Treyler sanayicileri destek bekliyor

0
2703
Renault Trucks

TREDER Başkanı Kaan Saltık, Türkiye treyler pazarının son üç yıldır düşüş yaşadığını belirterek, sektörün 1 milyar dolar ihracat ve üretim merkezi hedefinden uzaklaşmaması için devletin treyler sanayicilerini desteklemesi gerektiğini vurguladı. Hurda teşviğinin verilebileceği ve KDV oranın yüzde 8 indirilebileceğini gündeme taşıyan Kaan Saltık, “Türkiye’deki treylerin yüzde 95’i yerli üretim. Böyle bir sektör otomotivde kolay kolay bulunmaz. Biz sanayiciyiz, üreticiyiz; dolayısıyla doğrudan istihdam sağlıyoruz. Güçlü bir iç pazar ile ihracat iddiamızı da artırırız.” dedi.

Türkiye treyler pazarının tek temsilcisi Treyler Sanayicileri Derneği’nin (TREDER) 7. Olağan Genel Kurulu 26 Nisan 2017 tarihinde Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi. Genel Kurul sonrası basın mensuplarına 2016 yılını değerlendiren TREDER Başkanı Kaan Saltık, sektörün hedeflerini ve kamudan beklentilerini dile getirdi.

Avrupa’nın keyfi yerinde

Konuşmasına dünyadaki genel ekonomik gelişmeleri aktararak başlayan Başkan Kaan Saltık, “ABD’de işler iyi gidiyor, bütün makro göstergeler olumlu yönde. Trump’ın istihdamı artırmaya yönelik hedefleri, ekonomideki olumlu havayı daha da pozitif hale getiriyor. AB’de de işler iyi gidiyor. Tek olumsuz gelişme olarak İngiltere’nin Eurozone’dan ayrılmasını söyleyebiliriz. Bunu Fransa, takip eder mi? AB’nin geleceği konusunda en büyük risk bu. Almanya’nın aşırı bir ekonomi disiplini var. Diğer üyeler daha genişlemeci bir politikanın takip edilmesini istiyor. Almanya geçen yıl 1.9 oranla son beş yılın büyümesini yakaladı. Rusya’da enflasyon düştü, petrol fiyatlarının düzelmesi biraz daha nefes almasını sağladı. Rusya, krizden çıkma yolunda önemli adımlar atıyor. Çin halen 6.7 büyüme ile iyi gidiyor. Hindistan ise gelişmekte olan ülkelerin yıldızı ve son çeyreği 7.2 büyüme oranı ile kapattı. Dünyada ekonomik gelişmelerin pozitif yönde olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Avrupa treyler pazarında genel olarak büyüme yaşandığına dikkat çeken Kaan Saltık, özellikle pazarı yönlendiren Almanya’da 2016 yılında 58 bin treylerin trafiğe kaydının yapıldığını dile getirdi. 2016 yılında Almanya treyler pazarının yüzde 8 büyüdüğüne dikkat çeken Kaan Saltık, 2017 yılında yüzde 4 büyüme beklendiğini ifade etti.

Almanya’da 120 bin adet treyler üretiliyor. 76 bin adedi ihraç ediliyor.” diyen Kaan Saltık, diğer pazarlarla ilgili şunları söyledi: “Avrupa’nın ikinci büyük pazar İngiltere oldu. Fransa yüzde 7.5 büyüdü 23 bin adet ile kapandı. Kamyon pazarlarına da baktığımızda 6 ton ve üzeri pazarlarda Almanya’da 80 bin, İngiltere 46 bin, Fransa’da da 45 bin adet araç satıldı.

Üç yıldır düşüşteyiz

TREDER Başkanı Kaan Saltık, Türkiye’nin treyler pazarın 2016 yılında yüzde 31 küçüldüğünü ve yılı 18 bin adetle kapattığını söyledi. Türkiye treyler pazarının 2011 yılında 27 bin adetle tepe yaptığını kaydeden Kaan Saltık, 2011 yılından itibaren de pazarda düşüş yaşandığına dikkat çekti. Irak, Suriye ve Rusya ile yaşanan olumsuzluklardan çok etkilendiklerini kaydeden Kaan Saltık, 2017 yılının ilk iki ayında da bu olumsuzluğun devam ettiğini belirterek, ilk iki ayda sadece 552 adet treyler satılabildiğinde dikkat çekti.

TÜİK rakamlarına göre ilk iki ayda yüzde 40 düşüş yaşandığını dile getiren Kaan Saltık, 2017 yılında pazarın yüzde 30 düşüş yaşayabileceğini vurguladı.

Hurda teşviği verilsin, KDV yüzde 8’e düşürülsün

Treyler pazarındaki bu düşüşün önüne geçebileceğini ve sektöre destekler verilebileceğini aktaran Kaan Saltık, “Türkiye’de 20 yaş üzerinde 45 bin, 15 yaşından büyükse 60 bin adet treyler var. Bu araçların yenilenmesi gerekiyor. Yenilenme için araç sahiplerine ‘hurda teşviği’ verilebilir. Bu sayede trafikte hem can hem de mal güvenliği için önemli bir adım atılabilir. Yeni nesil treylerler eskilerine göre daha hafif ve daha çok yük taşımaya müsait. Bu anlamda hem kullanıcı hem de ülke ekonomisi bundan yarar görecektir.” dedi.

Geçen yıl yüzde 43 ihracatı artırdık, hedef 1 milyar dolar

Kaan Saltık, hurda teşviğinin yanı sıra KDV oranının yüzde 18 den yüzde 8’e düşürülebileceğini dile getirdi. “Böyle bir sektör otomotivde kolay kolay bulunmaz. Biz sanayiciyiz, üreticiyiz; dolayısıyla doğrudan istihdam sağlıyoruz. Güçlü bir iç pazar ile ihracat iddiamızı da artırırız.” diyen Kaan Saltık, treyler sektörünün 1 milyar dolar ihracat hedefini de yineledi. Treyler sektörünün her geçen yıl ihracatını artırdığını ve 2016 yılında ihracat pazarlarında 8 bin 365 adet satış gerçekleştirdiğini ifade eden Kaan Saltık, sektöre verilecek desteklerle Türkiye’nin üretim merkezi haline geleceğini savundu.

Türkiye treyler pazarının tek temsilcisi Treyler Sanayicileri Derneği’nin (TREDER) 7. Olağan Genel Kurulu 26 Nisan 2017 tarihinde Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz