Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü – Ticaretin Kolaylaştırılması ve Taşra Farkındalık Toplantısı gerçekleştirildi

0
120
uludag-gumruk-ve-dis-ticaret-bolge-mudurlugu-ticaretin-kolaylastirilmasi-ve-tasra-farkindalik-toplantisi-gerceklestirdi
06.01.2022 tarihinde Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması ve Taşra Farkındalık Toplantısı gerçekleştirildi.

Ticaretin Kolaylaştırılması Revize Eylem Planı; eşyanın akışı içinde bulunan bütün bürokratik işlemlerin basitleştirilmesi ve özellikle özel sektörün maliyetlerin azaltılması çerçevesince Revize Eylem Planı ile dış ticaret işlemlerinde Türk firmalarının ihracatının, lojistiğinin ve uluslararası rekabet gücünün artırılması; ülke çapında yeknesak olarak uygulamalarının sağlanması, şeffaflık ve öngörülebilirliğin güçlendirilmesi ile ticaretin tüm taraflarının işlemlerinin en verimli şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, 06.01.2022 tarihinde Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Ticaretin Kolaylaştırılması ve Taşra Farkındalık Toplantısı gerçekleştirildi. Görüşmelerdeki gündem maddeleri aşağıda yer alıyor:

  • YYS sisteminin kolaylaştırılması,
  • İSO Belgelerinin yüksek maliyeti nedeniyle devlet teşviği kapsamına alınması,
  • Sınır kapılarında yaşanan gecikmelerin hızlandırılarak daha efektif çalışmasının sağlanması,
  • İzinli Alıcı, İthalatta Yerinde Gümrükleme,
  • Gümrük İdarelerinde izahat sisteminin, ticaretin geri bildiriminin mevzuat olarak sorun yaşamamak için sistemin kullanılmasının önemi,
  • Dijital takograf,
  • Analiz ücretlerinin yüksek olması,
  • Geçiş Belgelerinde yaşanan kota sorunları

Mevzuat, yönetmelik değişikliklerinin belli bir süre verilerek özel sektörden görüş alınarak uygulamaya konulması konuları değerlendirildi.

Anılan toplantıya Uludağ İhracatçı Birliklerini temsilen Yönetim Kurulu Ersan Keleş, UND‘yi temsilen ise İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Çirkin, Genel Koordinatör Nejla Albayrak ve Gümrük Uzmanı Semih Durmaz katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here