Türk polisi Sırbistan’da sürücülerin yanında

0
21
UND-turk-polisi-sirbistan-da-suruculerimizin-yaninda-
İçişleri Bakanlığı ve Sırbistan arasında hayata geçirilen "Sıla Yolu Projesi" kapsamında Türk vatandaşlarının Sırbistan'da yoğun olarak kullandığı hudut kapılarında Türk polisi görevini başarı ile sürdürüyor.

İçişleri Bakanlığı ve Sırbistan arasında hayata geçirilen “Sıla Yolu Projesi” kapsamında Türk vatandaşlarının Sırbistan’da yoğun olarak kullandığı hudut kapılarında Türk polisi görevini başarı ile sürdürüyor. UND’nin yoğun girişimleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) ve Belgrad Büyükelçiliği’nin desteği ile başlatılan proje kapsamında tır sürücüleri sınırdan güvenle geçiyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanovic arasında 2019 yılında gerçekleştirilen Budapeşte süreci 6. Bakanlar Konferansı kapsamında yapılan görüşmede Türk vatandaşlarının Sırbistan’da yoğun olarak kullandığı hudut kapılarında Türk Polisi görevlendirilmesi kararı alınmıştı.

2020 yılında da devam etmesi kararlaştırılan proje kapsamda 24 Haziran 2020 – 20 Eylül 2020 döneminde, Bulgaristan, Macaristan ve Hırvatistan kara hudut kapılarında görev yapacak bir emniyet müdürü ile 10 polis memuru Sırbistan’a gitti.

Proje kapsamında, Sırbistan’ın kara hudut kapılarında görevli Türk polisleri, tırlara gizlice saklanan düzensiz göçmenleri yakalayarak sürücülerimizin haksız yere insan kaçakçılığı ile suçlanıp ceza almasının önüne geçmek için çalıştı.

Türk polisi görev yaptığı 24 Haziran – 20 Eylül döneminde 5.418 TIR sürücüsüne destek olarak 96 kaçak gömenin yakalanması sağladı.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı ve Türkiye İçişleri Bakanlığı heyetinin değerlendirme toplantısında Sırp Genel Komutanı Milan Stedanoviç projenin Sırbistan ve Türkiye’nin kaynaşması, iki ülke arasında dostluğun pekişmesi açısından büyük bir adım olduğunu ve önümüzdeki senelerde devam etmesini temenni etti.

UND, bu önemli projenin hayata geçirilmesini sağlayan başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere Belgrad Büyükelçiliği’ne, Sırbistan yetkililerine ve sınırda görev yapan Türk polislerine sektör adına teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here