TREDER, TSK Dayanışma Vakfı’na 100 bin TL bağışladı

0
467

Türk treyler sektörünün tek temsilcisi TREDER (Treyler Sanayicileri Derneği), sektörel sorumluluklarının yanı sıra toplumsal sorumluluklarını da yerine getiriyor. TREDER üyeleri, TSK Dayanışma Vakfı’na 100 bin TL bağışladı. TREDER üyelerinin gönüllülük esasına göre topladığı bağış, 18 Nisan 2018 tarihinde TSK Dayanışma Vakfı’nda düzenlenen törenle takdim edildi. Törene TREDER Başkanı Kaan Saltık, TREDER Yönetim Kurulu üyeleri Yalçın Şentürk ve Ali İhsan Çulha, Temsilci Burak Badat ve Genel Sekreter Ayhan Eryazar katıldı.

TREDER Başkanı Kaan Saltık, bağış töreninde treyler sektörü hakkında TSK Dayanışma Vakfı yetkililerine bilgi vererek, sektörün hedeflerinden bahsetti. Vakfın çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirten Başkan Saltık, Vakıf yetkililerine teşekkürlerini sundu.

TREDER Başkanı Kaan Saltık’a verdiği desten dolayı TSK Dayanışma Vakfı tarafından teşekkür beratı ve şilti verildi.

TSK Dayanışma Vakfı

TSK Dayanışma Vakfı yetkileri, vakıf ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bilindiği üzere, özellikle terörle mücadele ve sınır ötesi harekât gibi zorlu görevler üstlenen TSK yıllardan beri sürdürülen operasyonlarda çok sayıda şehit verirken, birçok vatan evladı da gazilik mertebesine ulaşmıştır. Bu kapsamda, sosyal devlet anlayışı içinde şehit olan silah arkadaşlarımızın geride kalan aile fertlerine, gazi olan silah arkadaşlarımızın ise kendilerine ve yakınlarına devletimizce bir takım sosyal haklar tanınmıştır. Ancak şehit ve gazilerimize hiçbir zaman fedakârlıklarının karşılığının ödenemeyeceği anlayışı içinde olarak, devlet tarafından sağlanan imkânlara ilaveten bir takım haklar sağlamak maksadıyla, zaman içinde TSK tarafından aziz şehitlerimizin emanetleri ile gazilerimiz ve yakınlarına yönelik bazı vakıflar kurulmuştur.

TSK Mehmetçik Vakfı ve TSK Dayanışma Vakfı bu kapsamda kurulmuş iki önemli vakıftır. Mehmetçik Vakfı zorunlu askerlik sistemi kapsamında silâhaltına alınan erbaş ve erlerden şehit ve gazi olanlara yardım yaparken, TSK Dayanışma Vakfı subay, astsubay, sivil memur, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlerden şehit ve gazi olanlara yardım yapmaktadır. Vakfımız 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren Bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar arasına alınmıştır.

Profesyonel orduya geçiş çalışmaları kapsamında TSK personel yapısında gerçekleştirilen düzenlemelere bağlı olarak 2015 yılı başından itibaren terörle mücadele ve sınır ötesi operasyonlarda yükümlü erbaş ve erler kullanılmamaktadır. Bu düzenlemenin doğal sonucu olarak şehit ve gazi personelin büyük bir kısmını subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erler yani profesyonel personel oluşturmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılında 21 yükümlü erbaş ve er şehit olurken, buna karşılık 23 subay, 28 astsubay, 9 uzman jandarma, 105 uzman erbaş ve 24 sözleşmeli er olmak üzere toplam 189 profesyonel personel, 18 Nisan 2018 tarihi itibariyle ise 12 subay, 13 astsubay, 8 uzman jandarma, 50 uzman erbaş ve 18 sözleşmeli er olmak üzere toplam 101 personel şehit olmuştur. Bu şehitlerimizin 52 kişisini Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımız oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here