Türk Traktör, Gambiya’daki ‘Kadın Bahçeleri Projelerine’ traktör ve donanım desteği veriyor

0
1498

Türk Traktör, Afrika ülkesi Gambiya’da hayata geçirilen ‘Kadın Bahçeleri Projeleri’ni desteklemek üzere Sen de Gel Derneği’ne traktör ve tarımsal donanım bağışında bulundu. Türk Traktör bu bağışıyla sadece Türkiye’deki değil; dünyanın farklı bölgelerindeki kadın çiftçilerin de yanında olduğunu gösterdi.

 Türkiye traktör pazarının öncü ve önder üreticisi Türk Traktör, özellikle kadın çiftçilere yönelik desteğini Türkiye sınırlarının dışına da taşıyor. Türk Traktör ana istihdam ve geçim kaynağı tarım olan Afrika ülkesi Gambiya’da hayata geçirilen ‘Kadın Bahçeleri Projeleri’nde yararlanılması için Sen de Gel Derneği’ne traktör ve tarımsal donanım bağışı yaptı.

Türk Traktör’ün Türkiye’deki fabrikalarında üretilen New Holland TD serisi traktör ve Türk Traktör markalı Toprak Frezesi, Gambiya’daki kadın çiftçilere teslim edilmek üzere Sakarya Erenler’den çıktıkları yolcululuklarını tamamladı. Gambiya’nın Lower River Bölgesi’nde gerçekleşen teslim törenine Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer, Bölge Valisi Fanta Bojang Samati Manneh, Mansakonko Area Council Başkanı Fabakary Sanneh ve diğer yerel yetkililer katıldı. Coşkulu danslar ve sevinç gösterileri içinde geçen törende bağışlanan traktör ve toprak frezesi Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi İsmail Sefa Yüceer tarafından bölge halkına teslim edildi.

Teslim töreni sonrasında bir açıklama yapan Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, yapılan bağışı şöyle değerlendirdi: “Sen De Gel Derneği, ihtiyacın bulunduğu coğrafyalarda, yoksullukla mücadele, istihdam üretme, hayata değer katma gibi konularda nitelikli ve sürdürülebilir projeler üretiyor. Gambiya’daki kadın çiftçilere yönelik olan Kadın Bahçeleri Projeleri de bu çalışmalar arasında bulunuyor. Bu anlamlı proje, TürkTraktör olarak hayata geçirdiğimiz ve tarımsal üretim ayağında kadın çiftçi ve ailelerini desteklediğimiz Filizlerin Mucizeleri Proje’mizle aynı yaklaşımı paylaşıyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadının ekonomik olarak yetkinleşmesi konularının, ekonomilerin büyütülmesinde, kadın ve erkeklerin, aileler ve toplumların yaşam kalitesini yükseltmede, tüm dünyada daha istikrarlı ve eşit yapıda toplumlar oluşturulmasında, tüm bunlara ek olarak kalkınma ve sürdürülebilirlik ile insan hakları konularında kabul edilmiş uluslararası hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de Kadın Bahçeleri Projeleri’nin desteklenmesini, vizyonumuzun uluslararası bazda genişlemesi olarak görüyoruz.”

UNDP raporuna göre ülke nüfusunun üçte birinin uluslararası yoksulluk sınırı olan 1.25 Dolar’ın da altında yaşadığı Gambiya’da nüfusun yüzde 70’inden fazlasının hayvan yetiştiriciliği ve çiftçilik ile uğraştığını sözlerine ekleyen Marco Votta; “Dünyada tarımın yüzde 50’sinden fazlası küçük çifçtiler tarafından yapılıyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerde ise tarım çalışmaları tüm ailelerin hayatını değiştiriyor. Sen De Gel Derneği’ne yaptığımız traktör ve donanım bağışı ile bölgedeki insanlara toprağı işlerken artık elle çalışmalarını gerektirmeyecek, araziyi iyileştirecek ve yüzlerce aileye de daha fazla yiyecek üretilmesini sağlayacak bir araç sunuyoruz. Aynı zamanda bu vesileyle kendilerine Türk halkının yardımseverlik kültürünü hissettirebilmek de bizler için ayrı bir önem taşıyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Türk Traktör, bağışta bulunduğu traktör ve donanımın kullanım sonrasında zamanla ortaya çıkabilecek teknik servis ihtiyacı için de gerekli desteği veriyor. Türk Traktör tarafından bağışlanan New Holland TD Serisi traktörün ve Türk Traktör markalı toprak frezesinin tüm servis ve bakım desteği de yine Gambiya’da, Türk Traktör’ün küresel iş ortağı CNHI tarafından verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz