Toyota, PSA Grubu ile Avrupa’da uzun süreli işbirliğine gidiyor

0
827
Renault Trucks

PSA Grubu, Toyota markası adına İspanya Vigo fabrikasında bir kompakt hafif ticari taşıt (C-Van) üretecek. Ayrıca Toyota, Çek Cumhuriyeti’ndeki TPCA ortak girişiminin finansal sahipliğini de üstlenerek her iki şirket adına üretimin devam etmesini sağlayacak.

Toyota ve PSA Grubu, Avrupa pazarındaki başarılı ve karşılıklı fayda sağlayan uzun süreli işbirliği için yeni bir sayfa açtı.

2019’un sonundan itibaren PSA, Toyota Motor Avrupa (TME) şirketine tedarik ettiği ticari taşıt ürün yelpazesini artırarak, Toyota markası adına İspanya Vigo fabrikasında kompakt hafif ticari taşıt (C-Van) üretecek.

TME ve PSA orta ölçekli hafif ticari taşıt birlikteliğini, PSA Grubu’nun Fransa’daki Hordain tesisinde üretilen Toyota Proace ile 2012’de başlatmıştı. İşbirliğini daha da geliştirmek amacıyla her iki şirket de, kendi güçlü yanlarını kullanarak kompakt ve orta ölçekli hafif ticari taşıtları, geliştirme ve üretim maliyeti optimizasyonundan faydalanarak sunacaklar. Toyota, gelecekte çıkacak hafif ticari taşıt için geliştirme ve endüstriyel yatırım maliyetlerine de ortak olacak.

Kolin tesisi Toyota’nın Avrupa’daki 7 fabrikası arasında

2012 yılının ocak ayından itibaren Toyota, kompakt A-sınıfı modellerinin üretimini yapan ortak üretim girişimi olan Çek Cumhuriyeti Kolin’deki Toyota Peugeot Citroën Automobile Czech s.r.o. (TPCA) tesisinin finansal mülkiyetini üstlenecek. Bu tesis, TME grubunun Avrupa’da yönettiği diğer yedi Toyota fabrikasına katılarak bu markaya bağlı olacak.

2002’de PSA ve TMC tarafından kurulan TPCA ortak girişimi ile Kolin tesisi, her iki şirket için de mevcut nesil kompakt A-sınıfı modellerini üretmeye devam edecek.

Anlaşmanın ardından TMC Başkan Yardımcısı Didier Leroy, şunları söyledi: “Bugün yapılan duyuru, PSA Grubu ve Toyota arasındaki mükemmel ve tamamlayıcı ilişkiyi yansıtmaktadır. Bizim anlaşmamız, teknoloji ve gelişim maliyetlerini paylaşırken şirketlerin de güçlü yanlarını ortaya koymasını sağlıyor. Kolin tesisindeki taahhüdümüz, Toyota’nın Avrupa’daki uzun süreli üretim otomobil üretim varlığımızın felsefesini ortaya koyuyor.

PSA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares ise şöyle konuştu: “Başarılı ve karşılıklı fayda sağlayan birlikteliğimizde, güvenilir ilişkimizin temeline dayanan, müşterilerimiz ve şirketimiz adına en iyi avantajı sağlayacak yeni bir sayfa açtık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz