Toyota, yenilikçi teknolojileri ile sektöründe patent önderi

0
1108

Toyota, yenilikçi teknolojileri ve akıllı çözümleriyle otomotiv sektörüne önderlik etmeyi sürdürüyor. Hibrit ve yakıt hücreli otomobiller konusunda öncü rol üstlenen Toyota, sunduğu hareketlilik çözümleriyle de öne çıkarak üst üste dördüncü yıl ABD’de en çok patent alan otomobil markası oldu.

İleri teknoloji ile ürettiği otomobillerin yanında, aynı zamanda bir hareketlilik şirketine de dönüştüğünü açıklayan Toyota, 2017 yılında ABD Patent ve Marka Tescili Ofisi’nden 2 bin 15 patent alarak sektöründe bir rekora daha imza atmayı başardı. Toyota, IPO (Intellectual Property Owners Association) listesindeki en yenilikçi şirket arasında ilk 14’e girerek IBM, Apple ve Microsoft gibi teknoloji öncüsü isimlerin arasında yer aldı.

İlk Patent “Dokuma Tezgahı

Yenilikçi bir marka olarak sektöründe ilkleri gerçekleştiren Toyota’nın ilk patenti 1891 yılında Sakichi Toyoda’nın aldığı dokuma tezgahı patentiydi. Toyota’nın kurucusu Kiichiro Toyoda’nın babası olan Sakichi Toyoda tarafından alınan bu patentten sonra, 2003’te 14 bin 215 patentle en çok patent alan otomobil üreticisi unvanını elde etmişti. 2014 yılında da 18 küresel otomobil üreticisi tarafından tescil ettirilen 57 bin patentin yüzde 26’sı Toyota’ya aitti. Patent konusunda dünyanın önder otomobil üreticisi konumunda bulunan Toyota’nın patentlerinin yüzde 85’i seçenek motor teknolojilerini içerirken, hibrit teknolojileri ile ilgili yeni buluşlar bu oranda en büyük paya sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz