir ekonomisini inşa etmek için araçlar verdi. Yenilik yapanların ve yatırımcıların iklim kriziyle mücadelede üzerlerine düşeni yapabilmeleri için net bir pazar talebine ihtiyaçları var. First Movers Coalition, önder şirketlerin toplu satın alma gücünden yararlanacak ve bu teknolojilere olan ihtiyacı artıracak. İş önderlerini bizimle çalışmaya ve iklim hedeflerimizi canlı tutan rol modeller olmaya çağırıyorum.

Aşama 1 taahhütleri başlatıldı

Bu taahhütler, yeni teknolojileri hedefliyor ve 2030’a kadar, 2050’de karbonsuzlaşmaya ulaşmak için hızlandırılabilecek bir pazar yaratmayı hedefliyor. Volvo, kurucu üye olarak iki sektörde taahhütlerde bulundu.

Kamyon taşımacılığı: Üyeler, 2030 yılına kadar sıfır yayımlı orta ve ağır hizmet araçları satın almayı veya sözleşme yapmayı taahhüt ediyor. Bunlar, akü veya yakıt hücreli elektrikli araçları içerebiliyor ve ayrıca şarj için yenilenebilir elektrik ve hidrojen kaynaklarını kapsayabiliyor. Kamyon sahipleri ve operatörleri ayrıca, 2030 yılına kadar ağır hizmet kamyon alımlarının en az yüzde 30’unun ve orta hizmet kamyon alımlarının yüzde 100’ünün sıfır yayımlı kamyonlar olmasını hedefliyor. Perakendeciler ve üreticiler, tüm kamyon taşımacılığı hizmet sağlayıcılarının 2030 yılına kadar kamyon sahipleri ve operatörlerinin taahhüdünü karşılamasını gerektirecek bir hedef belirledi.

Çelik: Üyeler, 2030 yılına kadar sıfıra yakın yayımlı çelik satın almayı taahhüt ediyor. Net sıfır çelik sektörünü minimum artık yayımla devreye sokmak için çığır açan demir ve çelik üretim teknolojisinin yaygınlaştırılması gerekiyor. Bu teknolojiler; hidrojen doğrudan indirgemeyi, karbon yakalama kullanımını ve depolamasını ve elektrolize dayalı üretim süreçlerini içeriyor. Çelik alıcıları, 2030 yılına kadar yıllık çelik tedarik hacimlerinin en az yüzde 10’unun First Movers Coalition’ın “çığır açan çelik” tanımını karşılaması veya aşması için bir hedef belirledi.

Kalan sektörel taahhütler 2022’nin başlarında başlayacak.

Kurucu üyeler 

Aker ASA

Agility Logistics

A.P. Møller – Mærsk

Bain & Company

Bank of America

Boston Consulting Group

Boeing

Cemex

Dalmia Cement (Bharat) Limited

Deutsche Post DHL Group

Fortescue Metals Group

Holcim

Invenergy

Johnson Controls

Mahindra Group

Nokia

Ørsted 

Scania

SSAB Swedish Steel

Trafigura Group

Trane Technologies

United Airlines 

Vattenfall

Volvo Group

Yara International

Western Digital

ZF Friedrichshafen AG

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here