Türkiye’de çalışan profilinin yüzde 90’ını yansıtan Sektörel En İyi İşverenler listeleri açıklandı

0
442
Great Place To Work CEO’su Eyüp Toprak
Great Place To Work CEO’su Eyüp Toprak

Great Place To Work tarafından açıklanan Türkiye’nin en kapsamlı Sektörel En İyi İşverenler listeleri 24 Ağustos 2023’te açıklandı. 6 farklı sektöre özel olarak açıklanan “Finansal Hizmetler ve Sigortacılık”, “Üretim & İmalat”, “Teknoloji”, “Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler”, “Sağlık Hizmetleri & Farma” ve “Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri” listelerinde, çalışan deneyiminde fark yaratan şirketler yer aldı.

Sektörel listeleri, değişen Türkiye koşullarında beyaz, gri ve mavi yaka çalışanların organizasyonlarını nasıl değerlendirdiklerini gösterirken zorlaşan ekonomik koşullar, depremler ve seçim süreci, toplumun tüm kesimlerini derinden etkiledi. Great Place To Work tarafından gerçekleştirilen araştırma, en geniş çalışan deneyimini yansıtan analiz olarak öne çıkıyor.

Eyüp Toprak: “Türkiye’nin en değerli varlığı insanlarımız

Great Place To Work CEO’su Eyüp Toprak, “Ülkemizdeki çalışan nüfusunun büyük bir kesiminin sesini yansıtan sektörel listelerimiz, bize adeta Türkiye’nin dört bir yanındaki işverenlerin, çalışan gözünden performansını yansıtıyor. Çoğu ihracat odaklı organizasyonu barındıran listelerimiz, sürece katılanlara global çaplı bir kıyaslama imkanı sunmasıyla da oldukça önemli. Listede yer alan şirketler, yarattıkları farkla diğer tüm şirketlere örnek teşkil ediyorlar. Hep dediğimiz gibi dijital çağda, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en değerli varlık İNSAN. İnsan odaklı yaklaşım, sektör fark etmeksizin, sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için büyük öneme sahip.” dedi. Sektörler arasında çalışan nüfus yoğunluğu ile eğitim seviyesinin fark yarattığına da değinen Toprak, “Üretim, imalat ve lojistik gibi mavi yakanın ağırlıklı olduğu sektörlerde insani yaklaşım konusunda gelişme kaydedilmesi gerekirken entelektüel becerilerin öne çıktığı finansal hizmetler ve sigortacılık, teknoloji ve danışmanlık ve profesyonel hizmetler gibi alanlarda çalışanlar hak ettikleri ücreti alamadıklarını düşünüyorlar. Değişen ekonomik koşullar ve enflasyon baskısı, çalışan bağlılığı ve nitelikli iş gücüne erişim adına işverenlerin ücret politikalarını yeniden gözden geçirmelerini gerektiriyor.” dedi.

Harika işyerleri, Great Place To Work Sertifikası ile belgeleniyor

Great Place To Work, farklı büyüklük ve sektörlerdeki organizasyonlara 30 yıldan fazla süredir mükemmel iş yeri olmaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda ölçmeler yaparak, araştırma ve danışmanlık hizmeti veriyor. Bu bağlamda Great Place To Work, çalışanların mevcut işyerlerindeki deneyimine odaklanan Trust Index anketi ve Culture Audit for All metodolojisiyle organizasyonun herkes için harika bir iş yeri oluşturmadaki deneyimlerini ölçümlüyor, raporluyor ve yol haritaları çıkartıyor. Sektörel listeler oluşturulurken kullanılan Trust Index verileri, sektör özelinde en iyilerle olması gerekenleri ortaya koyuyor.

Çalışan deneyimi sonuçlarında öne çıkanlar

(Trust Index anket ifadeleri)

En İyi İşverenler Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri Listesi:

En İyi İşverenler Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri listesinde yer alan şirketlerinin çalışanları %84 oranında yöneticilerin, çalışanların fikir ve önerilerini gerçekten sorduğunu ve bunları cevaplandırdığını belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %36 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %84 oranında bir haksızlığa maruz kaldığında yönetim tarafından adil bir şekilde değerlendirildiğini belirtirken, standart şirketlerde ise bu oran %48.

Great Place To Work En İyi İşverenler Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. LGT Logistics
 2. Lima Lojistik
 3. Nakil Lojistik
 4. Ayes Lojistik
 5. Greenlog Intermodal Lojistik
 6. Norther Global Lojistik
 7. TTS Uluslararsı Nakliyat
 8. Packupp Teknoloji
 9. Logista Global
 10. Link Shipping
 11. Solibra Lojistik

100-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. Allcargo Turkey
 2. Galata Taşımacılık
 3. Kınay Taşımacılık Ve Lojistik A.Ş.
 4. Genel Transport
 5. BDP Internatıonal
 6. Globelink Unimar

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

 1. DHL Supply Chain

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz