Tofaş, ihracatta ve üretimde rekor kırdı

0
1405
Fiat Doblo Cargo

Türk otomotiv sanayinin öncü kuruluşları arasında yer alan ve 5 küresel markayı Türkiye’de temsil eden Tofaş, 2016 yılı üretim ve ihracat rakamları ile Türkiye otomotiv sektöründe bir rekora imza attı. Son 10 yılda otomotiv sektörüne yapılan 10 milyar dolarlık yatırımın üç milyar dolarını tek başına gerçekleştiren Tofaş, 2016’da 383 bin 495 adet araç üretirken, 279 bin 537 adet aracı da dünyanın farklı ülkelerine ihraç etti. Tofaş, 2016 yılındaki üretim ve ihracat hacmi ile Türk otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 25’ini, üretiminin ise yüzde 26’sını tek başına gerçekleştirmiş oldu.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu,Özellikle iki yıldan bu yana gerçekleştirdiği atılımlar Tofaş’ın başarı hikâyesinden çok Türkiye’nin başarı hikâyesine dönüştü. Egea Projesi’nin etkisi ile özellikle 2016 yılında üretim ve ihracat rakamlarını yıl boyunca artırdık. Üretim ve ihracatta rekor kırarken, sektörün büyümesine de katkı sağladık.” dedi.

2015 yılına oranla toplam üretimini yüzde 38, ihracatını ise yüzde 61 artıran Tofaş, Türkiye otomotiv tarihinde yedi markaya birden üretim gerçekleştirerek bir ilke imza atıyor. Tofaş’ın Bursa fabrikasında Türk mühendis ve işçilerinin emeğiyle üretilen ve bir milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilen Fiat Egea model ailesinin yanı sıra Fiat Doblo ve Minicargo projesinin Fiat markalı yüzü Fiorino gibi modeller, hem ihracat hem de üretim başarısının aktörleri olarak ön plana çıkıyor.

Bir milyonuncu Fiat Fiorino

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz