UND, transit geçişler için Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığı ile ikinci kez bir araya geldi

0
206
und-transit-gecislerimiz-icin-turkmenistan-ulastirma-bakanligiyla-ikinci-kez-biraraya-geldi
UND, transit geçişler için Türkmenistan Ulaştırma Bakanlığı ile ikinci kez bir araya geldi.

Bilindiği üzere 2019 yılı Şubat ayından itibaren Türkmenistan sınır kapıları uluslararası eşya taşımacılığına kapalı olup, bu tarihten itibaren, Orta Asya’nın önemli transit geçiş koridorlarından olan Türkmenistan’ın sınır kapılarının kapalı olması, Orta Asya’ya ihracatı olumsuz etkiliyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği olarak Türkiye’nin ihracatının ve tedarik zincirinin kesintisiz devamı ve güçlendirilmesi için Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral başkanlığında Türkmenistan uluslararası karayolu taşımacılığını istişare etmek üzere ilk olarak 14 Nisan 2021 tarihinde, ikinci olarak ise 30.07.2021 tarihinde Türkmenistan Karayolu Hizmetleri, Hudut Güvenliği, Sağlık, Dışişleri ve Gümrük temsilcileri ile bir araya gelindi.

Türkmenistan kurumları ile 14 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk toplantıda sürücülerin ülkeye girişlerinden en az 42 gün önce COVID-19 aşısını yaptırmış olduklarını belgelemeleri gerektiğini, COVID-19 antikoruna sahip olduklarını gösteren test sonuç belgesi ve en çok 72 saat öncesinde yaptırılmış olan COVID-19 negatif testinin bulunmasının zorunlu olduğu ve Türkmenistan’a giriş yapmadan önce Türkmenistan girişinde bir kez daha teste tabi tutulacağını talep etmiş idi. Ancak o günlerde Türkiye’de vatandaşların bu ölçüde aşılanması gerçekleştirilemediği için bu konuda herhangi bir gelişme kaydedilememişti.

Geldiğimiz gün itibariyle, Türkiye’de aşılanmanın hızlı ve tüm Türk sürücülerinin aşılanmış olması sebebiyle, 30 Temmuz 2021 tarihinde, Türkiye’nin bu şartı sağladığı ve Türkmenistan makamlarının ülkeyi transit geçişine izin verecek ortamın oluştuğu UND‘ce Türkmen yetkililerine ifade edildi. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın Avrupa Birliği, Sırbistan, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelerle karşılıklı aşı sertifikalarının tanınması ile ilgili yapılan çalışmaları hususunda bilgi verildi, Türkmenistan ile de benzer bir anlaşmanın yapılmasının önemi üzerinde duruldu.

Diğer taraftan, 5-6 Ağustos 2021 tarihinde, Orta Asya Liderler Zirvesi için 4 Orta Asya ülkesi liderleri bir araya gelecek olup, konular arasında ulaştırma ana gündemlerin içerisinde olacak. Nitekim 10 Ağustos 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirecek olup, bu ziyaret vesilesi ile Türkmenistan ve Türkiye Cumhurbaşkanları bir araya gelecek ve ticaret, ulaştırma alanında önemli anlaşmalara imza atılacağından, bu zirvenin büyük bir fırsatı beraberinde getirdiği değerlendiriliyor.

Yapılan toplantıda, Türkmenistan’a yapılan ikili taşımalar ve Türkmenistan üzerinden yapılacak transit taşımaların başlatılmasını teminen görüş ve öneriler paylaşıldı.

Türkiye ile Türkmenistan arasında özellikle Cumhurbaşkanları düzeyinde sürdürülen çok yakın diyalog ve işbirliği ortamın da etkisiyle, Türkmenistan’da yapılacak görüşmelerinin Türkiye’nin Orta Asya ihracatının tekrar yükselişe geçmesi adına önemli bir fırsat olduğu karşılıklı olarak değerlendirilmiş olup kamu kurumları ile görüş ve öneriler paylaşıldı.

30.07.2021 tarihinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen toplantıya Türkmenistan tarafını temsilen Türkmenistan Karayolu Ulaştırma Ajansı, Türkmenistan Devlet Gümrük Servisi, Türkmenistan Devlet Sınır Birlikleri, Türkmenistan Devlet Göçmenler Dairesi ve Türkmenistan Sağlığı Koruma ve İlaç Sanayii Bakanlığı temsilcileri katıldı. Türk tarafını temsilen Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral, Aşkabat Büyükelçiliği yetkilisi Fadime Okumuş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Ufukcan Akın, katılım sağlarken, UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu başkanlığındaki UND heyetinde ise UND Yöntim Kurulu Üyesi Coşkun Aytaş, UND Yönetim Kurulu Üyesi Mutluhan Akan, UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND Iğdır/Doğubeyazıt Çalışma Grubu Başkanı Sinan Rehber, UND Mersin Çalışma Grubu Başkanı Yaşar Özkaya, UND Koordinatörü Nejla Albayrak, UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman ve UND Operasyon ve İstatistik/Veri Analiz Uzmanı Berkalp Kaya yer aldı.

UND, Türkmenistan makamlarının kıymetli temsilcileri ile bir araya gelmesini sağlayan Dışişleri Bakanlığı’na, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, Aşkabat Büyükelçisi Togan Oral’a ve Ticaret Müşaviri Ayhan Işık’a destekleri için teşekkürlerini sundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here