Türkiye’nin lojistik performansı geriliyor

0
708
und-baskani-cetin-nuhoglu
UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu

Dünya Bankası organizasyonunda çeşitli kurum ve kuruluşların destekleriyle yürütülen kapsamlı bir ankete dayanan araştırma olan “Küresel Lojistik Performansı Endeksi”nde 2016 yılında 34’üncü sırada bulunan Türkiye, 2018 yılı değerlendirmesinde 13 sıra gerileyerek 47’nci sıraya düştü.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu: Lojistik performansı milli mesele, kamu ile birlikte el ele verip bu gerilemenin sebeplerini ortadan kaldırmalıyız.

Lojistik performansındaki düşüş, ülkemizde lojistik maliyetlerinin ve dolayısıyla üretim maliyetlerinin artması ile bir yandan iç piyasada enflasyonun olumsuz etkilenmesi, diğer yandan Türk ürünlerinin uluslararası rekabet gücünün zayıflaması anlamına geliyor.

İki yılda bir yapılan ve 6 kritere göre ülkelerin değerlendirildiği “Küresel Lojistik Performansı Endeksi” araştırmasında Türkiye; “Gümrük” başlığında 58’inci, “Rekabetçi Fiyatlar” başlığında 53’üncü, “Lojistik Yeterlilik” başlığında 52’inci, “Zamanında Teslimat” başlığında 44’üncü, “Altyapı” başlığında 33’üncü, “İzleme ve Takip” başlığında ise 42’inci sırada yer aldı.

Küresel Lojistik Performansı Endeksi’nde en fazla düşüş yaşanan başlıklar ise 22 basamak düşüş ile “Gümrük”, 18 basamak düşüş ile “Rekabetçi Fiyatlar” ve 15 basamak düşüş ile Lojistik Yeterlilik” kriterleri oldu.

“Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli, lojistik performansımızı artıracaktır”

Küresel Lojistik Performansı Endeksi’ndeki düşüşü değerlendiren UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, “2014 yılı endeksi ile başlayan düşüş 2018 yılı itibariyle sürüyor. Yurtdışında Türk taşımacılarına uygulanan haksız ve engelleyici kısıtlamalar ve pahalılaştırıcı uygulamalar Türkiye’nin lojistik performansını gerileten en önemli etken. Sınır kapılarındaki beklemeler, dış ticaret işlemlerindeki belge sayısı ve ücretlerindeki fazlalık, yoğun bürokrasi ve kurumlar arasındaki eşgüdüm sorunları lojistik performansında bizleri geriye götüren diğer önemli hususlar.” şeklinde konuştu.

Gümrük işlemlerine ilişkin ülke performansına değinen Çetin Nuhoğlu, “Gümrük işlemleri başlığındaki performans düşüşü endişe verici boyutta. Ticareti ve gümrük işlemlerini zorlaştıran uygulamalar, kamu kurumları arasındaki eşgüdüm sorunları sebebiyle artan sınır kapılarındaki beklemeler, gümrük bürokrasisi, aşılması gereken öncelikli gümrük sorunlarıdır. Gümrük ve Dış Ticaret Bürokrasisinin Ticaret Bakanlığı bünyesinde toplanmış olması bizler için büyük bir fırsattır. Bu yönüyle Cumhurbaşkanlığı hükümet modeliyle birlikte Ticaret Bakanlığımızın, lojistik performansımızı ve dış ticaretimizin hızını artırmak için gerekli adımları atacağına inanıyoruz. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız.” dedi.

“Lojistik performansındaki hedef ilk 20 olmalı ve eylemler hayata geçirilmelidir”

Lojistik performansına dair sektörün hedeflerini aktaran Nuhoğlu, “Lojistik sorunlarının çözümlenmesi önemli fakat bir vizyon belirlenmesi ve bu vizyon kapsamında hedeflere yönelik çalışmaların hayata geçirilmesi bizi başarıya götürecektir. Lojistik dostu ülkeler statüsüne girebilmemiz şart. Hedefimiz Endekste ilk 20 içinde yer almak olmalıdır. Ticaretin Kolaylaştırılması Kurulu bünyesinde lojistik sorunları aşacak eylem planları belirlendi. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli ile yeni bir vizyon belirleyeceğimize ve Lojistik Performans Endeksi içinde kısa sürede önemli bir yükseliş yakalayacağımızı biliyor ve buna inanıyoruz.” dedi.

Karşılaştırmalı Tablo

YIL TÜRKİYE

LPE SIRALAMASI

GÜMRÜK ALTYAPI ULUSLARARASI SEVKİYATLARDA REKABETÇİ FİYATLAR LOJİSTİK YETERLİLİK İZLEME VE TAKİP ZAMANLILIK
2007 34 33’üncü 39 41 30 112 52’inci
2010 39 46’ıncı 39 44 37 56 31’inci
2012 27 32’inci 25 30 26 29 27’inci
2014 30 34’üncü 27 48 22 19 41’inci
2016 34 36’ıncı 31 35 36 43 40’ıncı
2018 47 58’inci 33 53 51 42 44’üncü

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here