Volkswagen, beş yeni modelini Cenevre’de tanıtıyor

1
438
vw_ID-Buggy-04
VW ID Buggy

Volkswagen, Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda beş modelin dünya prömiyerini yapıyor. Fuarda, Passat’ın 8’inci neslini ve sınırlı sayıda üretilecek Passat Variant R-Line Edition’ın yanı sıra, 421 beygir gücü ile markanın en güçlü dizel SUV’si olacak Touareg V8 TDI’yı ve kompakt SUV modeli T-Roc’un yüksek performanslı sürümü T-Roc R’yi ve elektrikli Buggy kavram modelini ilk kez tanıtıyor.

Amiral gemisi Passat’ın 8’inci neslinin makyajlı sürümü

Cenevre Otomobil Fuarı’nda makyajlı sürümüyle ilk kez sergilenen yeni Passat markanın en son yeniliklerine sahip bir model olarak dikkatleri çekiyor. Sedan ve station wagon olmak üzere iki farklı gövde tipine sahip Passat, 0-210 km/s hızları arasında yarı özerk sürüş olanağı sağlayan asistan sistemi “Travel Assist” ile sunulan ve “Kapasitif direksiyona” sahip ilk Volkswagen modeli olacak. Kapasitif direksiyon, sürücünün direksiyona temasını tespit ederek, sürüş asistan sistemleri ile etkileşimli bir şekilde çalışıyor. Passat’ta sunulan bir diğer yeni özellik ise, sürüş anında karşılaşılan engeller ve tehlikeli durumlardan kaçınma manevralarını kolaylaştıran ve sürüş güvenliğini artıran Acil Manevra Asistan sistemi, “Emergency Steering Assist”. Ek olarak, markanın Premium SUV sınıfında yer alan Touareg modelinde ilk kez sunulmaya başlanan LED Matrix teknolojisine sahip “IQ. Light” farlar, makyajlı Passat modelinde bulunan yenilikçi aydınlatma teknoloji özelliği olarak dikkat çekiyor. 3’üncü nesil “Bilgi ve Eğlence Sistemi” yeni Passat’la birlikte ilk kez sunuluyor. Mobil bağlantı arayüzü App Connect, Volkswagen’de ilk kez Apple CarPlay ara yüzünü destekleyen telefonlar aracılığıyla Bluetooth üzerinden kablosuz entegrasyon olanağı sunuyor.

Sportif özel seri: Passat Variant R-Line edition

Volkswagen’in standında ilk kez sergilediği bir başka model ise Passat Variant R-Line Edition oluyor. Sadece iki bin adet üretilecek ve 4MOTION çekiş teknolojisine sahip bu özel seri, 2.0 lt 240 beygir (TDI) veya 2.0 lt 272 beygir (TSI) iki farklı motor seçeneğiyle sunulacak. Fuarda ilk kez sergilenen bu model, yeni “Ay Taşı Grisi” renk seçeneğiyle her koşula uygun benzersiz bir tasarıma sahip. Passat Variant 4MOTION R-Line Edition, siyah renge sahip bagaj üstü spoyleri, tavan rayları ve yan ayna kapakları ile kontrast sağlıyor. Koyu LED arka stop lambaları ve parlak siyah 19 inç alüminyum alaşımlı “Pretoria” jantlar da aracın sportif ruhunu yansıtıyor.

Volkswagen’in en güçlü SUV modeli Touareg V8 TDI

Volkswagen, markanın en güçlü SUV modeli olacak Touareg V8 TDI da fuarda tanıtıyor. Yeni 4.0 litrelik 8 silindirli yüksek teknolojiye sahip dizel motor, 421 beygir gücü ile bu otomobili Volkswagen’in en güçlü SUV modeli haline getiriyor. Turbo dizel motor, 900 Nm azami torku ile normal yol koşullarında ya da arazide seyahat ederken etkileyici bir sürüş keyfi sunuyor. 0’dan 100 km/s hıza 4.9 saniyede çıkan Touareg V8 TDI, 250 km/s azami hıza ulaşabiliyor.

Yüksek performanslı T-Roc R

Volkswagen, kompakt boyutlara ve yenilikçi teknolojilere sahip SUV modeli T-Roc’un, yüksek performanslı sürümü ‘T-Roc R’’ı Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergiliyor. Her koşula uygun ve etkileyici bir tarza sahip olan T-Roc R, 2.0 lt 300 beygir güce sahip motor ve 4MOTION çekiş sistemiyle bir SUV modeli işlevselliğini yüksek performans ile birleştiriyor. 0-100 km/s hızlanmayı 4.9 sn gibi etkileyici bir sürede tamamlıyor ve 250 km/s hıza kadar ulaşabiliyor. T-Roc R modeli iç ve dış tasarımında, R tasarım öğeleri ile dikkat çekerken, dört adet egzoz çıkışı da modelin performansını yansıtıyor. Standart olarak sunulan 18 inç veya opsiyonel olarak tercih edilebilen 19 inç jantlar, T-Roc R modelinin sportif ruhunu yansıtan detaylardan biri. Siyah fren kaliperleri üzerindeki “R” logosu dikkat çeken bir başka detay. Her koşula son derece uyumlu kavramıyla başarılı ve ilgi çekici bir model olan T-Roc, pazara sunulduğu günden bu yana dünya çapında 200 bin adetlik bir satış rakamına ulaşmayı da başardı.

Efsanevi buggy elektrikli olarak geri döndü

Volkswagen buggy efsanesini Cenevre’de elektirikli kavram model olarak hayata döndürdü. Amerikan buggy araçlarından esintiler taşıyan ve modüler elektrikli araç altyapısına (MEB) sahip olan yeni kavram model, yeni platformun çok yönlülükte ulaştığı noktayı gözler önüne seriyor. Volkswagen’in buggy kavramı, Kaliforniyalı atalarının izinden gidiyor. O tarihlerde Beetle şasisi temel alınmışken, şimdiyse MEB platformu aynı esnekliği sağlıyor. MEB altyapısına sahip yeni araç, tam elektrikli platformun yalnızca seri üretimi yapılan modeller dışında da kullanılabileceğini gösteriyor. Klasik anlamda bir buggy aracın yeniden yorumu olan ve aslına sadık bir tasarıma sahip modelin sabit tavanı veya bildiğimiz anlamda kapıları bulunmuyor. Genel görünümde, büyük boyutta jantlar, off-road lastikler ve kapısız eşik tasarımı ile ön plana çıkıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here