Volvo Buses, Malmö’den 60 yüksek sığalı elektrikli otobüs siparişi aldı

0
1433
volvo-7900-Electric-Articulated-bus
Volvo Buses, Malmö için Nobina'dan 60 Volvo 7900 Electric Körüklü otobüs siparişi aldı.

Volvo Buses, elektrikli otobüsler için bir başka büyük siparişe imza attı. Nobina, gelecek yıl Malmö’de hizmete gerecek 60 yüksek sığalı elektrikli otobüs için sipariş verdi.

Volvo Buses Başkanı Håkan Agnevall, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Elektrikli otobüsler için bir başka büyük sipariş daha almak çok sevindirici. Kısa bir zaman aralığında İsveç’in en büyük kentlerinin ikisinden 220 elektrikli otobüs siparişi aldık. Bu da uzun dönemli sürdürülebilir toplu taşımacılık isteyen kentler için çevreye somut katkılar sağlayan elektrikli otobüslerin uygun bir çözüm olduğunu gösteriyor. Bunların ötesinde elektromobilite, kentsel planlama için tamamen yeni fırsatlar yaratıyor ve toplu taşımayı insanların fiilen yaşadıkları ve çalıştıkları yerlere yakınlaştırmak isteyen kentler için esnekliği artırıyor.

Malmö için Nobina tarafından sipariş edilen yüksek sığalı elektrikli otobüsler, 2019 sonbaharında tanıtılan Volvo 7900 Electric Körüklü modeli. Otobüsler, 150 kişiye kadar yolcu taşıyabiliyorlar ve eşdeğer dizel modellere kıyasla yüzde 80 daha enerji-etkinler. Otobüslerin aküleri güzergah üzerindeki OppCharge istasyonlarında hızlı bir şekilde ya da otobüsler depoda park edilmişken doldurulabiliyor.

Håkan Agnevall, açıklamasına şöyle devam etti: “Yolcular ve otobüs işletmecileri için yüksek güvenilirlik, verimlilik ve hizmet seviyesi odağıyla kapsamlı bir yaklaşım ve bir sistem perspektifi uyguluyoruz. Sessiz ve yayımsız toplu taşımacılık isteyen kentler için elektrikli çözümler geliştirmede öncülüğe devam etmek arzusundayız.

Nobina İsveç Genel Müdürü Henrik Dagnäs ise şunları söyledi: “Elektrikli otobüslerin ve teknolojinin; verimli, konforlu ve sürdürülebilir toplu taşıma için toplumun ve yolcuların ihtiyaçlarını karşıladığı yerde toplu taşımacılığın hızlı bir şekilde değiştiğini görüyoruz. Volvo’nun elektrikli körüklü otobüsleri ve yüksek akü sığası, Malmö’de modern ve sürdürülebilir otobüs trafiği için ihtiyaçlarımızı ve yüksek taleplerimizi karşılıyor.

60 elektrikli otobüsün teslimatı Ocak 2021’de başlayacak ve tüm otobüsler aynı yılın nisan ayına kadar teslim edilmiş olacak. Otobüsler Malmö’de 5 ve 7 nolu güzergahlarda çalışacak. Volvo 7900 Electric Körüklü, sıfır yayımlı bölgeler ve kapalı alandaki otobüs durakları gibi özellikle gürültü, egzoz yayımları ve hız için yüksek standartlara sahip kısıtlanmış alanlarda çalıştırılmaya hazır.

Volvo 7900 Electric Körüklü Otobüs’ün özellikleri

Uzunluk: 18 ya da 18.7 m.

Yolcu sığası: 150 yolcuya kadar.

Aktarma organları: İki hızlı aktarma ile çift elektrik motoru. Azami güç çıkışı 2×200 kW, çekiş dingilindeki azami tork 31 kNm.

Aküler: 396 kWh’ye kadar enerji depolama ile lityum-iyon aküler.

Dolum sistemi: OppCharge, Combo2/CCS.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here