Tırsan’ın Yalın Lider Geliştirme Okulu ikinci mezunlarını verdi

0
327
Tirsan-YLGO
Tırsan'ın Yalın Lider Geliştirme Okulu (YLGO), ikinci mezunlarını verdi.

Tırsan‘ın standartlaştırma ve süreç iyileştirme, kalite, süreç yönetimi, strateji yönetimi, ekip çalışması ve önderlik konularını kapsayan Yalın Lider Geliştirme Okulu (YLGO), ikinci mezunlarını verdi. Dokuz ay süren eğitim programı sonrasında 30 Tırsan çalışanı başarı sertifikası almaya hak kazandı.

Kaliteli ve yenilikçi ürün yelpazesiyle Türkiye treyler sektörüne yön veren Tırsan, her alandaki ve kademedeki çalışanlarının sürekli gelişimlerine katkıda bulunmak amacı ile düzenlediği eğitimlere son sürat devam ediyor. Son olarak, Tırsan’ın ofis çalışanlarının yalın felsefe yetkinliklerini artırmak amacıyla gerçekleştirdiği Yalın Lider Geliştirme Okulu programı da başarı ile tamamlandı.

Tırsan Treyler İnsan Kaynakları ve Yalın Ofis departmanları tarafından ofis çalışanlarına yönelik düzenlenen ve 9 ay süren Yalın Lider Geliştirme Okulu, ikinci mezunlarını verdi. Programın temel amacı olarak, katılımcıların yalın yetkinliklerinin geliştirilmesi ve departmanlarda yalın önder olarak sorumluluk alabilmesi ve bu sayede şirketin stratejileri ile uyumlu süreçlerin etkinliğinin artırılması amaçlandı. Toplamda 6 bin 500 adam saat eğitim gerçekleştirildi. Ofis çalışanlarında ikincisi uygulanan program, aynı zamanda üretimde görev yapan saha çalışanları için de bu yıl 5. kez tekrarlandı ve eğitimin yaygınlığı artırıldı. Programa katılan çalışanlar, programı tamamlaması ile Yalın Kültür ve Uygulamaları, Standart İş, Problem Çözme Teknikleri, Kalite Uygulamaları, Kaizen ve Öneri  Sistemleri, Süreç  Yönetimi, Değer Akış Haritalama, Takım Çalışması, Stratejik Düşünme, Stratejileri Hayat Geçirme, Finansçı Olmayanlar için Finans, 5S, Oobeya ve Sunum Teknikleri konusunda eğitimler aldı ve yalın kültür ve uygulamaları, kalite, süreç iyileştirme, stratejileri hayata geçirme ve ekip çalışması konusunda yetkinlik kazandı..

Katılım gösteren çalışanlar, program boyunca kendi görev tanımı ile ilişkili bir konuda sürekli iyileştirme projesi ortaya koydular. Programın son adımı olan mezuniyet için tamamlamış oldukları projeleri, 11 Temmuz Perşembe günü Tırsan Adapazarı Fabrikası‘nda, Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun katılım gösterdiği bir değerlendirme komitesinde sundular. Program, başından sonuna kadar hem teorik hem de uygulama örnekleri ile aktarıldı. Programda yer alan eğitimler, alanında yıllardır önder olan Turnlean LLC Kurucu Başkanı Ali Rıza Yönel ve VSM Danışmanlık kurucu ortaklarından Volkan Hacıoğlu tarafından verildi. Sunum Teknikleri ve Takım Çalışması konusundaki eğitimler ise PDR Eğitim ve Danışmanlık tarafından gerçekleştirildi.

Cetin-Nuhoglu-01
Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu

Geleceğin yalın liderlerini kendi bünyemizde tetiştiriyoruz

Tırsan’ın Samandıra ve Adapazarı yerleşkelerinde görev yapan ofis çalışanlarından oluşan 30 kişinin katılım gösterdiği sertifika töreninde konuşan Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Tırsan’ın çalışanlarına yatırım yapmaya devam ettiğini vurgulayarak, “Tırsan olarak yalın kültüre büyük önem veriyor ve geleceğin yalın liderlerini kendi bünyemizde yetiştiriyoruz. Tırsan’ın Yalın Lider Geliştirme Okulu projesi ile çalışanlarımızın; yalın yetkinliklerinin geliştirilmesini ayrıca kalite, sürekli gelişim ve operasyonel mükemmellik kültürünün pekiştirilmesini amaçlıyoruz. Bir diğer amacımız ise stratejik hedeflerle uyumlu olarak iş süreçlerinin etkinliğinin artırılmasıydı. Bu okuldan mezun olan çalışanlarımızın, öncelikle kendi iş yaşamlarında daha başarılı olacaklarına ve ‘Avrupa’nın lider treyler üreticisi’ olma hedefine ulaşmamızda şirketimize büyük değer katacağına inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

Yalın Lider Geliştirme Okulu’nda teorik ve uygulamalı eğitimler bir arada veriliyor

Tırsan Yalın Lider Geliştirme Okulu; yalın kültür, yalın araçlar, standartlaşma ve sürekli iyileştirme, kalite, süreç yönetimi, strateji yönetimi, ekip çalışması ve liderlik konularını içeren bir eğitim ve sertifikasyon programını içeriyor. 2018 yılının ekim ayında başlayan ve 2019 yılının temmuz ayında tamamlanan dokuz aylık program; iç eğitmenlerin ve konunun uzmanı danışmanların birlikte görev aldığı, teorik ve uygulamalı eğitimlerden oluşan dört aylık bir bitirme projesini de kapsıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here