UTİKAD, İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya hak kazandı

0
1752

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, kurumsal sorumluluk çerçevesinde önemli bir ilke daha imza attı. Geçtiğimiz yıllarda Yeşil Ofis Sertifikası alan ilk sivil toplum kuruluşu olan ve aynı zamanda Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası’nı sektöre sunan UTİKAD, şimdi de İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk sivil toplum kuruluşu oldu. 

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından verilen İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı dernek binasında düzenlenen törenle Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa’dan alan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “Bu sertifika derneğimizin geleceğe dönük ve gelişimci yapısı ile büyük paralellik gösteriyor. Bizim için bu sertifikaya sahip olmak gurur verici.” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik Akademisi, yeni projesi İş’te Eşit Kadın Sertifikası ile iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar verilmesi için çalışan kurumların çalışmalarını belgelendirmeye başladı. Süreci yakından takip eden ve ‘kadın’ın iş dünyasındaki varlığını destekleyen UTİKAD İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

2009 yılında, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir dünya için iş dünyasında değişim yaratmak ve geleceği şekillendirmede etkili olmak üzere oluşturulan Sürdürülebilirlik Akademisi, “Değişim Zamanı” sloganı ile sürdürülebilirliği kurumların gündeminde tutmayı başardı. 2015 yılından itibaren ise “Değişimi Yönetmek” hedefi ile çalışmalarını yürüten kurum, İngiliz denetim şirketi Intertek işbirliği ile İş’te Eşit Kadın Sertifikası projesini hayata geçirdi.

İş’te Eşit Kadın Sertifikası, iş hayatında kadınlara eşit haklar ve fırsatlar verilmesi için çalışan kurumların çalışmalarını belgelendirmeyi ve deneyimleri ile iş dünyasında dönüşümü desteklemeyi hedefliyor. İş’te Eşit Kadın Sertifikası’na başvuru, gönüllülük esası taşıyor. Başvuru adımını, Intertek tarafından gerçekleştirilen bağımsız bir denetim aşaması takip ediyor. Bağımsız değerlendirme sonucunda en az yüzde 70 puan alan kurumlar sertifikaya hak kazanıyorlar. Sertifika bir yıl geçerli olup, bir yıllık süre sonunda dileyen kurum sertifika uzatımı için başvuru yapabiliyor ve tekrar denetim sürecine başlıyor. Ülkemizde çalışma hayatında kadının varlığının desteklenmesini ve geliştirilmesini önemseyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almak için geçtiğimiz aylarda başvuruda bulundu. Başarılı geçen denetim sürecinin sonunda UTİKAD, İş’te Eşit Sertifikası almaya hak kazanan ilk sivil toplum kuruluşu oldu.

26 Eylül Salı günü UTİKAD dernek binasında düzenlenen törenle Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “İş’te Eşit Kadın Sertifikası”nı Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa’dan aldı. UTİKAD Yönetim Kurulu üyelerinden Serkan Eren, Ekin Tırman, Koral Karşılıklı ve Rıdvan Haliloğlu’nun bulunduğu sertifika törenine UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur ve UTİKAD Proje ve Bilgi Yönetimi Müdürü Tuğba Bafra da katıldı.  

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa,Sürdürülebilirlik Akademisi ve Intertek olarak amacımız sürdürülebilir kalkınma ve büyüme için olmazsa olmaz olan kadının iş hayatına daha etkin, aktif ve eşit koşullarda katılımının hızlandırılması ve kurumların iş modellerinin ve yönetim süreçlerinin gerekirse değişiminin sağlanması.” diye konuştu.

Sertifikanın sadece bir belge olarak görülmemesi gerektiğini söyleyen İş’te Eşit Kadın Sertifikası Proje Koordinatörü Elif Altaşlı ise çalışmanın kurumlara katkılarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu belgeyi almak için kurumda incelenen her konu aynı zamanda eğitim, yönlendirme ve rekabet alanı oluşturuyor. Bu değişimin içinde en önemli konulardan biri de bilinç oluşturmak ve yaygınlaştırmak. Bu belgeyi alan kurumlar cinsiyet eşitliği konusunda bugüne kadar yapmış oldukları çalışmaların yeterliliğini ve doğruluğunu bir belge ile tescillemiş olacaklar. Sertifika, kurumsal itibarın artmasına, güçlü işveren markasının çekiciliğini ve performansını artırmaya, sürdürülebilir büyümeye ve sürdürülebilir kalkınmaya yardımcı olacaktır.

İş’te Eşit Kadın Sertifikası”nı alan ilk sivil toplum kuruluşu olmanın UTİKAD açısından gurur verici olduğunun altını çizen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “Sektörümüzde kadın işgücü büyük önem taşıyor. Bu sebeple tüm üyelerimizi bu sertifikayı almaları için yüreklendireceğiz. Kadınların çalışma ortamlarında aynı işi yaptıkları erkek meslektaşları ile aynı haklara sahip olması bizim açımızdan olmazsa olmaz bir gereklilik. Bu sebeple kadın çalışan sayısının bir hayli fazla olduğu lojistik sektörünün bu çalışmaya destek vereceğini ve sertifikanın giderek yaygınlaşacağını düşünüyorum.” dedi.

UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur ise sertifikanın kendileri için büyük önem taşıdığını belirtirken, “UTİKAD olarak 2014 yılında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz FIATA Dünya Kongresi’nde ‘Lojistikte Sürdürülebilir Büyüme’ sloganı ile lojistik sektöründe sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı arttırmayı hedefledik. Daha sonra bu çalışmalara dünyada ve Türkiye’de ilk kez UTİKAD tarafından ortaya konan ‘Sürdürülebilir Lojistik Sertifikası’ ile devam ettik. Sürdürülebilirlik konusundaki duyarlılığımız nedeniyle Sürdürülebilirlik Akademisi’nin kadınlara yönelik bu projesi bizi heyecanlandırdı. Lojistik sektöründe kadın çalışan istihdamı oldukça yüksek. Şirket sahiplerinden üst ve orta düzey yöneticilere kadar pek çok kademede kadın çalışanlar görev alıyor. Aynı şekilde UTİKAD’da da kadın çalışan sayımız yüksek ve üstlendikleri sorumluluklar büyük. Bu sertifikayı alarak sadece kendi Derneğimizde ve sektörümüzde değil, ülke genelinde de kadının çalışma hayatındaki önemine dikkat çekmek istedik. Üyelerimizi de bu sertifikayı almaya davet ediyoruz.” dedi.

Denetim ve sertifikayı alım sürecini UTİKAD adına yürüten UTİKAD Proje ve Bilgi Yönetimi Müdürü Tuğba Bafra, “Sertifikayı almamızda bizlere eşit haklarda çalışma imkanı sunan ve kadın çalışanlara her zaman destek olan Genel Müdürümüz Cavit Uğur ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin rolü büyük. Bizlere bu imkanı sundukları için kendilerine teşekkür ediyoruz. ‘Kadın’ın iş hayatındaki yerinin ve öneminin altını çizen bu sertifikanın yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Kadınların iş hayatında ve sosyal hayatta daha iyi konumlara gelebilmeleri için yürüttüğümüz çalışmalara devam edeceğiz.’’ diye konuştu.

UTİKAD, İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk sivil toplum kuruluşu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz