UND, Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ile birlikte takograf kontrolü uygulamaları sahada inceledi

0
218
und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-birlikte-takograf-kontrolu-uygulamalarini-sahada-inceledi-24
UND, 12.07.2021 Salı günü Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’un katılımları ile Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkan Yardımcısı ile beraber, Sırbistan yol kenarı takograf kontrollerine uygulamalı olarak katılım sağladı.

Bilindiği üzere, UND tarafından 10.06.2021 tarihinde Belgrad’a bir ziyaret gerçekleştirilmiş olup Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkanlığı ile Türk taşımacılarının Sırbistan’da maruz kaldıkları takograf cezalarına ilişkin toplantı yapılmıştı. Bu toplantıda sahadaki uygulamaların incelenmesi amacıyla, UND, Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Dairesi ile ortak denetim gerçekleştirmesi yönünde mutabakata varılmıştı.

Bu kapsamda, UND, 12.07.2021 Salı günü Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy’un katılımları ile Sırbistan Güvenlik ve Özel Trafik Kontrol Daire Başkan Yardımcısı ile beraber, Sırbistan yol kenarı takograf kontrollerine uygulamalı olarak katılım sağladı.

Denetimlerde aşağıda konular hakkında bilgi edinildi.

  • Eğer araç son 1 ay içinde kontrol edildiyse tekrar kontrol yapılmamaktadır.
  • Sırp makamları tarafından her ihlal için hem sürücüye hem de firmaya ceza kesilmekte olup sürüş ve dinlenme sürelerinde 15 dakikaya kadar olan ihlallerde tolerans gösterilerek firmaya ceza kesilmemektedir.
  • Uygulanan cezai yaptırımların hemen ödenmesi halinde %50 indirim yapılmaktadır.
  • Her bir ihlal başına firmaya en fazla 200.000 dinar (1700 Euro) sürücüye ise en fazla 50.000 dinar (425 Euro) ceza uygulanmaktadır.
  • Sırbistan Yerel Takograf mevzuatı tamamıyla uluslararası AETR mevzuatına dayanmakta olup, AETR dışında herhangi bir ayrı uygulama yapılmadığı belirtilmiştir.
  • Sırbistan yetkilileri tarafından sürüş ve dinlenme süreleri dijital olarak alınarak, sürücünün verileri son 28 güne kadar dijital olarak sistemden analiz edilmektedir. Son 28 gün içerisinde kaç ihlal varsa o adette ceza uygulanmaktadır.
und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-birlikte-takograf-kontrolu-uygulamalarini-sahada-inceledi-12
Büyükelçi Hami Aksoy’a sektör ve sektörün emekçisi sürücülerimize göstermiş olduğu hassasiyet ve denetimlere bizzat katılımlarından ötürü UND’nin teşekkürü iletildi.

Büyükelçi Hami Aksoy’a sektör ve sektörün emekçisi sürücülerimize göstermiş olduğu hassasiyet ve denetimlere bizzat katılımlarından ötürü UND’nin teşekkürü iletildi.

Diğer taraftan, UND‘ye Sırbistan Yerel Mevzuatı ile AETR mevzuatının uyumlu olmadığı yönünde bilgilendirmelerde bulunuldu, hangi durumda ne tür uygulama yapıldığının belirsiz olduğu yönünde sıkça şikayetler ulaştı. Bu çerçevede Sırbistan Yerel Takograf Mevzuatı ve AETR mevzuatı incelendi, Sırp mevzuatının AETR mevzuatında göre hazırlandığı Sırp yetkileri tarafından bilgisi paylaşıldı.

Bu çerçevede, Sırp AETR mevzuatı incelenerek sektörü bilgilendirmek için bir broşür hazırlanarak, takograf ceza maddeleri ve ihlal tutarları açıklandı.

Bu çerçevede hazırlanan broşürden azami istifade edinilmesi amacıyla UND üyelerinin sürücüleri ve personelleri ile broşürü paylaşmaları büyük önem arz ediyor.

Ayrıca, hazırlanan broşür aylık olarak üyelere gönderilen UND’nin Sesi dergisinde ek olarak paylaşılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here