TOYOTA GAZOO Racing’den Hypercar’da tarihi şampiyonluk

0
130
2021-WEC-6h-Bahrain
TOYOTA GAZOO Racing, Bahreyn 6 Saat yarışında elde ettiği duble zaferle birlikte Hypercar döneminin ilk Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı

TOYOTA GAZOO Racing, Bahreyn 6 Saat yarışında elde ettiği duble zaferle birlikte Hypercar döneminin ilk Dünya Şampiyonluğu’nu kazandı ve dayanıklılık yarışlarında tarih yazdı.

2021 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın (WEC) sondan bir önceki yarışında kazanan 7 numaralı GR010 HYBRID ile Mike Conway, Kamui Kobayashi ve José María López oldu. 8 numaralı araçla yarışan Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima ve Brendon Hartley ikinci olarak takıma kusursuz bir hafta sonu yaşattılar. Toyota Hypercar araçları, en yakın rakiplerine 1 tur farkla yarışı kazandılar.

Pilotlar, mühendisler ve mekanikerlerin sıcak ve zorlayıcı şartlarda mücadele ettiği Bahreyn yarışında, bu sonuçların ardından TOYOTA GAZOO Racing, WEC’de dördüncü ve arka arkaya üçüncü Dünya Şampiyonluğu’nu elde etti. Bu galibiyet, aynı zamanda bir yarış kala GR010 HYBRID Hypercar’ın yüzde 100’lük kazanma oranının devam etmesini sağladı.

WEC’de son yarışta ise odak noktası Pilotlar Dünya Şampiyonası olacak. Le Mans kazanan 7 numaralı ekip, Dünya Şampiyonluğu unvanını kazanmaya bir adım daha yaklaştı ve takım arkadaşlarına karşı 15 puan avantajları bulunuyor.

İki Toyota GR010 HYBRID arasındaki şampiyonluk mücadelesi, 6 Kasım Cumartesi günü 2021 WEC sezonunun final yarışında tamamlanacak. Son yarış yine Bahreyn’de gerçekleşecek.

Takımın şampiyonluğunu değerlendiren GAZOO Racing Başkanı Koji Sato, “Arka arkaya üç galibiyet alan 7 numaralı ekibi ve ikincilik elde eden 8 numaralı ekibi bize ilk Hypercar Dünya Şampiyonluğu’nu getirdiği için kutlarım. İki aracımızın mücadelesini izlemek heyecan vericiydi ve yüksek sıcaklıkta zor şartlarda takımın eforu harikaydı.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here