TÜRKLİM ve KÜDENFOR’dan ortaklaşa çalıştay

0
422

Deniz sanayisinin 21’inci yüzyıl vizyonuna ışık tutması amacıyla Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) işbirliği ile düzenlenen “21’inci Yüzyılda Liman Teknolojileri” çalıştayı gerçekleşti. Çalıştayda, Türkiye ekonomisine katkı sağlayan limancılık sektöründe kullanılan teknolojilerin geleceği ve yeni üretilecek teknolojilerde millileşme fırsatları masaya yatırıldı.

TÜRKLİM ve KÜDENFOR’un ortaklaşa düzenlediği ‘21’inci Yüzyılda Liman Teknolojileri’ çalıştayına sektör temsilcileri ve üst düzey yöneticiler katıldı. 17 Ekim Çarşamba günü Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen çalıştay, KÜDENFOR Direktörü Emekli Amiral Cem Gürdeniz ve TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgür Soy’un açılış konuşmasıyla başladı.

Çalıştayın ilk oturumu, ‘Türk Limanlarının Bugünü’ başlığı ile Hakan Eraydın moderatörlüğünde başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Soner Esmer, Dr. Ersel Zafer Oral, Kumport Co-CCO Jan Zhang ve TÜRKLİM Genel Sekreteri İrfan Bilgin’in yaptıkları konuşmalarda Türk limanlarının yapısal özellikleri ve dünya limanları ile karşılaştırması, sektörün darboğazları ve çözümleri, işgücü, eğitim ve mevzuat konuları hakkında bilgiler verdi. Deniz İpek Yolu’nun Türk limanları üzerindeki potansiyel etkisinin de konuşulduğu çalıştayda ilk oturum sona erdi.

Özgür Soy’un moderatörlüğünde başlayan ikinci oturumda limanların teknolojik geleceği ve fırsatları içeren konulara yer verildi. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çimen Karataş Çetin, Marport Bilgi Sistemleri Müdürü Ali Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Özgül Keleş ve Yıldırım Holding IT Genel Müdürü Ömer Artuk’un konuşmacı olarak katıldığı oturumda liman bilgi ve ekipman teknolojileri, Ar-Ge ve inovasyon, yazılımda yerli ve yabancı teknolojiler, limancılıkta inovasyon yönetim modeli ve liman teknolojilerinde iyi uygulama örneklerine değinildi.

Çalıştayın son oturumunu yöneten Prof. Dr. Okan Tuna, limancılıkta teknolojik gelişim ve inovasyon başlığı altında konuşmacılara söz hakkı tanıdı. Çalıştayın son oturumunda Ar- Ge ile yerlileştirmede örnekler sunularak, yerlileştirme amaçlı teknoloji transferi kavramlar ve uygulamalar, tedarik zinciri 4.0 ve limanlar konuları çalıştayın önemli konu başlıkları arasındaydı. Son oturumun konuşmacıları arasında KÜDENFOR Danışma Kurulu Üyesi Mustafa Özbey, Siforay Genel Müdürü Kubilay Tok, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Okan Tuna ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ömür Yaşar Saatçioğlu yer aldı.

TÜRKLİM ve KÜDENFOR tarafından düzenlenen 21’inci Yüzyılda Liman Teknolojileri çalıştayı Emekli Amiral Cem Gürdeniz’in genel değerlendirme ve kapanış konuşması ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here