UND, Covid-19 testlerinin ilk önce sürücülere yapılmasını istiyor

0
1226
und-Foto
Taşımacılar Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 test kitlerinin öncelikle yurtdışına çıkmak için bekleyen bini aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor.

Yurtdışından Türkiye’ye gelen sürücülerin Koronavirüs sebebiyle evlerinde 14 gün süreyle karantina uygulamasına tabi tutulmaları karayoluyla batıya yapılan yıllık 42 milyar Dolar’lık ihracatı yapılamaz hale getiriyor.

14 gün evinde karantina süresini doldurmadığı için yurtdışına çıkamayan bini aşkın araç batı kapılarında birikmişken, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve Ticaret Bakanlığı bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Ticaret Bakanlığı’nın destekleri ile Kapıkule’de sınırın “0” noktasında araçların dezenfekte edilerek sürücü değişikliği yapılması yoluyla geçici bir çözüm üretilmeye ve ihracatın önü açılmaya çalışılıyor.

Taşıma problemini kısmi çözecek bu uygulamayı sürdürmeye çalışan taşımacılar Sağlık Bakanlığı tarafından tüm şehirlere gönderilen Covid-19 test kitlerinin öncelikle yurtdışına çıkmak için bekleyen bini aşkın sürücüye uygulanmasını istiyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Strateji ve İş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “115 Bin Covid-19 Test Kitini yurt geneline gönderen Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Yurtiçindeki 14 günlük karantina süresini doldurmadığı için bekleyen 1000’i aşkın sürücü biran önce bu teste tabi tutulmalıdır. Bu sürücüler, ticaretin devamını sağladıkları için Avrupa ülkelerinde sağlık çalışanları gibi alkışlarla karşılanırken Türkiye’de de bir an önce yola çıkmalarına yardımcı olunmalıdır. Devlet tarafından tüm Avrupa ülkelerinde olağanüstü hal, karantina ve sokağa çıkma birçok kısıtlama hayata geçirilirken eş zamanlı olarak ticareti sağlayan taşımanın aksamaması için birçok kolaylaştırıcı karar da alınmıştır. Sağlık Bakanlığımızdan en acil talebimiz sınırlarımızda bekleyen sürücülere acilen Covid-19 testlerinin yapılması ve Türkiye-AB tedarik zincirinin kopmamasıdır.

ispanya-tesekkur
Avrupa Birliği, 16 Mart tarihinde yaptığı basın duyurusu ile kriz döneminde uluslararası taşımanın engellenmemesi hatta çalışmasının kolaylaştırılması gerektiğini ilan etti.

Avrupa’da taşımacılar için kolaylıklar

Avrupa Birliği, “COVID-19: Komisyon, sağlığın korunması ve eşya ve temel hizmetlere erişim sağlanması” konulu kılavuz hazırladı ve 16 Mart tarihinde yaptığı basın duyurusu ile kriz döneminde uluslararası taşımanın engellenmemesi hatta çalışmasının kolaylaştırılması gerektiğini ilan etti.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı ağır vasıtalar için pazar günleri için sürüş yasağı uygulamasını kaldırdı. Avrupa’da bir çok ülke günlük 8 saat olan sürüş süresini 10 saate çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz