UND Hazar geçişli Orta Koridor’un geliştirilmesi için işbirliği çağrısı yaptı

0
287
und-hazar-enerji-yatirim-forumu-nda-hazar-gecisli-orta-koridor-un-gelistirilmesi-icin-isbirligi-cagrisi-yapti
UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Forum kapsamında düzenlenen ve Hazar ve Orta Koridor'un güçlendirilmesi konusunun ele alındığı panelde konuşmacı olarak yer aldı.
Renault Trucks

Caspian Energy Club ve Caspian Energy Türkiye tarafından 30 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’da uluslararası “Hazar Enerji Yatırım Forumu (Caspian Energy Investment Forum) Istanbul-2023” uluslararası iş dünyası ve kamudan yoğun katılımla gerçekleşti.

Forumda önde gelen ülkelerin kalkınma modeli, Orta Doğu’nun kalkınması, dijital ekonomi, yeşil enerji ve Türk dilli konuşan ülkelerin ekonomik işbirliği konuları ele alandı.

UND İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, Forum kapsamında düzenlenen ve Hazar ve Orta Koridor’un güçlendirilmesi konusunun ele alındığı panelde konuşmacı olarak yer aldı.

Alper Özel, panelde yaptığı konuşmada Türkiye-Azerbaycan taşımacılık ilişkilerinde son dönemde yaşanan olumlu gelişmelerin iki ülke ticaretinin yanı sıra Avrupa-Asya ticaretine sağlayacağı katkılara değindi. Türk Dünyasının ekonomik bütünleşmesinin en önemli unsurlarından biri olan Trans-Hazar Uluslararası Ulaşım Koridoru’nun (Orta Koridor) son yıllarda uluslararası ticaret erbabının ve tedarik zincirlerinin odak noktasında olduğuna dikkat çeken Alper Özel, Orta Koridor güzergahındaki ülkelerin lojistik alanında benimsenen birtakım yapay ve korumacı kısıtlamaların etkileri üzerinden küresel lojistik performans endeksindeki sıralamalarda potansiyelin çok gerisinde olduklarını belirtti. Özel, Orta Koridor’un dünya ekonomisi ve ticaretinin gelişimi için kilit konumunun güçlendirilmesi için tüm güzergah ülkelerinin lojistik alanındaki işbirliklerini artırmaları gerektiğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here